Baştan bir şeyi dürüstlükle söyleyeyim; Agents of SHIELD’ın çift kısımlı sezon finali S.O.S.’in kusurlarının farkındayım. Bazı meselelerin fazla hızlı geçtiğine, bazı değişimlerin hiç inandırıcı olmadığına, bazı efektlerin (özellikle de Mr. Hyde’ınkilerin) hiç tatmin edici olmadığına mutabıkız büyük ölçüde.

Agent of SHIELD S02E21 Art 620px

 

Hatta alev sönüp, rahatlama periyodu başladıktan sonra bunun biraz fazla uzun sürdüğü, ya da finalinin çok dev ve biraz sebepsiz bir viraj aldığını da tartışabiliriz. Ama bence, bir şey çok net, çok açık. Agents of SHIELD, çok, çok iyi bir dizi; ve çok, çok iyi bir final yaptı yine.

Her zamanki gibi, resimden sonra hunharca spoiler beklemektedir sizi. Kendinize mukayyet olun.

Agent of SHIELD S02E21 Cal

Çok sarih konuşayım, hiç “ama” ile başlayan cümlelere yer kalmasın. Bu bölüm iyi. Bu bölüm baya iyi. Ama tutup da bu övmelere dayanamayıp geriden sıçrayarak tek başına izleyecekseniz, hiç kalkışmayın daha iyi. Agents of SHIELD S02E21 ve onun devamı S02E22, her şeyden önce, iyi bir sezon finali çünkü. Bu sezon toparladığı bütün faktörleri, irili ufaklı aldığı bütün virajları, ortaya dağıttığı tüm desteleri toparlayan bir sezon finali. Önceki bölümlerden gelen bütün birikimle dağlar çıkartan bir sezon finali. Agents of SHIELD S02E21 çok iyi bir sezon finali.

Bu cümlenin altına iyice basmam lazım, zira bu direkt olarak dizilerin en iyi yapabileceği şeyi, pürüzsüz bir şekilde paketleyip koymak demek ekrana. Diziler sadece ve sadece İngilizce’de “pay-off” denilen, bizim kabaca “doruk noktası” diye bir tabirle çevirebileceğimiz konseptten yerler ekmeğini. Bir çakılı alırlar, onu dağdan tepeye çıkartırlar ufak ufak. O çakıl etrafındaki taşı, toprağı, ağacı budağı alır. Doruk noktasına çıktığında ellerinde bir kaya vardır artık, ve çok tatmin edici bir şekilde salıverirler aşağı.

Agent of SHIELD S02E21 Skye

SHIELD tam olarak bunu yaptı işte. Cal Zabo karakterini, bir sezon boyunca ince ince işlediler. Skye’ın Inhuman oluşunu uzun uzun “kader”, “yetimlik”, “yalnızlık” diyerek sindirdiler. Coulson ve SHIELD arasındaki ilişkiyi detaylandırdılar. Bobbi – Hunter ilişkisi de, May’in Bahreyn geçmişi de yavaş yavaş toplandı bu kayanın etrafına. Hatta bir ara Ward ve 33 girdi araya, onlar bile katıldılar cümbüşe. En merkezde de Jiaying vardı ve en acayibi, onun yaşadığı gelişim oldu. En nihayetinde de hepsini saldılar sezon finalinde aşağıya. Ve ortaya muazzam bir seyirlik çıkıverdi.

Burada nereden anlatsam elimde kalacakmış gibi hissediyorum. Bütün bölüm gerilmekten, elimi şaşkınlıkla ağzıma götürmekten, istemsizce “elleğ?” gibi sesler çıkartmaktan, dumur olup ekrana bakmaktan bir hâl oldum. Dizi beni daha önce sempati göstermediğim karakterlere hayran bıraktı mesela; Cal gibi. Daha önce çok pas vermediğim ikili ilişkileri daha iyi anladım; Ward – 33, Bobbi – Hunter gibi. Ve en sonunda, gerçekten, samimiyetle nefret edebileceğim bir kötü adam verdi ve geçen sezonun aksine, bu sefer onu çok daha duygusal, çok daha tatmin edici bir şekilde bertaraf etti. Eminim, Jiaying’i daha iyi bir aktris oynasaydı çok daha başka olurdu bu süreç. Ama şu hâliyle bile, çok duygusaldı, dokunaklıydı ve heyecanlıydı…

Agent of SHIELD S02E21 Ward

Bu noktada bir şeyin altını çizmek gerek, S.O.S. dövüş sahnelerinde de seleflerini utandırmadı. Belli ki Marvel senenin efekt bütçesini buraya ayırmış. İlk defa dizide şöyle bir ağız tadıyla “güçlü dövüşü” izledik, ve bu eğreti durmadı. Kendini klonlayan kızdan tutun, Lincoln’un elektriğine, Skye’ın depremlerine, Gordon’un teleportlu dövüşüne kadar her şey çok güzel yansıdı ekrana. Tek eksisi Mr. Hyde’dı, o kadar heyecandan sonra biraz daha fazlasını bekliyordu insan, ama onun yerine Kyle McLachlan’ın döktürmesini izlediğimizden 40 dakika boyunca, o da sırıtmadı.

Uzun lafı kısa geçeyim. Son, son sahnede Simmons’ın başına gelenler fazla ani ve kafa karıştırıcıydı, bana kalırsa biraz gereksiz bir yumruk oldu ve üzerine de konuşulmayı hak ediyor. Ama Agents of SHIELD S02E21 ve S02E22, bunun haricinde, başından sonra inanılmaz keyifli bir deneyimdi. Dövüşleriyle, arada üzen, arada “vay arkadaş” dedirten ikili ilişkileriyle, finalde Cal’i koyduğu noktayla, Jiaying-Cal-Skye üçlüsünü çözüşüyle, Ward’ı yerleştirdiği pozisyonla, Mack’e tuttuğu ışıkla… O yüzden bu saatten sonra üzerine kelime konuşmak pek manalı değil. Üzerimize düşen, “helal olsun” diyip, alkışı tutup, evlere dağılmak. Valla helal olsun Agents of SHIELD. Ne desek boş…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

31 Yorum

 1. Shadow in the Dark Cevap ver

  Bu nasıl bir sezon finaliydi.En az 10 sahnede ”Olamaaaaaazzzz!!” diye ayağa kalkar mı insan? Ters köşelerin bol olduğu, çok kaliteli işlenişe sahip bir hikayesi vardı.Marvel ne kadar ”Ölümsüzlerin Mekanı” olarak bilinse de bu bölümde bence hepimiz hop oturup hop kalktık.

  -Bölümün hikaye sıralama ve kurgusu çok yerindeydi.Agent 33 VE Ward ‘un ilk bölümde kaliteli ve bol aksiyonlu işlenmesi gayet yerinde oldu.Tabii ki bunda işin içinde Mockingbird ün olmasının büyük payı var.Ne akdar ana konudan uzak kalsa da, bu ikilinin hikayesini kaliteli kıldı.Adrianne Palicki aksiyon için yaratılmış en güzel oyuncu olduğuna kesin kanaat getirdim.

  -Raina karakterini canlandıran Ruth Negga’nın ”Preacher ” adlı dizide başrol oynayacağını öğrendiğimde Raina’nın hayatının uzun olmadığının spoilerini anlamıştım fakat yetenekleri de hikaye kurgusu için çok zorlu olacağı için uzun soluklu olmayacağı belliydi.Tv koşullarına ve dilini tutamamasına(:D) kurban oldu diyebiliriz.

  -Mr Hyde!Bu nasıl bir oyunucluktur.Kyle MacLachlan !Ailesi için herşeyi yapabilecek, aşkı yüzünden gözü kör olmuş biri.Jaiying gerçek yüzünü bu kadar zamandan sonra bir anda farkına varması biraz düşündürse de aslında aşkı yüzünden hep kullanılmış bir piyon olduğunu da anlıyoruz.Final sahnesi ise onun için olabilecek en kötü ve duysual halde son buldu onun için.Transformayonuda gerçekçilik açısından çizgiromandan Tv’ye iyi yansıtılmıstı.

  (https://38.media.tumblr.com/db5ae40a5d7b0d323c6b769623c38a56/tumblr_no9v7k6hoM1qllhdno1_500.gif)
  -Jiaying için aklımda birkaç soru işareti oluşmadı değil.Onu ne kadar hep tedbirli olarak görsek de kızını öldürebilcek raddeye gelebileceğini hiç düşünmemiştim.Hiçbir ipucu yoktu bunun için.Sonuçta bu kadar piskopat birinin bu zaman kadar hiç fire vermemesi mantıklı mı tartışılır fakat sezonun baş kötüsü olarak sezon finalinde anlamamız baya şaşırtıcı oldu.

  (https://33.media.tumblr.com/fd31481f63fc7df08470969fd1080a8c/tumblr_no9ozsmKKY1so8xfgo1_500.gif)
  -Coulson-Fitz-Mack sahneleri finalin ikinci ve üçüncü can alıcı sahnelerinin olduğu bölümdü.İki sahnede de baş karakterklerimizi kaybettiğimizi düşündüm.Hele ki Fitz için kesin gözüyle bakarken, kurtunlunca Hollywood klişesi olan ama yine de etkileyici bir ters köşeydi.Coulson içinse ne kadar kaybetmeyeceğimizi bilsem de bu kadarı bile heyecanlanmaya yetti.The Walkin Dead’de göze alınamayan olay (Çizgiromanda Rick’in kolu Vali tarafından kesilir), yani aksiyonun içinde olan bir ana karakterin kolunu kaybetmesi çok fazla sınırlama getirecektir.Yine bir çözümü olacağına inanıyorum ama başka açıdan bakarsak bu Coulson ın artık sahadan çok daha fazla yöneten bir seviyede olacağını gösterebilir.
  -Skye için ise ne kadar dediysek te yine diyorum.Bir dizide bu kadar gelişen bir karakter görmedim.Aksiyon sahneleri kaliteliydi ve hocasını eline su dökemeycek kadar da mantıklıydı.

  (http://33.media.tumblr.com/1774350ad885799d8a62122be4849aba/tumblr_no9r3hpP0c1upvt2to1_500.gif)
  Gelecek sezon ile ilgili bilgi ise hiç beklemediğim ama en çok istediğim yerden geldi.SIMMONS!Onu sezon finalinde hep yardımcı olarak gördük ve sadece duygusal açıdan kendisine yer verilmişti fakat bu nasıl bir finaldi.İşin içinde yine Kree olduğu için Sımmons karakteri için iyi yada kötü büyük bir gelişme bekliyorum.

  İkinci gelecek sezon habercisi ise ”Balık Yağı Hapları”(:D)Başta katliama neden olabileceğini düşünürken, dizi kugusu için The Flash dizisindeki gibi Meta-Human’ların çıkmasına neden olabileceği aklıma geldi.Mantıklı bir ilerleme olabilir fakat The Flash’ın büyük hatası olan her bölüm ayrı süper güçlüye yer vermek hikaye kurgusunda odak sorunu yaşatabilir.

  Diziye hepimiz Marvel sayesinde başladık.Fakat çoğu yerde hep Marvel ile bağlantısı olmadığı için hep eleştiriler gördük.Artık bu finalin üzerine de bence insanlar diziyi Marvel için değil, kaliteli bir hikaye kurgusu ve Tv de olabilecek en iyi aksiyon sahneleri için takip etmeliler.

 2. Coulson’un kolunun kopması Skye’ın pardon Dasiy’nin önünü açar :D, Jemma da o siyah cisme kapıldı ama umarım ölmemiştir.. Çok iyi bii final yaptılar beklentilerimi karşıladı hele bugün Arrow’u izledikten sonra..

 3. Bu yazar arkadaşımızda baştan savma dizi incelemesi yapmaya başladı,bu diziyide mert yenici arkadaşımız yazsın diyecem ama onun başında da iki adet berbat dizi var incelemelerini yazarken nerelerinden doğrultayım diye baya uğraşıyor,ama böyle harika dizinin böyle harika bölümleri kaç bölümdür savsaklama şeklinde kenara atılıyor!Adı üstünde inceleme ve yorumlama ama içerik boş!
  Spoiler içerebilir!!!!
  Bu bölüme gelirsek gerçekten harika bir sezon finali,sinema filmi diye gösterime girse harika bir hasılat eder!Senaryosu tamamen sezonu toparlayan kurgusu mükemmel,dövüş kareografileri ise harikaydı!Skye ve May ile başlayıp,ward-agent33 ve bobby ile devam edip,yine skye ile gemide kendini kopyalayabilen hatunla yaptıkları dövüş sahnleri çok iyiydi!Üstüne bir de gordon-mack-coulson sahneleri işte budur dedirtti.Dizinin önümüzdeki sezon işleyeceği konularda belli oldu!En son balık hapları ile ortaya ölümler çıkacak veya kree genetiği taşıyanlar nedeniyle yeni inhumanlar çıkacak,Shield bu yeni inhumanlarla ilgilenirken bir yandan da sevret warriors geliyor,skyein elindeki dosyadaki caterpillar yazısına dikkat edin!Coulsonun koluna da yazık oldu,gerçi Tony stark ona robot bir kol yapar winter soldierınkinden daha iyisini bile yapar 🙂
  Oyunculara gelirsek Kyle MacLachlan,adrianna palicki harikalar,bu bölümde baya ön plana çıktılar!Simmons ile son sahne neler oluyor dedirtti!Kısacası önümüzdeki sezon bu yükselen grafik devam eder özellikle civil war bağlantılarını şimdden merakla bekliyorum!

  • Bu incelemeyi baştan savma bulsam da Mert Yenici Marvel dizilerini yazmamalı bence. Yiğitcan daha ciddi, Mert bol bol geyik yapıyor, eğlenceli yazıyor. Hakkını yemeyeyim Arrow’daki evlilikten iyi malzeme çıkarmış, iyi işlemiş, böyle dalgalar DC/CW dizilerine de yakışıyor. Ancak ben Geekyapar’ı diğer sitelere göre daha ciddi buluyorum, o yüzden takip ediyorum.

 4. Son 1 dakikası ne kadar kötüydü öyle. Sırf yeni sezon için beklentiye soksunlar diye yapılmış bir şeydi ki keşke hiç yapılmasaydı.

 5. Emir Sultan Erbas Cevap ver

  @tamm35:disqus eleştirisine katılıyorum. Diziyi izledikten sonraki ilk durağım bu site oluyor, analizlerinizi okumak büyük keyif. Ama son zamanlarda Yiğitcan’ın incelemelerinde düşüş var. Çabucak geçiştirmişsiniz gibi bir his bıraktı bende. Bir de incelemelere ilk paragraftaki gibi başlamanız bana göre iyi bir izlenim bırakmıyor. Bunun gibi bir kaç tane daha yazınız vardı. Yani kasmayın kendinizi, seven sevmiştir, sevmeyen sevmemiştir. ‘Bakın kötü yanları var ama süper’ diyerek başlamak yazıya sizin daha ilk elden elinizi göstermeniz anlamına gelir. Tabii ki her yiğidin yoğur yiyişi farklıdır fakat insanın yazıyı okuma şevkini kırıyor. Önümüzdeki sezon daha detaylı incelemelerinizi bekliyoruz efendim. Bu son yazılarınızı bahar yorgunluğunuza veriyoruz. 🙂 Sizi seviyoruz, bu yüzden eleştiriyoruz, daha iyisini yapabileceğinizi inanıyoruz. Sağlıcakla kalın.

  • Büyük ihtimalle uzun süredir üstüne yapışan MARVELCİ yaftasını kırabilmek için uğraşıyor!Her yazısında aşağı sakal yukarı bıyık deyiminde takılı kalmış gibi başlangıçlar yapmasıda o yüzden halbuki kendi gibi olsa kimseyi dinlemese bize yeter!

   • Katılıyorum. Ben bu siteyi ilk keşfettiğimde “yazıların tamamen kişisel ve taraflı” olduğuyla ilgili uyarılar okumuştum bir yerlerde, hatırlamıyorum nerede. Ama bunu kabul ederek siteyi takip etmeye başladım. Bende MARVELCİ’yim ve MARVELCİ birinin yazılarını okumak istiyorum. Bu yüzden buraya geliyorum.Taraf tutarak yazı yazmanın kötü birşey olmadığını düşünüyorum. Yazılar her kitleye hitap etmek zorunda olmasın en azından bu sitede. Gerçekten bende burada incelenen dizileri Emir’in söylediği gibi izledikten sonra gelip burada okumayı seviyorum. Belki kaçırmış olduğum göndermeler, ince noktalar bulurum diziyi biraz daha severim diye.

    İnsanlar eleştirir. Ne yazarsanız yazın arada yazınızı sevmeyecek birileri mutlaka çıkar. Bence de kendisi olmalı Yiğitcan, ilk yazılarında aldığım fan tadını sanki alamıyorum artık. Subjektif yazılar okumak için geliyorum ben buraya, objektif incelemeler zaten onlarca farklı “commercial” sitede mevcut.

    Ve evet bencede böyle bir final için zayıf bir yazı olmuş. Yazının altında 2-3 sayılarını aradım, göremeyince üzüldüm.

    Seviyorum bende Yiğitcan’ın yazılarını, ve herkes gibi daha iyisini istiyorum bende 🙂

 6. Birer Agents of SHIELD over miydik? 🙂

  Gordon, Jiaying, Reina ve Simmons’un gitmesine sevinmedim desem yalan olur. Gerci Simmons elemental gibi bir sey olup geri donebilir. Yeni sezon icin taze kan gerekiyordu, bu isimler uzerinden saglanmis oldu. Dizi adeta 2-3 event’i 5-6 seri takip edermiscesine hem dagitip hem birlestirip bir noktaya getirebiliyor. Bu nedenle takdiri bolca hakkediyor.

  Umarim bundan sonra gida uzerinden dagilacak terrigen kristali etkisini ve Inhumans’i Supernatural’in Leviathanlari isledigi siglikta degil de Cinematic Universe’i besleyen bir orijin hikayesi olarak anlatmaya baslarlar.

 7. İki sezondur evrimlerden evrim beğenen Ward sonunda esaslı bir düşman olacak. Post-WinterSoldier’dan beri öyle ama dizide çok görünmüyordu; artık tam zamanlı villain olma vakti geldi 😀
  Ve Skye, yürü Avengers filmlerine kim tutar seni 🙂

 8. Gerçekten 1 buçuk saatlik efsane bölüm ancak bu kadar boş incelenebilirdi. Tarafsiz profesyonel olayım derken soğuk eleştirmen olmak yakışmıyor

 9. Niklaus Mikaelson Cevap ver

  simmons a ne olduğunu daha da açarak anlatabilirdi hala şaşkınlık içindeyim sahneyle ilgili.Yorumlamalarında düşüş var ama herzamanki iyi yazılarını düşünerek başka bir sebebe yoruyorum(yorgunluk vs.).3.sezonda daha iyi yazılarla dönmen dileğiyle…

 10. Ben Agents of Shield’da olan hiçbir şeyin boş yere olmadığını düşünüyorum ki bunun doğru olduğunu her yeni Marvel filminde görüyoruz.Son sahnede Simmons’ı kapan şeyin ne olduğunu henüz bilmiyoruz yani en azından ben bilmiyorum belki çizgi romanlarda falan olan bir şeydir ancak o şeyin Marvel sinema evreninde en azından Inhumans evreninde büyük bir yer kaplayacağını düşünüyorum.

 11. Mehmetcan Yapar Cevap ver

  Flash’in 22. bölümünü izleyip mest olurken “Şimdi Agents Of S.H.E.I.L.D. de ne yapsa boş kalır.” demiştim. Resmen ağzıma kürekle vurdular.

 12. Batuhan Kaymaz Cevap ver

  Kesinlikle efsane sezon finaliydi jemma umarım ölmemiştir Coulson un Koluna da bir çözüm bulacaklardır sezon arasının sadece 4 ay olduğunu duydum gerçekten Marvel işini biliyor 🙂

 13. Winter Soldier’dan beri yükselen çizgisine yakışır bir final yaptı Agents of Shield. Diziyi izlerken bir an bile heyecan düşmeden izlediğimi farkettim bu da dizinin kalitesini ele veriyor benim için.

  Simmons – Fitz ilişkisini tatlıya bağlamaya başladıklarında kıllanmıştım açıkçası bir şeyler olacağından o kanatta ama bunun daha çok Fitz üzerinden olacağını düşünüyordum. Senaristler de bu konu üzerinden giderek zaten bize bu noktada klişe de olsa bir ters köşe yaptılar. Çizgi roman bilgim çok fazla geniş olmadığı için Simmons’ı içine alan cismin ne olduğu konusunda fikri olan varsa bana yardımcı olabilir mi acaba? Acayip merak etmekteyim. Teorilere açığım bu onuda. Yazıda incelenir diye ümitlenmiştim ama irdelenmemiş. Garibim Fitz’in de yüzü gülemedi kaldı. Senaristlerin Fitz’e garezi olduğunu düşünmeye başlıyorum artık ;P

  Skye geldiği şu haliyle sinema filmlerine selam çakıyor. Civil War’da da olacaktır sanıyorum. Hem Shield’ın içinden hem de güçleri olan birisi oalrak olaylara çift taraflı yaklaşacağını da düşünürsek olması gerektiği kanısındayım. Zaten bir sezon boyunca Civil War’a buradan altyapı yapacaklardır. Sonuçta bir filme sığabilecek bir konu değil bu. Ön hazırlığını diziyle Skye üzerinden yapacakları düşüncesindeyim.

  Coulson’ın koluna yayılmaya başladığmda kendimi kesin kolu diye haykırırken buldum ve bir anda Mack in hamlesiyle birlikte kendime geldim ;). Sanıyorum ki Coulson’ı Fury yapma yolunda hamleler bunlar. Samuel Jackson’ın çok uzun süre devam etmeyeceğini ve Coulson’ın artık yerini alacağını sanıyorum. Skye ile konuşmaları da zaten Secret Wars’a ekip toplandığını düşündürdü.

  Terrigen lerin de insanlara yayılımıyla artık İnhumans(X-men) lerin dünya genlinde yayılımının yolu yapılmış oldu. Bunu bir ihtimal Age of Ultron’da havaya gaz salınımı yoluyla tarzında Hydra tarafıdan yapılabileceğini düşünmüştüm ama bu da bir seçenek. Yalnız tam emin olmamakla birlikte kristalin özelliği İnhuman olmayanları öldürmesiydi. Bunu nasıl açıklayacaklar acaba. Jiayang Gonzales’e kristal üzerindeki çalşmalardan bahsederken ayrıştıramadıkları tarzında birşey söylemişti. Belki bu şekilde zararlı olan metal (emin değilim benim tahminim) ayrıştırılarak yalnızca zararsız ve İnhuman genlerini tetikleyen kısım yayılmış olur.

  Ward konusunda da Hydra’nın başına geçmesi artık o cephede kalıcı ve sağlam bir kötü karakter olması açısından iyi oldu. Hydra çok basit bir şekilde alaşağı edilip devre dışı kalmıştı. Zaten Red Skull da bir noktada dönecektir. Hangi film olacak orasını beklemekteyim artık. O zamana kadar başlarında güçlü birisi olmalı (Ward olmak zorunda değil bu). Sonuç olarak “Cut off one head, two take its place”.

 14. çok kötü başlayıp dediğiniz gibi diziyi muhteşem bitirdiler.. son sahne ise bence en etkili ve üzücü sahneydi..

 15. Sonra ki sezonu iple çekiyor insan. GameofThrones gibi bir sene beklemediğime şükreder oldum. Yiğitcan ‘çok güzel bölümdü’ yü süsleyerek uzatmışsında uzatmışsın.

 16. Skye’ın dövüş sahneleri sanki bir kaç bölüm önce daha iyiydi. Bu bölümdeki dövüş sahneleri size de biraz kötü gelmedi mi?

 17. Berkcan Zülfikar Cevap ver

  Sezon finali için buraya yazı yazacağım diğer yazıların aksine, çünkü her yazıda gördüğümüz ve esas olan şu probleme değineceğim; övmeye nereden başlayacağını bilememek çünkü sadece övmek için yazmak…

  Bu konuyu öyle aman aman büyütmeyelim. Şimdi yazarların vasıfsız felan olduklarını kesinlikle düşünmüyorum, yer yer haklı bile buluyorum. Bu yüzden ne yazıldığını bile bile AoS yazılarını okuyorum. Baştan sona bakıyor, her zaman yaptıkları işi sanki daha önce hiç görmemiş gibi nakşetmelerini okuyor, her seferinde Kyle MacLachlan’ın ne kadar büyük oyuncuasdemkeldvmvpşjmbejrnfv -Bilal’e anlatır gibi- benzeri sebepleri koyarken görüyorum. Ve açıkçası dizi ÇOK ÇOK ÇOK İYİ değilken 9,5 puanın altında gezdirmemek biraz sıkıntılı bir durum. Sonrasında olay MARVELCİ yaftasına kadar gidiyor, yazarlar da buna bir argüman sunamıyor (allahtan Mert Yenici diye bir aslan var kadroda).

  Tabi bu noktada sadece yazarların bir parmağı yok, her şeyi de yazarlara yüklemek çok yanlış bir hareket. Fazlaca aktif olan iki yazarın, noir-casus işlere aşırı sevdaları bu yazıları yazdırıyor esasen. Yazdıkları bütün dizi ve film incelemelerinden görebilirsiniz ayan beyan ortada zaten. Bu noktada Türkiye’deki Geek yapısı çok önemli. Çünkü iş sadece böyle yapıları izlemek değil, aynı zamanda da desteğini vermektir. Ve bunu istisnaya mahal vermemeye çalışmak da mühim. Türkiye böyle hizmet veren fazla site vb. şeyler yok, bu konuda GeekYapar’sız da olur mantığı yürümemeli. Ama söz konusu Marvel iken fazlaca iyimserken, DC olunca burun kıvırmak bu noktada stabil olmuyor. Bunu yazabileceğim en hafif tabirle yazdım.,

  Eh şimdi diyeceksiniz; beğenmediğimizi de zorla alkışlayalım mı? veya istemiyorsan burada durma burası öznel bir site… Bununla ilgi bir problemim yok. İnsanlar Geek olmanın kötü durumlarda da bunu desteklemesi gerekir. Örnekleyeyim hemen: Costantine dizisini sevmemiş olabilrsin, kesinlikle problem yok hala Geek’sindir. Costantine yayından kalksın, böyle bir yapım hakediyor mu kurtarılmaya felan dersen bunun adı GEEK DEĞİLDİR bu kadar.

  İnceleme mi? AoS sezon finali bizlere iyi sahneleri yaşatan bir bölümdü. Etkilendiğim sahneler dolu. Sonu? Birçok noktada iyi değildi. Oyunculuk? Olması gerek düzeyde. Mesela bunların bu kadar abartılması iyi değil. Oyuncular işlerini layığıyla yaptılar. Bakkalın istediğiniz malzemeleri

 18. Skye artık gücünü kontrol etmeye yavaş yavaş ısındığına göre ve diğer “güçlü insanlar”dan kurulu bir takım da oluşturacaklarına göre (Secret Warriors) kristalin balık yağı hapları yoluyla ortaya çıkaracağı yeni “güçlü kötüler” mantıken olması gereken bir hamle dizi açısından.

  Ward yoluyla da ajanlık hikayelerine devam edeceklerdir.

  Şu dizinin senaryo olgunluğu keşke Ultron filminde de olsaymış. Güçlü kahramanlar robot dövüyor, parçalıyor aksiyonu dışında elle tutulur bir şeyler olurmuş.

 19. Açık ara bu alanda en iyisi bence. (Agent Carter 2.sezonda ne verir bilemiyorum tabi.) Ki bir DC fanı olarak her hafta bu diziyi bekliyorum. Şuan nasıl bekleyeceğim bilemiyorum tabi.

  Kyle MacLachlan müthiş bir oyuncu. Adamı ne kadar övsen az. Diziyi izlerken sona doğru aşırı duygulandırdı kendisi.
  Chloe Bennet’ı müthiş sempatik buluyordum en başından beri. Herkesin dediği gibi rolünde gittikçe daha da iyileşti.
  Elizabeth Henstridge Simmons ile dizide en sevdiğim oyuncuydu. Tam da 2 numaralı en sevdiğim karakter olan Fitz ile işler yoluna girecek derken olan oldu. İzlediğim yerden fırladım burda bitemez diye. Ayıptır bu nasıl bekleyeceğim o kadar zaman Simmons’a olanları arkadaş.

 20. rüzgar mavracı Cevap ver

  Simdi bidakka bidakka.. marvel studios inhumans’i, Xmen.in haklarina sahip olamadigindan ona karsilik sekilde cikarmak istemiyormuydu?? Yani mutant dedigimiz kavram ekmegini bolca yiyebileceginiz birseydi. tipki irk,renk,din ayrimciligi gibi mutantlara uygulanan ayrimciliklarda film izleyicileri yada cizgi roman okuyucularinin xmen.e sempatiyle ve davalarina haklilikla bakmasini sagladi. Simdi Inhumans temeline bakiyoruz Agents of shield.daki burda bize Inhumans=Kotu adamlar olarak sunuyorlar. Yani sadece bu bolumu izleyen biri cikacak filme gittiginde ” e bu adamlar kotu zaten bizim avengers gelsin yesin bunlari” diyebilir.
  Diyebilirsinizki xmen farkli inhumans farkli konsept ama biz biliyoruzki marvel studios ellerinde xmen olmadigi icin yapiyr bu filmi. So that, mutantlar gibi herbiri super guclu olsun ve toplum tarafindan dislansin diyorsun ama kendimizi inhumanslar yerine koyucak argumanlari vermiyosun. 3.sezondq degisir umarim.

  • Sana tek bir örnek vericem gerisini anlamaya çalış artık,sezon finalinde may kendisini kopyalayabilen hatunu vuracakken
   Lincoln :”Bekle hepimizi kötü değiliz sadece kandırıldık” dedi,sonra tutundugu demirlere elektrik vererek hatunu bayılttı!İyileride var kötüleride!

  • @tamm35:disqus in verdiği örneğe dayanak olarak ben de X-Men’den örnek vereyim. Orada da Magneto ve ekibi de var Xavier ve ekibi de. Magneto’ya bakıldığında aynı Jaying gibi davası uğruna herkesi feda etmeyi göze alan birisi olduğu görülebilir. Bu bakımdan Jaying’i Magneto’ya çok benzettim zaten izlerken

   • rüzgar mavracı Cevap ver

    Ben hic benzedemedim ya. Ama bu birazda oyuncu seciminden kaynakli. Nerde michael fassbender ian mckellen karizmasi nerde jaiying.i oynayan kadinin oyunculugu.

 21. Sezon finalini yapan bir dizinin sezon finali bölümünün incelemesinin bu kadar kısa olmasını siz geekerlardan beklemezdim. Çok çok değinilecek şey vardı. Üstünü örtüp geçmişsiniz. :/

 22. Gerçekten beklentilerimden daha iyi bir sezon finali yaptı diyebilirim özellikle Ward karakterini nasıl yapalım edelim karar veremediler sanırım kötü role en sonunda soktu gibiler. Skye karakteri ise baya bir gelişen ve kilit bir karakter oldu desek yeridir Inhuman olarak gözüken ilk kişi oldu ve ailevi dramatik olaylarda çok iyi yansıtıldı.

  En çokda Mockingbirdü beğendim hele ward ve agent 33 ile dövüş sahnesinde çok iyiydiler tempoyu arttırdılar bakalım bundan sonraki sezonda bol bol ınhuman görücez gibi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.