Bir “Tutku okuyucuları geriyor” yazısına daha hoş geldiniz. Neden? Çünkü konu Watchmen ve pek çok kişiyle farklı fikirlerimiz var bu filmle ilgili. Ben filmi görsel olarak başarılı ama onun dışında ruhsuz ve soğuk buldum, çizgi romanın havasını taşımadığı görüşündeyim. Ama beğendim diyenlere de saygı duyuyorum.

Tabii filmi tek beğenenler bizim okuyucularımız değil, dünyada da oldukça sadık bir hayran kitlesi var filmin. Hazır filmleri diziye dönüştürme trendi başlamışken, bir de süper kahraman teması bu kadar revaçtayken bu projeye başlamak için daha uygun bir zaman olmazdı sanırım. Collider’ın haberine göre efsane çizgi romanımızı, popüler filmimizi televizyona uyarlamak için çalışmalar başlamış.

Who-Watches-the-Watchmen-watchmen-14960175-1440-900

Bu fikir için heyecanlanıyorsam en önemli sebebi bu işe girişen kanalın favorilerimizden HBO olması. Bütçeleri ve verdiği yaratıcılık özgürlükleri konusunda eli bol olan kanalımız böylesi ikonik bir çizgi romanın hakkını vererek ekrana yansıtılabileceği yegane platformlardan biri. Yani bu iş yapılacaksa çıkış yeri daha doğru olamazdı. Bir diğer olumlu nokta, elbetteki kaynak materyal. İçerdiği birbirinden farklı karakterler, bu karakterlerin arasındaki ilgi çekici dinamikler, romanın politik ve kültürel altyapısı, ilginç bir dönemi yansıtıyor olması vs. çizgi romanı ideal ve dolu bir dizi olma konusunda ciddi bir potansiyel haline getiriyor. Ayrıca şöyle karanlık, altı dolu bir çizgi roman uyarlamasına hayır denir mi?

Diziyle ilgili tek sıkıntı şu ki bu iş için görüştükleri kişi Zack Snyder. Evet “Görsel olarak güzel ama..” filmlerinin önemli yönetmeni. Görsellikten çok içeriğin önemli olduğu televizyon mecrasında iyi bir tercih olmadığını kabul etmek lazım. Yukarıda saydığım çoğu şeyin bir anda tehdit haline gelmesini sağlayan isim. HBO’nun bütçeleri iyi ama Snyder görselliğine yetecek kadar değil, çizgi romanın içi dolu ama Snyder’ın ellerinde boş bir işe dönüştürülebilir kolaylıkla. Hele bir de orijinal bir şeyler çekmeye karar verir kalemi de onun eline verirlerse yandık ki, ne yandık.Tabii kendisinin dizi içindeki konumu şu an için belli değil, uzaktan danışmanlık falan da yapabilir, o yüzden panik yapmak için henüz erken.

Watchmen

Tabii daha ciddi yorumlar yapacak kadar haber yok elimizde. Sonuçta HBO’dan gelen açıklama şu an sadece öngörüşme, fikir paylaşımı aşamasında oldukları yönünde. Yani dizinin içeriğinin filmin öncesi, devamı, yeniden çevirimi ya da tamamen orijinal bir hikaye mi olacağı bile belli değil. Tek belli olan her adaptasyonunda olduğu gibi Alan Moore’un bu işe de burun kıvıracağı.

Siz ne düşünüyorsunuz geekler? Süper bir fikir mi, yoksa efsanelere saygısızlık mı?

Yazar

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.