Biz Zaten Biliyorduk Ama… Sonunda Odin Be!

promo317323801

Bölümün sonunda nihayet Shadow’a gerçekte kim olduğunu açıklayan Bay Wednesday, şahane efektlerle izleyiciyi yakalamayı başardı. Tabii sadece izleyici değil, aynı zamanda Yeni Tanrılar da bundan paylarını aldı ve oldukları yerde tir tir titrediler. Koskoca Odin’in karşısında kim titremezdi değil mi?

Gondlir, Grimnir, Glad-o-War ve daha birçok ismiyle tanındığını belirten Bay Wednesday, İskandinav mitolojisinin baba tanrısı olan Odin olduğunu nihayet açıkladı. Biz bunu zaten en başından beri biliyorduk; birtakım kelime oyunlarından yola çıkarak Çarşamba ile bağdaştırdığımızda bunu çözebilmek kolaydı. Fakat birkaç bölümdür artık daha fazla gözümüze sokulan bir çift kuzgundan ve de bizzat kendisinin “kurtlarım” diye bahsettiği hayranlardan bahsetmeyi unutmayalım, onları da anlatalım bu sırada. Zira Odin’i tanımayan kalmadı artık, üzerine söylenecek ne söz ne bir yorum var şu an.

İsimlerinin anlamları sırasıyla “düşünce” ve “anı/akıl” olan Huginn ve Muninn adındaki kuzgunlarımız, İskandinav mitolojisine aitler. Tek görevleri de, bütün Midgard’ı (yani dünyayı) dolaşıp Odin’e buradaki gelişmeleri haber olarak iletmektir. Zaten bu yüzden Odin çoğu kez “Kuzgun Tanrı” olarak da anılmaktadır. E bir de dizide göremediğimiz ama bizzat Odin tarafından isimleri anılan diğer yaratıklarımıza gelelim: Geri ve Freki. Her iki kelimenin de anlamı “açgözlü, pisboğaz, yırtıcı” gibi anlamlar taşıyor ve bu yaratıklarımız Odin’e eşlik eden bir çift kurt olarak biliniyorlar. Görünüşlerinin hakkını veren isimlere sahip olan bu kurtların, Odin’le olduğu kadar kuzgun Huginn ve Muninn ile de bağlantıları var, ki o da Odin’in Midgard’ı yaratış hikayelerinden birinde anlatılır:

odin_manual_of_mythology

Kardeşleriyle beraber Dünya’yı (Midgard) yarattıktan sonra yalnız kalan Odin, ilk kurtlarını yaratır. Geri ve Freki ismindeki bu kurtlar, Odin’e yolculuk ettiği zamanlarda eşlik etmektedirler. Bu beraber oldukları süre içerisinde iki kurt da birbirinden ayrılamaz hale gelirler ve bütün bir dünyayı kurt nesliyle doldurmaya başlarlar. Tabii bu sırada avlanacak hayvan bulamamaktan dolayı zorluk çekmeye başlarlar ve Odin kurtların halini gördükten sonra iki tane de kuzgun yaratmaya karar verir: Huginn ve Muninn. Kuzgunların yardımı sayesinde avlarını paylaşmaya razı gelen kurtlarımız, açlık problemlerine nihayet çözüm bulmuş olurlar. Bu hikayeyle beraber de nesillerdir ağızdan ağıza yayılan semboller sayesinde kuzgunlar ve kurtların, vahşilik konusunda ortaklaşa iş yaptığı düşünülmektedir.

Tüm bunların yanı sıra, Odin bir de ilk insanları yaratmayı aklına koyar. Geri ve Freki’yi de insanlara, yol yordam öğrenmeleri için örnek bir figür olarak anlatır. Çünkü Odin, bu kurtların insanlara çok değerli, erdemli dersler verebileceğini düşünür. Hatta ilginç bir detaydır ki, Odin’in yarı kurt yarı insan bir ırka babalık yaptığı söylenir. Bu ırkın adı Wulfsungs olarak bilinmekte ve de bir efsaneye göre harika savaşçılar olduğu düşünülmektedir.

Bu İskandinav mitolojisine ait hikayeye son bir ek olarak da, Odin’in bir kurt tarafından öldürülmüş olduğunu söyleyelim. Bir yeminin bozulması üzerine gerçekleşen bu eylem, tanrı için gurur verici olarak da nitelendirilir. Zira kurtlarını tam anlamıyla özene bezene ve tüm insanlığa örnek olsun diye yaratan Odin, böyle bir eylem karşısında onur duymaktan başka bir şey düşünmemektedir.

Son Not – Geriye Kalan Her Şey ve Gelecek Sezon

orlando-jones-as-mr-nancy-or-anansi-in-american-gods

Ayrı bir başlık açacak kadar uzun detayı olmayan diğer konulara da ufaktan değineyim istedim yazıyı bitirmeden önce. Mesela Anansi; ne kadar da şahane bir girişti o öyle değil mi? Daha “Evvel zaman içinde…” diye başlarken bile gerçekten dinleyicisini yakalamayı başarıyor kurnaz tanrımız. Öte yandan uzun bir süredir görmeyi beklediğimiz ve kitap okurlarının hayranı olduğu Shadow’un rüyalarından biri de, çok açıklığa kavuşmasa da umut vericiydi. Şimdilik dizi izleyicilerine çok bir şey ifade etmiyor maalesef ama kitabı okumuş olanlar muhtemelen bu tür sahnelerin devamı için birçok fedakarlıkta bulunacak kadar çok hevesliler.

DCod5Q9VoAAkQmR

Easter’ın partisindeki birbirinden farklı birçok Jesus‘ın olması, hatta ve hatta Bakire Meryem‘in küçük Jesus’lardan birini emzirmesi gibi hoş detaylar da gözden kaçmadı elbette. (O sahnelerde ne kadar eğlendiğimden bahsetmiyorum bile) Medya’nın Technical Boy ve Mr. World ile Easter’ın partisine çatkapı geldiği sahnenin de Judy Garland‘ın şu videodaki kılık tiplemelerine bir gönderme olduğunu da atlamayalım bu sırada. Zira her gelişiyle bizi büyüleyen Medya’nın, Gillian Anderson tarafından bir harika detaylandırılışını en az birkaç kez övmezsek rahat uyuyamıyoruz. Yüzsüz adamlar niye gerçekten yüzsüz diye sorarsanız da, ta ilk bölümden Shadow’u Technical Boy’un limuzininde sıkıştıran o suratsız elemanları hatırlatalım. Hatırladık mı şimdi? Güzel.

Emily-Browning-Essie-MacGowan-107-dcb8944a-6f72-498c-8ee7-20a1ad1aa8fd

Unuttuğumuz bir şey kaldı mı? Hah, bizim dinamik ikili Ölü Gelin ve Leprikon‘dan da bahsedelim yahu! Mad Sweeney’nin bahsettiği “hayata geri döndürecek İsa”, meğersek bizim tatlı ve güzeller güzeli Easter’dan başkası değilmiş. Tabii bu sırada Laura’nın bir tanrı tarafından (Wednesday) öldürülmesi sebebiyle bunun gerçekleşemeyeceğinden bahseden Easter, tüm insanlığa kıtlık yaşatmak için bizim Odin’in galeyanına geledursun; bu sırada Laura’nın aklında kimbilir ne tür tilkiler dolanıyordur. Zaten onlarca Jesus gördükten sonra hiçbir şeye inanmayan kadın birden, Mad Sweeney’i tehdit ettiği sahnede “İsa üzerine yemin ederim ki seni mahvederim. Bak zaten hemen dışarıda dolaşıyor.” demesiyle anlamış olduk ki en ateist karakter bile bir şekilde inanmayı tercih etti eninde sonunda.

American Gods Season 1 2017

Ha, bu arada ateist demişken; Judy Garland kılığındaki Medya’nın, Easter’ı taraflarına çekmek için bahsettiği “Ateist bir dünyadayız, uyum sağlamayı öğren.” sözlerine gelelim bir de. Bu yeni dünyaya adapte olmanın, hatırlanmaları için tek yolları olduğunu iddia eden Yeni Tanrılar üçlüsü, Bay Wednesday’den koca bir sistem eleştirisi göndermesi yiyorlar. “Onlar sadece bir şeyler üretir ve sana pazarlar, oysa Eski Tanrılar ilham verir.” minvalindeki konuşmasıyla, Yeni Tanrılar’ın bizzat kapitalist sistem olduğunu açıklarken hiç de yanılmıyordu kendisi. Zaten önceki incelemelerimizde Mr. World’ün “yeni dünya düzeni tanrısı” gibi birçok şeye işaret ettiğini tahmin etmiştik birkaç kez. Kapitalist sistemin onlar olduğunu iddia etmek de pek yanlış sayılmaz.

maxresdefault

Son olarak, bölümlerdir duvar suratlığından vazgeçmeyen ve bir şeylere inanma konusunda sıkıntı yaşayan Shadow’un nihayetinde “her şeye” inanıyor oluşuyla da koca bir oh çekmişsinizdir herhalde. Bundan sonra Wednesday’in bizzat Odin olduğunu bilerek hareket edecek olan Shadow’un elbette birtakım değişik davranışları olacaktır. Laura’nın “Senin o çok sevgili tanrın beni öldürdü” kışkırtmaları ne kadar yaşanır gelecek sezon bilemiyoruz ama arkasında Mad Sweeney olduğu sürece pek de sırtı yere gelmez sanki? Her şey bir kenara, sezon finalinde nihayet “The House on the Rock” tabelasını görmek, bizi gelecek sezon bekleyen savaşın ayak seslerine doğru hafiften bir yükseltmedi değil. Wisconsin’e henüz varmış olmasalar da, Bilquis’in o yöndeki yolculuğundan ve bütün bir sezon bahsi geçen muhabbetlerden, artık herkesin orada bir araya geleceği gerçeğini onaylamış oldu dizimiz. Şimdi tek sıkıntımız ne yazık ki beklemek. Hem de çok uzun bir süre! Ay bize bir şeyler oluyor sevgili geekler!

come_to_jesus

Konuşacak detaylar, meseleler elbette her zaman olduğu gibi bitmiyor American Gods izleyicileri. Sekiz bölümdür yazılarımızı ve inceleme videolarımızı takip eden ya da etmeyen herkese bolca teşekkürlerimizi iletiyoruz buradan. Bir sonraki sezona kadar çok daha idmanlı ve yeniliklerle çıkacağız karşınıza. O vakte kadar incelemelerimizde sürç-i lisan ettiysek affola. Yorumlarınızı merak etmek bir yana, bizden bu konuda istediğiniz başka içerik fikirleri varsa çekinmeden söyleyin, olur mu? American Gods okumayı da, izlemeyi de, incelemeyi de çok sevdik ekipçe; sizin de hoşunuza giden konularda ortaklaşa bir keyif paylaşımı yaşayalım! Bir sonraki sezona kadar sağlıcakla, selametle kalın güzel geekler; aman dikkat, Odin’in yıldırımlarından biri kafanıza denk gelmesin!

1 2
Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.