Yakın dönem yerli dizilerden ve yerli dizi sektöründen bahsederken genellikle olumlu cümleler kurmuyoruz. Sadece görünüşe odaklanan oyuncu seçimleri, yapay replikler ve özensiz çekimler yüzünden hoşnutsuzluğumuz kendini çok gizleyemiyor. Fakat bazen, bozuk saatin günde iki kereye doğruyu gösterdiği o anlarda karşımıza bizi sımsıkı saracak yerli diziler çıkabiliyor. Bunlar nadir görünen şeyler olduğundan bir örnek vermek için çok da düşünmek gerekmez, herkes bilir: Leyla ile Mecnun, Avrupa Yakası, Elveda Rumeli, 1 Erkek 1 Kadın, Suskunlar… Saymaya devam etsek kendine mutlaka yer bulacak diğer bir dizi de 3 sezondan sonra 2013’te final yapan, iki filmle öyküsünü genişleten, tüm Türkiye’ye “La!” dedirten bir Ankara polisiyesi Behzat Ç.’dir.

Çeperinin siyasete temas etmesi ve zaman zaman bu çeperden eleştiriler ve göndermeler geçirmesi sebebiyle çok da uzun süre ekranlarda kalamayan Behzat Ç.’nin, geçen 4 yılın ardından tekrar ekranlarda yer etmesi için kollar sıvanmış vaziyette.

Dizinin dönüşüne dair dedikodular dört yıldır kendini toprak üstüne çıkarıyor olsa da bu sefer ortadakinin bir dedikodu olmadığı kesin: Asabi komiser Behzat Ç.’ye can veren, sıradışı oyuncu Erdal Beşikçioğlu dizinin dönüşünü, İlgi Otizim Derneği’nin bir etkinliğinde bizzat duyurdu. Şimdilik çok bir detaya sahip olmasak da elimizde tamamen boş sayılmaz: Dizide Harun karakterine can Fatih Artman’ın Vatanım Sensin projesinin çok zaman alması nedeniyle yeni bölümlerde olmayacağı bildiğimiz az şeyden biri. Dizinin senaryo yazımında ise bayrağı yine Emrah Serbes taşıyacak. Ayrıca dizinin ülkemizde hızla yükselmekte olan trendi takip edip dijital olarak yayınlanacağı söylenir. Dijital yayın için düşünülen platform Blu TV gibi gözüküyor olsa da Behzat Ç.’nin ilk üç sezonunun dijital yayın hakları Puhu TV‘de olduğundan şimdilik kesin bir şey söylemek mümkün değil.

Birçoğunuzun yüzünü güldüren, daha azınızın ise gözlerini devirten bu haberi Erdal Beşikçioğlu’ndan alıp sizlere taşıdığımıza göre biraz da subjektif yorumlarımızı katalım:

behzat-c-90032n
Öncelikle, o azınızın gözlerini devirten sebepten bir bahsedelim: Behzat Ç. aykırı duruşu sebebiyle sık sık cezalar alıp iptalin eşiğine gelen bir yapımdı. Bu yüzden yaşattığı gelgitlerle Behzat Ç. biraz da olsa kabak tadı veriyordu seyircisine, dizinin mi yoksa diziyle ilgili spekülasyonların mı takip edilmesi gerektiği biraz karışmıştı. Behzat Ç. efsanesinin nihayetinde bitip bir de devam filmiyle noktalanmasından sonra, ne dizinin oyuncuları ne de kamera arkasındaki mühür isimler içlerine sinen ya da reytingler yüzünden sindirilmeyen bir işe imza atamadılar. Şimdi dizinin tekrar canlandırılması da -özellikle önceden kabak tadı alan seyircilerce- biraz güvendikleri limana geri sığınmak olarak görülüyor. Bu görünün yanlış olduğunu düşünmemekle beraber bunun kötü bir fikir olduğunu da düşünmüyorum. Çünkü gündemi yakından takip eden Behzat Ç.’nin bittiği günün Türkiye’si ve bugünün Türkiye’si arasında dağlar var ve bu dağların en sevdiğimiz komiser Behzat’ın gözünden nasıl gözüktüğünü izlemenin heyecan verici olacağına eminim.

Tabii bahsedilen dağların temelinden zirvesine kadar siyasi olayları görmek mümkün olduğundan ve o olaylardan televizyonda bahsetmek artık imkansız gibi olduğundan dijital yayın fikri yeni bir Behzat Ç. için kaçınılmaz olmuş. Ortaya yeni çıkıp çıktıkları gibi de fenomen olmuş iki internet kanalı Blu TV ve Puhu TV arasında taraf tutacak halim yok tabii. Ama Blu TV’nin Masum’da kullanmış özgürlüğün ve özgünlüğün, Puhu TV’nin ise ücretisiz oluşunun ve Fi ile kazandığı popülerliğin yeni Behzat Ç.’ye fayda sağlayacak artılar olduğunu düşünüyorum. Sanıyorum platform için yapılacak seçim de hangi artıların ekibin gözünde öncelik taşıdığına göre yapılacak.

Bu noktadan sonra bir seyirci olarak dizinin eski içtenliği ile geri dönecek olmasını, bir yazar olarak bahsetmeye değer heyecanları beraberinde getirmesini, bir sinema öğrencisi olarak ise yeni imkanlar doğrultusunda eskisinden daha iyi prodüksiyon kurulmasını temenni edebilirim. Darbe girişimi, OHAL ve cumhurbaşkanlığı sistemi sonrasının Behzat Ç.’si hakkındaki bütün önemli gelişmeleri size ulaştırıyor olacağız.

Yazar

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.