Oliver’ın Ra’s al Ghul ile yüzleştiği The Climb bölümünden beri ironik olarak düşüşe geçen Arrow, son bölüm Public Enemy ile toparlanma belirtileri göstermeye başladı. En azından üstlerindeki ölü toprağını aksiyon sahneleriyle biraz olsun atmayı başardılar. Herkesin sürekli tartışıp hiçbir icraat yapmadığı son birkaç bölümden sonra iyi de geldi.

arrow_season-3_episode-18_public-enemy-4
Yırtık dondan fırlayan Maseo’yu Felicity’i vurmak üzereyken bırakmıştık. Maseo’nun attığı ok, Felicity’i kurtarmak için atlayan Ray’i tam böğründen vuruyor. Ray kurtulmasına kurtuluyor ancak ameliyat sırasında kan pıhtılaşması olduğu için felç kalma riski var. Eğer ameliyat olursa da en iyi ihtimalle beyni hasar görecek. Fakat Ray’in aklına şahane bir fikir geliyor. Kendisinin yapmış olduğu nano teknolojiyi vücuduna enjekte ederlerse kan pıhtısını bulup yok edebilirler.

Elbette riskli bir operasyon ama doktor olmayan Felicity bu operasyonu hızlıca yapıp Ray’in hayatını kurtarmayı başarıyor. Şu senaryonun Brezilya dizilerinden tek farkı karakterlerin isimlerinin Maria ve Fernando Jose olmaması. Cidden bu dizinin romantizm içeren kısımlarına bazen katlanamıyorum. Ray Palmer zaten hakkı verilemeyen bir karakterdi. Olicity ilişkisini mümkün olduğunca sündürmek için adamı maşa olarak kullandılar. Bu bölümle birlikte de bu yürümeyen ilişkinin zannediyorum ki sonuna geldik. İsabet oldu. Romantizmi minimuma indirirseniz çok faydasını göreceksiniz çocuklar, bir inanın bana yahu!

arrow_season-3_episode-18_public-enemy-8
Felicity hastane köşelerindeyken Arrow cephesinde de işler boka sarıyor. Birkaç bölümdür yolu yapılıp iyice sinirlendirilen Dedektif Lance, Ra’s al Ghul’den de gazı alınca bir anda bölümün “villain”ı haline geliyor. Ne yalan söyleyeyim bu adamcağızı pek haksız bulmuyorum. 2 sezondur Arrow’a çanak açtıktan sonra şimdi sırtını dönmesi iki yüzlüce, kabul ediyorum. Madem bu adam bir ‘kanunsuz’du, bu zamana kadar ne demeye almadınız içeri? Çünkü işinize geldi. Polis teşkilatının basiretsizliğine karşılık Arrow inanılmaz bir kendini adamışlıkla suçla savaşıyordu. Aynı azmi hiçbir zaman Dedektif Lance’de veya teşkilatta göremedik.

Peki polis aracı içinde Oliver ile yaptığı konuşmada haksızdı diyebilir miyiz bu adama? Başından beri düzenli olarak herkes ama herkes adama yalan söyleyip salak yerine koyuyor. Evet, Arrow olmasaydı şehir şimdiye çoktan yerle bir olmuştu zaten o ayrı konu da, bir an için Oliver’ın Sara ile beraber babasının yatına binmediğini hayal edelim. Sara, Tommy, Moira Queen hayatta olurlardı. Shado da belki hayatta olurdu, ya da en azından ölse de Deathstroke Oliver’ı suçlamadığı için şehre saldırmazdı.

Tüm şehir çoktan yıkılmış olurdu ama bunun vebali Oliver’ın üstüne olmazdı en azından. Ona yakın olanlar, onun izinden gidenler, onun davası uğruna helak olmazlardı. Sözün özü, ilk kez onun bakış açısıyla izlediğimiz Public Enemy‘de oluşan kaos ortamı için Dedektif Lance’i suçlamak biraz haksızlık. Yani en azından onun gözünden bakarsak haklı olduğu yanlar da çok diye düşünüyorum.

arrow_season-3_episode-18_public-enemy-10
Ra’s al Ghul’e gelirsek; “gel bak sana ne anlatacam” deyip dedikoducu komşu Melahat Teyze gibi Arrow’un kim olduğunu Dedektif Lance’e yetiştirmesi çirkefliğin dibi değil miydi artık biraz? Ben çok çabalamama rağmen bu adama ısınamıyorum. Deathstroke, 2. sezon için şahane bir kötü adamdı misal. Çünkü 1 sezon boyunca karaktere çok iyi yatırım yaptı senaristler. Slade ile Oliver’ın adadaki yoldaşlığının nasıl düşmanlığa dönüştüğünü adım adım izlettirdiler.

Bu yüzden 2. sezonun son dönemecinde Slade’in şehre yaptıklarını ya da Oliver’ın annesini öldürüşünü garipsemedik. Motivasyonu çok güçlü bir kötü adam vardı karşımızda. Peki Ra’s al Ghul için aynı şeyleri söyleyebilir miyiz? Herkesin korkuyla bahsettiği bir adam imajı görebiliyor muyuz kendisinde gerçekten? Ben göremiyorum açıkçası ve bunun kesinlikle oyuncuyla alakası yok. Oliver’ın halefi olmasını istemiş olabilir, eyvallah ama ben elinin altında devasa bir suikastçi ordusu olan bir adamın böyle troll’lüklere kalkışmasını halen garipsiyorum.

318arrowe2
Polis teşkilatına da biraz giydireyim laf açılmışken: bu adamların gücünün dandikliği ve kanunlardan bihaber oluşları beni benden alıyor. “Süper kahraman dizisinde/filminde mantık aranmaz abi yea” tuzağına düşmeyelim. Adamlar uçsun kaçsın, ellerinden ateş, kıçlarından altın püskürtsünler isterlerse, umrumda değil ama suç filmlerine özenir gibi gerçekçi bir polisiye bölüm çekmeye çalışıyorsanız birkaç ayrıntıya dikkat etseniz fena olmaz.

Arrow tutuklanmış, ifadesi alınmış ve muhtemelen suçunu kabul etmiş, gerekli evrakları imzalamış ki mahkemeye çıkıp yargılanmadan doğruca hapishaneye götürüyorlar. O noktadan sonra Roy çıkıp Arrow benim dese nolur demese nolur. Halen Dedektif Lance salak gibi Oliver’ın Arrow olmadığını kabul edip gitmesine göz yumacak mı gerçekten? Roy’u da tutuklarsın ama işbirlikçi olarak. Roy’u alıp Oliver’ı salmazsın. İki gündür geyiği de dönüyor ama izlerken ben bile Roy’un çıkıp Arrow olduğunu söylediği sahnede “Kara Murat Benim!” diye ekrana bağırdım. O anda ciddi ciddi bekledim, misal Diggle çıkacak “hayır benim”, bir başkası çıkacak “hayır benim” diyecek diye. Bu kadar salak bir plan olamaz.

318arrowd

Roy demişken; bu sezon birinin öleceğini biliyoruz bir süredir. Tüm oyuncular, “çekimlerde çok ağladık” temalı tweet ve fotoğraflar paylaşmışlardı haftalar önce. Röportajlardan Diggle’ı öldürmek gibi bir planlarının olmadığını anlıyorum. Roy’un da hikayesinin gidişatına bakarsak bu sezon sonuna kalmadan kısa çöpü çekecek olan kişi kendisi. Çok üzüleceğim bir karakter değil. Hatta artık bir ‘karakter’ mi, ondan bile emin değilim. Colton Haynes’a biçilen rol bu sezon çok azdı. Oliver, çocuğu “giyinsin gelsin” deyip her yere götürüyor, sonra da kelimenin tam anlamıyla hiçbir şey yapmadan karargaha geri dönüyorlar. Hatta Arrow’un Atom ile yüzleştiği geçen bölümde Oliver resmen dayak yiyip bir köşeye yığılan Roy’u unutup gitti. E niye giydirip getirdin çocuğu madem?

ar318b-0400b-128521

Sezonun son 5 bölümünü gösteren fragmana bakılırsa finale yaklaşırken silkelenip kendilerine gelecekler ve biraz olsun bu sezonu toparlayacaklar diye düşünüyorum. Umarım yanılmam.

Küçük Notlar:

 • Geçen bölüm sonunda gördüğümüz Shado’nun Shado olmadığını öğrendik. Yine gayet pembe dizimsi bir sürprizle kendisi Shado’nun ikiz kardeşi Mei çıktı. Mei’yi göstermelerinin bir manası vardır umarım. Yoksa “gerçeğin ne kadar güçlü olabileceğini bilmiyorsun” gibi ‘cheesy’ bir replik dışında bölüm ile flashback’ler arasında en ufak bir bağlantı bile yoktu. Yani bir yandan flashback’lerde de hikaye akıyor evet tabi de, neden Shado’nun ikizini görmemiz gerekiyordu anlam veremiyorum. Seyirciyi şaşırtalım derdiyle böyle lüzumsuz sürprizlere gerek yok bana kalırsa. Bir yerlere bağlayacaklar diye umuyorum. He, Celina Jade’i tekrar gördüğüme üzüldüm mü? Tabi ki hayır!
 • Geri kalan 5 bölümün ve Flash’ın fragmanından anlaşıldığı kadarıyla ve düşen set fotoğraflarında yanlış görmediysem Arrow, kendi kostümü yerine The League of Assassins kostümü gibi siyah bir kıyafet giyiyordu. Anlaşılan Ra’s al Ghul’un teklifini de kabul ediyor. Lazarus Pit mevzusunu gösterdiklerine göre Roy ölse de geri gelmesi olası olabilir mi? Arrow bu yüzden teklifi kabul ediyor olabilir mi? Bu kadar ağlaşmalarına bakılırsa Ray olmasa bile dönmemek üzere birisi ölecek. Ben Sara dışında da birini geri getireceklerini düşünüyorum. Tommy çok bok yoluna gitmişti mesela. Çabuk harcandı. Malcolm, Ra’s al Ghul’e “beni al, oğlumu geri getir” dese müteşekkir oluruz. Yıldık Malcolm Merlyn’den artık, yıldık.
 • Olicity hayranları rahatlayabilirler. Fragmanda ateşli bir seks sahnesini de araya sıkıştırıp gönül almışlar. Hadi gözünüz aydın.
Yazar

Bir reklam ajansında esnek saat olarak çalışıyor. Geekyapar yazarı. Hobi olarak spoiler vermeyi seviyor. Dreamer değil. Vizyonsuz. Şu hayatta hep Hufflepuff'liğindan kaybetti.

24 Yorum

 1. Öncelikle son paragrafta bahsettiğin Ray değil *Roy olacak düzelteyim dedim:)

  Bu sezon çok boktan hani sonunu toplasalar bile bu gerçek değişmeyecek ve Ras-al Ghul gibi bir karakteri çok saçma bir şekilde kullanıp bok yoluna harcamış olacaklar. Sezon sonunda ki ölüm için 2 olasılık var bence biri Felicity diğeri Roy. Roy ölürse Lazarus Pit ile diriltip bir sonraki sezon Red Hood hikayesi tarzı bir şey yapabilirler.

  Eğer Felicity ölürse diriltmesinler bence. Oliver bundan çok etkilensin ve şu romantizm zırvalıkları da bitsin. Bu duygusal çöküntüden sonra Oliver belediye başkan adayı olsun. Ray Palmer şehri terk etsin böylece yeni spin off için Atom un orjini tamamlanmış olur.

  Ayrıca yayınlanan kalan bölümlerin trailer ında HIVE ın geldiğini gördük. Zaten sezon sonunda HIVE yetkililerinden olan Damien Dark ın geliceği söylenmişti. HIVE ın Flash ile olan bağlantısınıda göz önüne alırsak bu sezon finalinde temeli atılıp bir sonraki sezonda işlenmesi muhtemel konunun Ras-al Ghul vs HIVE olabilir. Bu savaş ile birlikte Flash ve Arrow daha sık bir arada çalışırlar ve Arrow un düşen temposu arttırılabilir. Ki böyle bir savaş ortamında zaten paso aksiyon izleriz çok fazla sıçamazlar senaryo da iyi de olur.

  • Ra’s al Ghul’u çok erken işlediler belkide son sezon veya son sezon olmadan bir önceki sezon işlemeleri gerekirdi aceleci davrandılar. Dizi eğer 10 sezon falan devam ederse bu konuya tekrar dönmek zorunda kalacaklardır ve dizi kendini tekrar etmeye başlar.

   • Dizinin 5 sezon süreceğini düşünüyorum ben. Sonrasında bir JL tarzı ya da marvelin Defenders ı gibi bir dizi çıkar ortaya o zamana kadar zaten var olan veya gelecek olan spinoff lar da rayına oturmuş olur.

    Ras konusunda ise dediğin doğru erken ve yanlış kullandılar saçma sapan hareketler yaptırdılar karaktere. Ben böyle bir karakterin tek sezonda harcanacağına inanmıyorum ileri ki sezonlarda illaki geri dönüşü olacaktır diyorum.

    • ra’s da ayni reverse flash ikisi de islenme acisindan mukemmel ama ikisi de aceleye getirilmis

     • aynı değil bence Reverse flash flash ın orgini ile doğrudan bağlantılı ve bence gayet iyi işleniyor ama Ras saçma oldu adam bildiğin trol bir Batman Begins deki ne bak bir burdakine

 2. İyide Oliver’ın Arrow olduğunu kanıtlayan hiçbir bilgi yok ellerinde, Dedektif Lance’e Ra’s söyledi. Ve Arrow olduğunu kanıtlayacakta Hiçbir kanıt vermedi bu yüzden onu hiçbir şekilde yargılayamazlar ancak ve ancak Oliver suçunu itiraf etmeseydi. Şuan kostümlü olarak Roy göründüğü için suçlamalar onun üzerine yıkılır. Hiçbir mantık dışı olay yok burda benim gördüğüm.

  • Yanındaki kırmızılı olarak Lance belki Roy’u tutuklayabilirdi. Ama gene elinde hiçbir kanıt yok mahkemede tutuksuz yargılanacaktı. Az polisiye izlemişsin 😉

   • Ona bakarsan ellerinde Roy u da suclayacak somut kanit yok ki. Oliver suçu itiraf etmiş imzalamış ve götürülüyor. Sonra Roy itiraf ediyor ve o alınıp Oliver saliveriliyor. Bu mantıkla Diggle kostümü giyip gelse ben Arrow’um deyip imzalasa Roy’u da mi saliverecekler? Tekrar yineliyorum ellerinde hicbirinin Arrow olduğuna dair somut bir delil yok. Her türlü yargı sürecine girmeleri lazım. Aynı suçu üstlenen birden fazla kişi var. Anlatmaya çalıştığım bu.

    • İyide bunu şimdiden söylemek için çok erken değil mi? Diğer bölümde anlaşılır o, belkide Roy Arrow olduğunu kanıtlayacak bir şey bırakmıştır. Zaten bende direk olarak Roy’u içeri aldıklarını sanmıyorum. Sonuçta deliller kapsamında Oliver’ı serbest bırakırlar. Lance’de elinde birşey bulunmadığında fragmanda da görüldüğü üzere “kendini yakarsın” vb. kelimeler eder.

     • Gelecek bölüm fragmanlarında Roy, bayağı hapisteydi. Turuncu pantulları bile giydirmişler 😀

  • Tamam biliyoruz çizgi roman dizisi herşey rayına oturacak değildir elbette.Bu kabulumüz ve bunu göze alarak izliyoruz diziyi. Ama her ne kadar çizgi roman uyarlaması olsa da gerçek hayattaki bazı gerçekleri de gözardı etmemesi gerekiyor. Roy’un teslim olmasından evvel Lance’in televizyonlara çıkarak Ras’ın söylemine dayanarak Oliver’ı suçlu ilan etmesi akla mantığa yatacak bişey değil açıkçası. Kimse demiyor mu arkadaş bu adama nerden çıkarıyorsun diye falan ki Ras konusunda hiçbirşey bilmeyen hatta ne kadar kötü birisi olduğunu bilen Lance’in direk atlamasını bu fikre geçiyorum bile. Tamam inandı anlarım ki düşününce olayları Oliver mantıklı geliyor; fakat bu konuda bir soruşturma başlat arama sorma takip et falan bunlar kabulum da kulaktan dolma bilgiyle televizyonlara çıkıp da Oliver’ı ilan etmenin mantığını anlatsın bir zahmet senaristler.

   • İyi de Lance’in arama emri çıkartması çok normal suç duyurusunda bulunda sonuçta eğer elinde bir kanıt olmadığından mahkemeden tutuksuz yargılanacaktı. Ama işin içine Roy kostümle girince suçlamalar direk ona yöneltildi olayı bilen sadece Lance elinde hiçbir kanıt yok. Oliver’ın Arrow olmadığını şehire açıklarlar sanırsam.

    • Hayır arama emri falan çıkart takip başlat ona birşey demiyorum zaten sistemin ilerlemesi gereken yön o olmalıydı. Bunlar televizyonlara çıkıp Arrow=Oliver dediler direkt olarak. Hayır hiç kimse de sormuyor mu arkadaş nerden nasıl böyle bir sonuca vardın falan diye ki Laurel karşı görüşte bir avukat olarak rahatlıkla buna engel olabilmeliydi.
     Her neyse çok da uzatmaya gerek yok zaten. Yalnız çizgi roman diyerek bazı şeyleri göz ardı edebilirim ama bu tarz noktalarda da dikkatli olmaları gerekiyor ki özellikle bu sezon buna benzer hataların sıkça yapıldığını görüyoruz ve artık batmaya başlıyor normal şartlarda umursamayacağımız bir sorun bile.
     Sonuçta bu dizi yola çıkarken gerçekçi üslupla çıktı ki Arrow’un zaten özel güçleri yok insani olan güçlerini ekipmanlarla birleştiriyor bu da gerçekçiliğe bağlı olmayı gerektiriyor. Flash misal buradaki bir takım sorunlar o dizi içerisinde görmezden geliniyor (Flash’ı severek takip ediyorum). Ama orada bile bu tarz bir suçlamada kanıt vs olmadan Barry’i alsalar orada da canımı sıkar yani çok gereksiz olmaması gereken hatalar yapıyorlar ve kaliteyi düşürüyorlar

 3. Roy’u öldürüp, klon hikayesine girişirler belki, Roy’un yerini de Thea alır, maskesi, kostümü filan hazırlanıyor zaten, 4.sezon ilk yarısı roysuz, ikinci yarısı klonla geçer, sezon sonun da gerçek roy çıka gelir “WTF!?!? bu kim amk.” der.

  • Deme deme yeter artık herkes maske takıyor. Tamam bir kahraman dizisi ama nihayetinde bu dizide 40 dakika bir zaman sonra artık baymaya başlıyor her yerde fırlayan amatörce maske takmış insanlar.

   • Bütçesi fazla düşük bir dizi, yazarlar fazla yetenekli değiller, dizi başladığında olduğundan farklı bir yöne gitmeye çalışıyor, ana karakter süper güçleri olmayan bi kahraman ve batman kadar badass de değil. Bunlara çare olarak da fazla karakter koyup, ortaya salıp “Dövüşün anam!” diyolar. Eee.. böyle olunca da iş bi maskeli ölünce, bir başkası geliyor. Sara gitti Laurel geldi, Malcolm gitti Slade geldi, Ted gitti Nyssa geldi. Roy gidicek, Thea gelicek. :/

   • Haklısın, onunla ilgili hiçbirşeye girmediler daha. 🙁 Ama biraz biraz H.I.V.E.’a giriyolar, 4.sezonda ana düşman da onlar olacakmış, klon hikayesini değiştirip H.I.V.E.’a bağlayabilirler bence.

    • ben açıkçası gireceklerini düşünmüyorum çünkü Arsenal henüz aktif olarak elle tutulur bir şey yapmadı ve teen titans dizisi gelecek. Eğer aynı evrende yer alırlarsa Arsenal oraya transfer olur direk bu sayede dizideki kalabalık da azalmış olur. Teen Titans ın ilerleyen sezonlarında belki klon mevzusuna girebilirler..

     • Enki Bircan

      Bu dediğin cidden daha mantıklı ya 😀 Umarım dizinin yazrları akıl eder de bunu yaparlar. Ama bi karakterin önümüzdeki bölümde öleceğini de unutmayalım. Gerçi, belki Roy değil de Ra’s Al’ Ghul filan ölür. :/

     • O hiç olmaz ve olmamalı da bence 😀 Ras gibi bir karakteri böyle saçma kullanıp üstüne bir de öldürürlerse iyice sıçarlar. Ben Felicity nin ölmesinden yanayım. O ölürse dizide bir çok konu çözülücek bence.
      1- Ray Palmer onun acısına dayanamaz ve şehri terkeder. Bu sayede yeni gelen spin off dizisi için The Atom un orjin hikayesi tamamlanmış olur. Ve karakter olgunlaşır.
      2- Oliver tıpkı Tommy ölünce olduğu gibi değişim sürecine girer ve sadece hero luk yapmakla şehri kurtaramayacağını somthing else olması gerektiğini farkeder ve belediye başkanlığına aday olur. Bir sonraki sezon için yan hikaye sorunları da ortadan kalkar böyece ve dizi daha güzel bir hal alır.
      3- Diziyi saran şu romantizim havası biter artık Oliver uzunca bir süre kimse ile ilişkiye girmez ( umarım hiç girmez ). hatta üstüne birde Central City de gördüğümüz Oliverin eski sevgilisi olan ve onun çocuğunun annesi olan kadın gelir bir şekilde ölür çocuk Oliver ın başına kalır. Oliver bir sonraki sezon HIVE- Belediye başkanlığı- Baba olmak şeklinde 3 büyük mevzu ile ilgilinemeye çalışır. Bu sayede dizideki saçma sapan diyalog ve konu bulamadıklarından ötürü yaptıkları boş bölüm ve sahnelerede gerek kalmaz ellerinde çok sağlam ana ve yan hikayeler olur.

 4. Ras al Ghul’u oynayan adam karizmasını, gücünü iyi yansıtsa da Oliver’ın kostümünü giyip Starling’e gelmesi, Oliver Maseo’yla savaşırken arkadan alkışlayarak çıkması falan hiç olmuyor yahu. The CW dizisi bu, romantizmine katlanacağız dedik de bu basitlik her yere sıçradı. Hadi bu sezon dayandık, seneye düzelmezse hiç iyi olmaz.

 5. Güçlü Yiğit Başar Cevap ver

  Her bölümü izledim. Arrow çok standart altı bir dizi. İlk sezondan itibaren karakterizasyonlarda ciddi problem var. Biri birine küsüyor neden belli değil. Biri bir hareket yapıyor kesinlikle doğal durmuyor. Halbuki bu söylediklerim ABD sinemasının en iyi yaptığı iştir. Bize karakteri tanıtır ve biz sonrasında onun yaptıklarına ikna oluruz bu adam bunu yapar deriz. Zaten Laurel’ın 6 ayda Assasinlerle mücadele edecek kıvama falan gelmesi gibi toplara hiç girmiyorum. El mahkum izliyoruz. Flash hiç değilse kendini bu kadae ciddiye almıyor.

 6. Onur Ayanoğlu Cevap ver

  Bence 2. buçuk sezon boyunca yani Oliver ın nalları diktiği sezon arasına kadar herşey bence gayet başarılıydı ama o dönüş nedir abi sezon arası sonrası 11. bölümde fena değildi ama o noktadan sonra dizi resmen çakıldı inanamıyorum yani son 5 bölüm mutlaka toparlamaları lazım zaten ciddi miktarda fan dahada fazla kaybedecekler böyle giderse.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.