Constantine’in iptal haberini yazarken süper kahraman dizilerini ve reytinglerini de inceleme şansı buldum. Gördüğüm rakamlar zaman zaman beni şaşırtmakla beraber, kanalların yaklaşımlarını anlamam konusunda oldukça yardımcı oldu. Bugün CW’nin en fazla reyting yapan dizisi Flash’la kafa kafaya giden Constantine’i iptal eden NBC ile, çizgi roman adaptasyonları içinde en az reyting alan iZombie’yi başarılı kabul eden CW’nin dizilerden beklentileri farklı. Dolayısıyla bu dizileri değerlendirirken de buna göre bir bakış açısı belirlemek gerektiğini düşünüyorum.

Bu noktadan hareketle zamanında yorumlarda güzel bir fikirmiş gelen “Daredevil vs. Arrow” yazısını yazmanın aslında Arrow’a büyük haksızlık olduğunu farkettim. Çünkü Arrow hem bütçe olarak, hem hitap ettiği kitle olarak, hem de amaç olarak Daredevil’den çok daha farklı bir yerde. Nasıl ki “Gelmiş geçmiş en güzel dizi Flash’tır” demek saçmaysa, “Daredevil varken Arrow da neymiş” demek de aynı şekilde abestir kanımca.

legends1

Peki bu iki paragraf yazıyı niye döktüm? Birincisi son zamanlarda yorumlarda, dizilerin yapmaya çalışmadıkları şeylerden ötürü eleştirildiklerini düşünüyorum ve açıkçası bu konuda bir şeyler söylemek istedim. İkincisi ve daha önemlisi yeni gelen “DC’s Legends of Tomorrow” fragmanını izledikten sonra sanki yüzyılın dizisi geliyormuş gibi sevindiğimi fark ettim ve bunun sebebini ararken anladım ki, bir dizinin sizi mutlu etmesi için illa “Daredevil” gibi sert, sağlam bir yapım olması gerekmez.

Şimdi fragmana gelirsek, fragmanın en önemli kısmı yüzünü göremesek de baş kötümüzün DC’nin önemli figürlerinden Vandal Savage olduğunu öğrenmemizdi bence. Fragmanda da kısaca bahsettiği gibi Vandal Savage ölümsüz bir karakter. Tarih boyunca pek çok kötü olayda yer almış ve pek çok kahramanla savaşmış. Ayrıca Injustice Society’nin de kurucusu. Belki bir SKA yaparız kendisine ilerleyen zamanlarda ama tanımayanlara “Justice League – Doom” animasyonunu tavsiye ederim.

Canary-Lazarus-Pit

Bir diğer ilgi çekici unsur, Caity Lotz’un “White Canary” olarak dizide yer alacağının ortaya çıkmış olması. Direkt olarak belirtilmese de kullanılan görsellerden dönüşünü bir şekilde “Lazarus Havuzu”na bağlayacaklar gibi görünüyor. Tüm kahramanlarımıza şöyle bir bakış attığımız fragmanda nedense Franz Drameh’in oynadığı Jay Jackson karakterini hiç göremedik, ki bence bu kendisinin bir bölümde Cyborg’a dönüşeceği dedikodularını kuvvetlendiriyor, çünkü bunu dizi içerisinde bir sürpriz olarak göstermeyi planlıyor olabilirler. Atom’un artık küçülebiliyor olması da beni sevindiren detaylardan biri oldu. Aksi takdirde kendisi fazla “Iron Man” taklidi kalıyordu.

Genel değerlendirmeye gelecek olursak, bu spin-off dizisini ilk duyduğumda gidecek o kadar yol, kullanılabilecek o kadar karakter, seçilebilecek o kadar hikaye varken, yaptıkları tercihlerin hayal kırıklığı yarattığını ve ortaya başarısız bir dizi çıkacağını düşünmüştüm. Ama geçen yazımda belirttiğim gibi kadrodaki isimlerle (Özellikle Brandon Ruth, Wentworth Miller, Dominic Purcell gibi gedikli isimler ve Black Canary olarak kalbimizi çalan, öldüğüne çok üzüldüğümüz Caity Lotz’u düşününce), açıklanan hikayenin ilgi çekiciğiyle ve şimdi de fragmandaki enerjisiyle beni heyecanlandırmayı başardı.

Atom-Shrinks

Evet belki diğer CW dizilerindeki gibi bu dizide de gereksiz, anlamsız, sıkıcı romantizm sekansları yer alacak, belki çok bariz senaryo hataları da olacak ama sonuçta değişik senaryo twistleriyle, ilginç kahramanlarıyla, eğlenceli diyaloglarıyla ve her yakaladığınızda sizi heyecanlandıran çizgi roman referansları ve easter egglerle sizi mental olarak çok yormadan izledikten sonra mutlu ayrıldığınız bölümler sizi bekliyor olacak.

Bu arada dizinin henüz tam olarak çekilmiş bir pilot bölümü yok, dolayısıyla bu sahnelerin ne kadarı dizide olacak onu bilemiyoruz ama dizinin girişinin önümüzdeki haftaki Flash sezon finalinde yapılacağı söylentileri dolaşmakta. Onun dışında CW’nin dün açıkladığı takvimine göre dizimiz sezonun başından itibaren değil, iZombie gibi sezon arasından sonra başlayacağı bilgisi de verilmiş durumda. Daha fazla uzatmadan sizi fragmanımızla başbaşa bırakayım.

https://www.youtube.com/watch?v=4MubNoWQiSc

Yazar

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

18 Yorum

 1. Justice League çakması bir takım. Ağır toplar olarak Batman, Superman, Wonder Woman sinemada bırakılıp alın bunlarla idare edin deniyor.

 2. Niklaus Mikaelson Cevap ver

  bu adam ne ara zaman buldu da central city e geldi yine.Bu felicity le kahramalığı bırakıp ufuklara yelken açmamışmıydy final bölümünde.Ne ara geldi de yeni takıp kuruyo.Bu zaman meselesini çözemedim oliver…

 3. bence pilot çekilmiş olabilir çünkü yabancı diziler ilk önce pilot bölüm çekip kanal yoluyorlar eğer onay alırsa bir kaç ay sonra diğer bölümlerin çekimler yapılıyor bence almıştır

 4. Hawkgirl ve Rip Hunter, Flash sezon finalinde görünecek sanırım. Sara’nın Lazarus Pit’le geri döneceği belli oldu gibi; son bölümde Nyssa ve Oliver, Merlyn’e Sara nedeniyle nefretlerini ilettiklerinden Merlyn’in böyle bir işe girişebilme potansiyeli var. Dizi duyurulduğunda Oliver, Ra’s olunca Sara’yı canlandırır diyordum ama olmadı o iş. Fragmanda Sara, Ray’in “ölü değil, küçük” olduğunu söyledi, bu da sezon finalindeki patlamayla ilgili ipucu veriyor. Firestorm’un yüzünü göremedik, Robbie Amell’den de ses yok, suratını ateşler içinde mi gizleyecekler, n’apacaklar 🙂 Franz Drameh’in dizide olduğunu unutmuşum, zor bir istek ama Flash ve Arrow delice Coast City göndermesi yapıyor, bir Green Lantern’ımız olur mu ki acaba??

  • Robbie Amell konusunu ben de anlamadım açıkçası. Hiç bir haberde adı geçmiyor, fragmanda net göstermiyorlar falan. Bir iş var ama bakalım.

   Şahsi yorumum Green Lantern’ın daha önce yorum yapanların belirttiği gibi maliyeti, görselliği falan sebebiyle zor olduğu. Cyborg sanki daha akla (ve bütçeye) yatkın geliyor. Ama bir kesinlik yok tabi. Hayırlısı..

   • Bence de Lantern zor iş de Flash’ın son bölümünde söylenen “test pilotlarından biri kayboldu” cümlesi de ağır laf valla 😀 Oliver da Coast City’e doğru yol alıyor. Fazla bu kadar gönderme, bir açıklama yapsınlar, çıldırtmasınlar 🙂

 5. 13 bölümlük bir dizi olacak olması artı mı eksi mi göreceğiz. ayrıca robbie amell dizinin kadrosunda bulunmuyor demek ki, firestorm’un matrixini ayırdılar, benim tahminim flashta bir bölüm kısa bir şekilde gözüken jason rusch kardeşimiz bu dizide firestorm’un diğer benliği olacak. ayrıca herkes coast city referanslarını konuşuyor fakat yeni sezon için bir green lantern projeleri yok, ve ekime de kadar da casting prodüksiyon çekim vs.vs. halledebilirler mi, zannetmiyorum. eee, ocak ayında premier’i yapılacak dizisi zaten legends of tomorrow. anca iki sezon sonra belki green lantern olur diye tahmin etmekteyim.

 6. Korkuyorum hocam… The Flash’e ağırlık veren yapımcılar Arrow’u resmen unutturup bize de ne idüğü belirsiz bir Arrow sezonu izletmişlerdi. Bu dizi çıktığında umarım öbür dizilere de ağırlık vermeyi unutmazlar inşallah, aksi taktirde Arrow tamamen elden gidecek!

 7. Eğlenceli bir dizi olacağını düşünüyorum ve fragmanı ilk gördüğümde girdiğim hali bir yanımdakiler bilir haha. Şu an diziyle ilgili tek sorunum Cold ve Heat Wave benim. Flash’ta yavaş yavaş oluşan bir Rogues görmekten oldukça memnunum, burada bir kahraman takımında yer almaları biraz endişelendiriyor

 8. Rip Hunter ve Time Masters’ı gördüğümüze göre Booster Gold’u da görebiliriz belki…dizi senaryolarının mantığını göz önüne alırsak Hawkgirl ve V.Savage arasında kan davası olabilir , savage , hawkgirlin önceki yaşamlarından birini yada birkaçını öldürmüş olabilir…ayrıca firestorm çıktığından beri ateşten başka birşey görmedim , mümkünse bütçe dahilinde maddeleride değiştirmesini bekliyorum

 9. rüzgar mavracı Cevap ver

  Zaten halihazirda izledigimiz 3dizi var arrow flash AoS bide bu cikti basimiza zor dostum zor

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.