Game of Thrones sever misiniz? Bakınız, soruyu spesifik olarak soruyorum. Game of Thrones sever misiniz? Seversiniz tabii ki. David Benioff ve D.B. Weiss’ın yarattığı dizi çabucak çağımızın en önemli femonenlerinden biri hâline geldi. Artık bugün doğan kız çocuklarının yarısına Arya ismi konuluyor; ülke, dil, din, yöre gözetmeksizin. Game of Thrones spoiler’ları verildi diye arkadaşlıklar bitiriliyor. Adeta annelerimizin anlattığı “Dallas yayınlanırken sokaklar boşalırdı” kıvamında bir yerdeyiz bu dizi söz konusu olduğunda.

Peki Buz ve Ateşin Şarkısı serisini sever misiniz? “Saçmalama arkadaşım aynı şey” diyeceksiniz değil mi? Ben de biliyorum Buz ve Ateşin Şarkısı’nın, George R.R. Martin’in çok uzun bir süredir yazdığı ve Game of Thrones’un ilham olduğu kitap serisi olduğunu. Evet, bu dakikaya kadar bu ikisi belki de aynı şey olarak adlandırılabilirdi belki de, evet. Neticede şu güne kadar dizinin henüz gelmediği yerlerden yediğiniz spoiler’lar da hep kitabı okuyanlardan geldi. Yıllardır acı acı sevdiğimiz karakterlerin mutsuz kaderleriyle ilgili haberler verir, kalp yaramızla da eğlenirlerdi bu kitabın hayranları. Ama artık bundan sonra eğlenemeyecekler.

Game of Thrones Tyrion Mahkeme Sahnesi

Zira Benioff ve Weiss resmen açıkladılar: Dizi artık bundan sonra kitabın önüne geçecek. Oxford Union’da yaptığı konuşmada durumu izah eden Benioff, bunu yazar Martin ile uzun süredir konuştuklarını, Martin’in yedinci ve son kitapta gideceği yeri ve yöntemi az çok bildiklerini, o yoldan ufak vaziyetlerde sapacak olsalar da ekseriyetle artık Martin’in planından, Martin’in önünde bir şekilde ilerleyeceklerini söyledi. Bundan çok da memnun olmadığını kaydetti Benioff, ama durumun bunu gerektirdiğini, şovun devam etmesi gerektiğini de dile getirdi.

Bildiğiniz gibi Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin altıncı kitabı hâlâ George R.R. Martin tarafından yazılmadı. En son hakkında duyduğumuz şey, Martin’in kitaba son dokunuşları yapmak için bu yazki Comic-Con ziyaretini iptal ettiğiydi. Bunun bir de planlanan yedinci kitabı var. Yani dizinin kitabı geçeceği uzun süredir korkulan bir durumdu. Ara verilmesi, Spartacus gibi öncül bir döneme dönülmesi, paralel evren muamelesi yapılması konuşuluyordu ama en sonunda mutabakata varılmış gibi gözüküyor: Artık bundan sonra Westeros ile ilgili en son bilglieri kitaplardan değil, diziden alacağız. Hakkımızda hayırlısı.

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

11 Yorum

 1. daha iyi oldu artık spoiler vermez kimse zaten kitap okumak tamam zevki bir şey ama dizisi varken hemde dünyanın en çok bütçeye sahip bir dizi neden kitap hemen okumak istiyesinki 10 sezon sürse fena olmaz game of thrones

  • bence de. dizisi varken kitabını niye okuyalım ki. diziyi izlemek daha kolay, kitaba göre ne kadar boktan olursa olsun, çok da boktan değil nasılsa. fazla boktan olmazsa eğer ben onunla da idare edebilirim. yıl olmuş 2015, hala kitap okuyan insanlar var.

   • dostum kişiden kişiye değişir ben kitap okumayı sevmiyorum o yüzden dizisini daha çok beğeniyorum ama kitap okumak kişiye has bir tercih yani bence bu kadar kolay karalama kitap okumayı 🙂

   • Bu yeni jenerasyon böyle azizim. Hayal gücünden yoksun nesiller yetişiyor. Okuduğunu hiçbir limit olmadan kafanda canlandırabilmenin, karakterleri kendince yorumlayabilmenin, düşüncelerini okuyabilmenin, bölüm sonu heyecanlarının tadını almamışlar. Yok her şey önlerine hazır konsun. Neyse böyle kabul edicez napalım?

   • Aslında kitaplarını okumuş olsa o çok güzel dizinin bile kitaplardaki o muhteşem dünyadan ne kadar geride olduğunu da idrak edecek ama kendi tercihi tabii. Benim de bazı kuzenlerim veya arkadaşlarım bunun filmi-dizisi var niye okuyorsun ki dediklerinde fatality yapasım geliyor. 😀

 2. şimdi esas diziyi izleyenler mi kitapları okuyanlara spoiler verir olacak? çok kötü ya. uyarlama gereği kitaplardaki detayların yüzde birine anca sahip olabilse de, game of thrones kötü bir dizi değil, ama dev gibi güzel bir kitap varken ortada, kitaptaki detaylarla okumak öğrenmek varken hikayeyi, görece daha detaysız diziden öğrenmek zorunda kalmak çirkin bir şey. ne kadar farklı da olsa, çok da farklı değil, aynı çizgiden gidiyorlar sonuçta. diziyi izleyen kitapları okumak zorunda değil belki, ama kitapları okuyanlar da diziden vazgeçemez ki ortada böyle güzel bir görsellik varken. ben şimdi yeni kitabı beklerken nasıl uzak tutayım kendimi diziden, spoiler verecek olanları geç, diziden uzak durmak, böyle bir güzelliği reddetmek mümkün değil ki. :/

 3. Ozan Akyıldız Cevap ver

  @Yiğitcan Erdoğan, sanki kitapların değil dizinin hayranıymışsın gibi algıladım. En azından bölümler çekilse 6. dan sonra bir ( veya n) 7. den sonra bir(kaç) sezon şeklinde yayınlamaları daha mantıklı olmaz mı? Yayın gelirleri orjinal esetin önüne geçiyor resmen. Uyarlama diziden spoiler almak tuhaf bir durum, kitaplar bestsellerken yine öyle olabilecek mi?

 4. yazında belirttiğin gibi bu beklenen bir şeydi. hemen galayana gelip spoiler üzerinden konuya yürümen canımı sıktı. kitaplarını okuyan biri olarak şunu söyleyebilirim, dizinin birkaç bölümünü izledim ve aşırı derecede yavan geldi. yinede GOT hayranı olarak dvdlerini alıyorum kitapların tamamı bitene kadarda izlemicem.

 5. Tabi dizi severler spoiler yemeyecekleri için mutlulular ama televizyon dizilerine yazılan senaryoların çok kısa sürede kalitelerinden ne kadar çok şey kaybedebilecekleri unutuluyor zannımca. Yani herhangi bir kısıt olmaksızın tümüyle limitsiz hayalgücüyle yazılan bir kitapla, yazarken sürekli bütçe, yapılabilirlik, imkanlar, oyuncular vs. düşünülerek yazılan senaryonun aynı olması beklenemez, ki bence Benioff’da bu durumdan memnun olmadığını dile getirirken bu gibi kaygıları düşünmüştür. Umarım haksız çıkarım. Böylesi sektörü değiştiren bir dizinin saçma senaryolarla gitmesi beni çok üzer.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.