Amerika’yla ilgili kültürel olarak anlamanız gereken bir şey var. Bütün bu gördüğünüz politik doğruculuk çağrıları, kurulan sivil inisiyatifler, örgütlenmeler ve bunun sonucunda gelen yaptırımlar temelde Amerika’nın “sen yap” ilkesi üzerine inşa ediliyor. Amerika’lıların devletle ilişkisi, bizimki gibi değil. Yanlış olan bir şeyi devletin değiştirmesini beklemiyorlar, bunu talep etmiyorlar, bu onlar için arzulanabilir bir senaryo da değil. Eğer yanlış bir şey görüyorlarsa, kendileri gibi birilerini arıyorlar ki, çok sesli bir şekilde bu yanlışlığı ifade edebilsinler.

one million moms lucifer

Bu elbette ortaya çok güzel sonuçlar çıkartabildiği gibi, aynı zamanda korkunç insanların da benzer şeyleri yapabilmesine olanak tanıyor. Bunlardan biri de, ismi çok garip bir organizasyon. “One Million Moms”, yani Bir Milyon Anne. Kökten Hıristiyan Amerikan Aile Derneği vakfı tarafından kurulan bu sivil inisiyatif, kendince “yozlaşan” değerleri düzeltmeyi amaçlıyor. Bunun için vakti zamanında Marvel ve DC’nin gay karakterlerine bulaşmışlardı, ara ara da popüler kültüre sallıyorlar. Şimdiki hedefleri? Lucifer.

Malumunuz, Lucifer önümüzdeki sene FOX kanalında dizi olacak. Neil Gaiman’ın Sandman’deki karakterini konu eden dizi, şeytanın cehennemden sıkılıp Los Angeles’a yerleşmesini ve bir nevi suçla savaşmasını konu alacak. One Million Moms’ın buna kızmasının sebebi ise, kendi kelimeleriyle “şeytanı iyi bir adam olarak” göstermesi. Ortada dizi yok, nereden biliyorlar peki? İşte fragmanı izlemişler. Resmi açıklamaya göre fragmandaki “şiddet sahneleri, açık saçık giyinmiş kadınlarla dolu gece kulübü sahnesi ve bir iblis” onları pek rahatsız etmiş.

Lucifer-TV-Show-Trailer

E ne diyelim, hiç Game of Thrones izlemeseler bari o zaman? Bu hareketin çok ciddiye alınacağını sanmıyorum ben kendi payıma. One Million Moms’ın kendi sitesinde dahi çok destek toplasa, bu ancak ana akım basına “hahah şunlara bakın yahu” diye sirayet eder, FOX’a da “aa millet harlandı diziye, süper süper körükle gidelim!” düşüncesi doğdurtur. Ama yine de bizce insanın bakıp, “ne işsizler var arkadaş…” demesi için, şahane bir enstantane. Hakikaten ne işsizler var yahu, sene olmuş 2015…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

8 Yorum

 1. Alp Eren Topal Cevap ver

  Ben bu konuda bir milyon annenin sonuna kadar arkasındayım ama farklı sebeplerden. Fox Lucifer’i tam anlamıyla piç etmiş. Lucifer serisini iki kere okumuş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, Los Angeles’ta bar açmanın dışında dizi ile çizgi romandaki Lucifer arasında en ufak bir bağ yok. Çizgi romandaki Lucifer’in bir kere bile güldüğüne şahit olmayız, alabildiğine ağır ve varoluşsal problemleri temsil eden bir karakterdir, dizideki Lucifer ise bildiğin trickster figürüne dönmüş, paso sırıtyor, şakacı falan. Romandaki Lucifer’in insanlarla ilişkisi alabildiğine sınırlıdır, onlara tahammül bile edemez, ama dizideki Lucifer LAPD’den bir polise yazıveriyor. Bildiğin terbiyesizlik. Bu yüzden yanlış sebeplerle diziye muhalefet ediyor olsalar da bir milyon anne bu defa hayırlı bir iş için bir araya gelmişler bence 🙂

 2. Thor dünyamıza geliyor,dayak yiyor,insanlarla şakalar yapıyor hiçkimse karşı çıkmıyor da buna mı çıkıyor : D

   • Ali Yağız Kâni Cevap ver

    “tanrı” kavramını bedenleştiriyor Thor da, bir nevi “tanrı dayak yiyor,şakalaşıyor” algısı var altında. e buradaki “lucifer” ın neden rahatsız ettiğini aslında hepimiz biliyoruz.

    bence yeteri kadar aynı

    bi dizi için yapılması saçma böyle bir hareketliliğin dünyada “lucifer” ile ilegili daha ciddi konular varken. ha benim görüşümde de dizinin yapılış amacı tamamen ” hadi böyle bir dizi” yapalım değil.

 3. Ozan Akyıldız Cevap ver

  Amerikadaki “muahfazakar”lara bakın, buardaki “ılımlı islamcılara” (gerçi ılımı bıraktılar artık) bakın; o kadar paralellşik göreceksiniz ki… Bağnazın derdi her yerde aynı, hep de “benim yaşam tarzım empoze edilsin” kafası…

 4. Onur Ayanoğlu Cevap ver

  Din ve diğer herşeyi birbirine karıştıran geri kafalı insan modeli sadece Türkiye de değil dünyanın heryerinde var bu zaten bilindik bir durum.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.