Şu sıralar modern sinemaya tam anlamıyla sert bir mühür koymuş olan süper kahraman filmlerine saygımız, hürmetimiz, sevgimiz sonsuz. Ama bir noktadan da eleştirmeden edemiyoruz: Kendileri çok dahil edici değiller. Daha Amerikan bir tabir kullanmak gerekirse, “çeşitlilik” konusunda sınıfta kalıyorlar çoğunlukla kendileri. Ne hikmetse beyaz bir erkek olmayan kahramanların filmlerini yapmak pek akıllara gelmiyor, o kahramanlar genelde beyaz oğlanın yancısı ya da romantik ilişkisi olma sınıfında hareket ediyorlar.

Amerika’nın meşhur skeç programı Saturday Night Live geçtiğimiz günki bölümüne Avengers: Age of Ultron’da Black Widow’u oynayan –ve meşhur bir şekilde karakterine solo film verilmeyen- Scarlett Johansson’u konuk edip; tam da bu meseleyle dalga geçmiş. Marvel’ın “hazırladığı” bir Black Widow filminin, farazi fragmanını koymuşlar. Ve… Gerisini biz anlatmayalım, önce siz bir izleyin.

Skeç Hollywood yöneticilerinin bir “kadın başrollü film” mefuhmundan ne anladıklarıyla dalga geçmiş, bence de cuk oturmuş. Üstelik gerçeğe rahatsız edici bir biçimde de yakın maalesef. Hâlâ Hollywood eşraflarında kadınların saf aksiyon filmlerini sırtlayamayacakları ciddi bir biçimde düşünülüyor. Breaking Bad’in kilit ismi Michelle McLaren’ın da Wonder Woman projesinden bu yüzden uzaklaştığı iddia edilmişti. Söylenen göre McLaren daha mitolojik bir aksiyon filmi peşindeyken, Warner daha “romantik bir şeyler” istemiş, iki taraf fikir ayrılığına düşüp yolları ayırmıştı.

O yüzden SNL’in skeci bence mesaj olarak çok hoş. Uygulama olarak olmuş mu? Eh, en iyi SNL skeçleri listemize koymayız muhtemelen (ki onuda yapalım bir ara!). Çok güleceğiniz garanti diyemem, ama hoş bir anı olarak kesin hatırlarsınız. Siz ne diyorsunuz? Skeç olmuş mu, kadın kahramanların kendi filmlerinin olmaması artık sizde de can sıkmaya başladı mı, Black Widow filmi olsun diyor musunuz? Kaptırın yorumlarda!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

3 Yorum

  1. Berkant Uzunbayır Cevap ver

    Skece bayıldım inanılmaz güzel olmuş 🙂 Black widow solo filmi Phase 3 te olmasını beklediğim filmlerden biriydi. Olmamasına baya üzülmüştüm ama Captain Marvel da sevindirdi baya 🙂 Belki Phase 4 te bir solo Black widow filmi yada Hulk – Black Widow ortak filmi güzel olabilir. Ama kesinike kadın süper kahraman filmleri arttırılmalı. Daha çok güzel ve güçlü kadın görmek istiyoruz 🙂 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.