Mitolojiyi çok severim. Bundan yüzyıllar önce insanların anlamlandıramadıkları olayları; yorumlamak, sonraki nesillere aktarmak ve bir isim bulmak gibi amaçlar çerçevesinde anlattığı hikâyeler, oluşturduğu karakterler, kutsal saydığı değerler her zaman ilgimi çekmiştir. Her çeşit barındıran başlıkta olduğu gibi bu başlık altında da kendimi daha yakın hissettiğim mitolojiler var elbette. Mısır mesela ya da İskandinav ama şüphesiz ki en popüler ve bilindik olanı Yunan Mitolojisi benim de favorim. Tabii ben mitolojileri her ne kadar aslına sadık hikâyeleri dinleyerek öğrenmeyi seviyorum diye düşünsem de genelde bu hikâyelerin yedirildiği başka kurgusal eserler aracılığıyla öğrenmek daha da ilgi çekici oluyor.

Rick Rioardan tarafından yazılan ve dünya çapında yüzlerce dile çevrilip bir o kadar da satmış olan Percy Jackson ve Olimposlular da benim için özel serilerden biridir. Harry Potter serisinin popüler olduğu yıllarda kitapları okumamış biri olarak ben, Harry Potter’ın yerine Percy Jackson’ı koydum. Kitaplarından çok zevk aldığım, ilk sinema filmini de fena bulmadığım seri, çok kötü bir ikinci film sebebiyle kendi medyumu olan roman dışında bir şans bulamamıştı uzun zamandır. Ne mutlu bize ki zaten geleceğini bildiğimiz Percy Jackson ve Olimposlular dizisi Disney+ tarafından resmi onayı aldı ve pilot bölüm için çalışmalara başlandı!

Bizzat yazar tarafından yapılmış yukarıdaki açıklamanın yanında Disney Marka Televizyonu Başkanı Ayo Davis de proje hakkında şunları söylüyor: “Yaratıcı ekibimize önderlik eden Rick Riordan, Jon Steinberg ve Dan Shotz ile birlikte, milyonlarca Percy Jackson okurunun önemsenmeye değer olduğunu bildiği mitolojik kahramanlara dair ilgi çekici bir televizyon dizisi oluşturma sürecinin ileri aşamalarındayız ve Disney+ seyircisini bu devasa markaya sadık mizah, sürprizler, gizem ve heves dolu bu hikâyelerin içine çekmeye istekliyiz.’’ Bu dizi lütfen iyi olsun! Sinema tarafında boynu bükük kalan yarı tanrılar bu sefer istediklerini alsın.

Seriyi hiç okudunuz mu? Mitolojiye ilginiz var mı? Merak ettikleriniz kurgusal hikâyelerken mi daha çok ilginizi çekiyor yoksa Wikipedia sayfası okurken mi? Dizi çıktığında bakacak mısınız? Türk mitolojisine dair kaliteli bir sinema filmi görmek istemez misiniz? Cevaplarınızı size ayrılan alana Seshat’tan yardım alarak yazın.

Yazar

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

2 Yorum

 1. Göksu Gün Alioğlu Cevap ver

  Hey be Perseus Jackson son of Poseidon! Athena kızı Annabeth’in Yosun Kafa’sı, satir Kıvırcık’ın biricik kankası, pegasus Karakorsan’ın tatliş sahibi. Ortaokulda ne biçim okurdum seni. Neler neler öğrendim seninle Antik Yunan kültürü, tarihi ve mitolojisi hakkında. Bir tutam öteki kitap ve ansiklopediler, bir tutam Vikipedi bir tutam da sen… Olimpos Kahramanları serisini de okudum. Halen bazen geri döner bakarım.

  Bundan önceki iki film adeta küfürdü. Yazar Rick Riordan’a doğru düzgün danışmamışlar. Tamamen sallama, rezil bir senaryoya sahipti. Oyuncu kadrosu çok iyi olsa da Percy ve Melez Kampı sakinleri için seçilen oyuncuların yaşları fazla büyüktü, bu da işin tadını kaçıryordu. Yönetmenlik kabileyeti oyuncuları yönlendirme diye bir kavram yoktu. Percy Jackson atmosferini hiç hissedemiyordun. O filmler hüsran üzerine hüsran, saatler süren birer karadeliktiler. Neden çektiler hiç anlamam.

  İnşallah Disney+ dan gelecek olan bu dizi Yosun Kafa’nın akılalmaz maceralarını sevenler için bir merhem ve ödül olur.

  Lakin darılmayasın Percy ama ben en çok Wise Girl Annabeth’i severim. 🙂 Ayrıca sen kendisinden pek haz etmezsin tabi ama ben Athena’ya da hastayım. 🙂

 2. Ayberk Aydınlı Cevap ver

  Umarım iyi bir dizi yaparlar. Canavarlar denizi filmi bende inanılmaz hayal kırıklığı yaratmıştı, bir filme o kadar sövdüğümü hatırlamıyorum.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.