Süper kahraman hikayelerinin TV ekranlarına taşınması yeni bir şey değil; 1940’lardan beri Superman’den Bat-Man’e, Spider-Man’den Hulk’a kadar pek çok süper kahramanın dizileri çekildi. Fakat son bir iki senedir bu alanda tekrar bir diriliş görüyoruz. Önce CW kanalı Arrow ile karşımıza geldi, ondan sonra Marvel sinematik evrenine bir de TV dizisi ekleme kararı alıp, Agents of S.H.I.E.L.D.’ı duyurdu. Şimdi ise beklediğimiz tonlarca süper kahraman dizisi var.

Örneğin Arrow’dan kopup sol kulvardan muhteşem bir deparla karşımıza gelecek olan The Flash; Agents’ın dizi arasında yayınlanacak Agent Carter, Marvel’ın sinematik evrenine Jessica Jones, Iron Fist ve Luke Cage’i katacak bağlantılı dizilerin ilki Daredevil… Ama içlerinden bir tanesi var ki, sanıyoruz en çok onu heyecanla bekliyoruz: Gotham. Hakkı neredeyse hiç verilmemesine rağmen açık ara çekilmiş en güzel dizilerden biri olan Rome’un ve seveni bol polisiyelerden olan The Mentalist’in yaratıcısı Bruno Heller’ın dümeninde olduğu Gotham, bu sonbahar aylarında FOX’ta galasını yapacak. Şu ana kadar gördüğümüz her fragman, yapılan her açıklama bizi felaket heyecanlandırmış vaziyette ve buna aşağıdaki karakter afişleri de dahil.

Baş roldeki James Gordon’dan, dizinin büyük bir bölümünü ayıracağı kötü adamları Oswald “The Penguin” Cobblepot’a, Selina “Catwoman” Kyle’dan, Fish Mooney’e kadar hemen hemen tüm büyük karakterlerin konu edildiği afişte bir de ilginç bir detay var. Öyle gözüküyor ki Batman’in meşhur kötülerinden Poison Ivy’nin ismi dizi için değişecek. Çizgi romanlarda (ve bugüne kadarki diğer uyarlamalarda) ismi hep Pamela Isley olarak geçen Poison Ivy’mizin dizideki ismi “Ivy Pepper”. Yani dürüst olmak gerekirse pek beğendiğimizi söyleyecek değiliz, ama bunun Gotham’a dair duyduğumuz heyecanı dizginlemeyeceği de aşikar.

Ama bir şeyi de belirtmek lazım, afişlerdeki tagline’a biraz takıldık. “The Good. The Evil. The Beginning” lafı biraz sükseli, ama aslında Batman evreniyle de pek alakası olmayan bir söz. Batman’de “kötü” adamların hiçbiri, hiçbir zaman safi kötü değillerdir. Genelde böyle olmalarına çevreleri sebebiyet vermiştir, ya da zihinsel olarak sorunları vardır. Bu yüzden Batman onları yakaladığında hapse atmaz, Arkham tımarhanesine kapatır. Umarız bu sadece bir pazarlama cümlesidir, dizi mantığını bu şekilde kurmaz…

Neyse efendim, lafı çok uzatıp sündürmeyelim. Buyurun, karşınızda Gotham için yayınlanan 8 güzide karakter afişi. Tepe tepe bakın! Watermarklar için de bizi affedin, Entertainment Weekly görgüsüz gibi basmış logosunu hepsinin üzerine, bir şey yapamadık…

 

1. Bruce Wayne

Gotham - Bruce Wayne

2. Edward “The Riddler” Nygma

Gotham - Edward Nygma

3. Fish Mooney

Gotham - Fish Mooney

4. Det. Harvey Bullock

Gotham - Harvey Bullock

5. Ivy “Poison Ivy” Pepper

Gotham - Ivy Pepper

6. Det. James Gordon

Gotham - Jim Gordon

7. Oswald “The Penguin” Cobblepot

Gotham - Oswald Cobblepot

8. Selina “Catwoman” Kyle

Gotham - Selina Kyle

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.