8. Birthday (Angel)

Angel

Yine bir Whedon dizisi, yine bir doğum günü faciası. Ama bu sefer başrolde olan Buffy veya Angel değil Cordelia’dır. Bizim gözümüzde bu bölüm, yavaş yavaş mühürü konulmaya başlanan “tiki Cordelia-kahraman Cordelia” geçişinin son halkasıdır. Alternatif bir hayata başlayan Cordelia, eski bencilliğinden tümüyle sıyrılıp, insanlara yardımcı olabilmek için tüm o mutluluğu reddeder.

 

9. Game Changer (Modern Family)

Modern Family

Modern Family’nin akıl almaz derecede komik ilk sezonunun on dokuzuncu bölümü, Phil’in doğum gününü ve Claire’in ona bir iPad alma çabasını anlatır. Tabii her zamanki gibi yine aynı anda birden fazla komik alt hikayede dönmektedir. Bize sorarsanız en komiği Manny-Jay-Gloria arasında geçen satranç maçlarıydı. Yarılıyordu insan be.

 

10. What Is And What Should Never Be (Supernatural)

Supernatural

Doğum günü bu bölümde naif, olabilecek ama olmamış (ve olmaması gereken) şeylerin sembolü olarak kullanılır. Bir cin yüzünden annesinin hiç ölmediği bir zamanda uyanan Dean, Mary’nin doğum günü kutlamaları sırasında; biraz annesinin öldüğü gerçekliğin (ve Sam’in) kıymetini anlar, biraz da ne olursa olsun, kendisinin asla durup yerleşik hayat yaşayamayacağını idrak eder. Vurucu bir bölümdür, güzeldir.

 

11. She Said OK (Girls)

Girls

Hannah’nın her zamanki bencilliği içerisinde boğulan She Said OK’i beğenip beğenmemeniz, kuvvetle muhtemel Girls’e yaklaşırken anlatmak istediği o “herkesin içinde biraz g*tlük vardır” temasını ne derece içselleştirdiğinize bağlıdır. Hannah’nın doğum gününü anlatan bölüm, standart Girls çizgisindedir yani anlayacağınız. Adam Driver ayrı. O yine yardırmaktadır.

 

12. Kitty’s Birthday (That’s Today?!) (That 70s Show)

That 70s Show

Bu listedeki favori doğum günü bölümlerimizden biri de, That 70’s Show’da hem Eric hem de Red’in Kitty’nin doğum gününü unuttuğu; sonra da kasten unutmuş gibi yapmak için hummalı bir çaba içerisine girdikleri Kitty’s Birthday bölümüdür. Forman ailesinin ana-baba-oğul kimyası bu bölümde iyiden iyiye parlar. Red babanız, Kitty anneniz, Eric kardeşiniz olsun istersiniz.

 

13. Baby: Part 1 (Malcolm in the Middle)

Malcolm in the Middle

Madem Bryan Cranston’ın başrolünde olduğu bir doğum günü bölümünü buraya aldık, ikincisiyle de kapanışı yapalım. Ailenin en tatlı üyesi Dewey’nin doğum gününün unutulmasını konu alan Baby: Part 1’de bir yandan Lois doğuma yaklaşmaktadır. Dewey hem doğum gününün unutulmasına, hem de yeni gelen bebeğin doğum gününü çalacak olmasına sinirlenir ve olaylar gelişir. Tabii yine söylemek gerek, bölümü acayip komik yapan, Bryan Cranston’ın Dewey’nin doğum gününü hatırlatma çabalarına karşın devam eden şapşal tavırlarıdır. Finali de epiktir bu bölümün ha!

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.