Biraz geç mi kaldık? Californication övmek için yani, biraz geç kalmış olabilir miyiz? Neticede dizi, ortalama bir Amerikan dizisine göre çok uzun bir ömür yaşadı. Hank Moody ve onun sonsuz sayılı rezaletleri 2007 ile 2014 arasında, tam yedi yıl ekranlardaydı; bunun bir bölümü de Geekyapar’ın ömrüne tekabül ediyordu üstelik, ancak bir şekilde denk getirip övemedik kendisini. Bunun farkındayız, ve müsaadeniz varsa biraz durumu düzeltmek istiyoruz. Bizimle yedi maddelik bir Californication övmece seyahatine çıkar mısınız? Hadi, buyurun!

 

1. İyi Finali

Californication 1

Bunu baştan söyleyelim. Zira dizilerin bir oturuşta tüketildiği 21. yüzyılda –ki buna geleceğiz– bir dizinin kötü bir finale sahip olması, yolculuk ne kadar keyifli olursa olsun baştan başlayacakları ürkütebiliyor. Neticede Lost müthiş bir diziydi, ancak o kadar kafa karıştırıcı ve izleyici bölen bir şekilde bitti ki, bugün çok az kişi birbirine Lost övüyor. Californication’da böyle bir durum yok. Dizi tam bitmesi gerektiği şekilde bitiyor. Hem yedi sezonun hakkını vererek, hem de geçmiş tatları pekiştirerek…

 

2. Hank Moody

Californication 2

İkinci sebebimiz de bu. Hank Moody, TV tarihinin gelmiş geçmiş en nüanslı, kompleks ve kusurlu karakterlerinden biri. Onu yedi sezon boyunca izlemek gerçekten büyük bir keyif. Tom Kapinos bu bakımdan ciddi anlamda övgüyü hak ediyor. Moody’nin git gelleri ve günahları hiçbir zaman karikatür gelmiyor. Aynı zamanda bu günahlarla mücadele edişi de kati suretle “Çocuğumuz yine sorumluluk almayı öğrendi” kıvamında bir sığlıkta değil. Yedi sezon keyifle izliyorsunuz.

 

3. Muhteşem Şarkı Seçimleri

Californication 3

Buraya da ayrı bir parantez açıp övmek istedik. En kısa zamanda bizim muhteşem Spotify playlist’lerimize bir adet de “Californication şarkıları” başlığı bekleyin. Dizinin seçtiği şarkılar o kadar iyi. Öyle efsane bir giriş müziği yok, kendisine ait şarkıları da çok matah değil. Ancak bölüm sonunda çalan ya da kritik anlarda damardan giren seçki şarkılar, gerçekten de çok rafine bir zevke ait. Sizi temin ediyoruz, diziyi tam randımanlı izledikten sonra yeni tanışıp aşık olduğunuz en az sekiz grup olacak yanınızda.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

  1. sanırım hayatımda izleyebileceğim en güzel dizi.. işin kötü tarafı finale yaklaşıyorum bu dizi bitmemeli..

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.