Agents of SHIELD’ı izlemeye son gaz devam mı arkadaşlar? Eğer öyleyse, sizlerle paylaşmak ve hatta üzerine getireceğiniz yorumlar ışığında bunun olabilme ihtimalini tartışmak istediğim bir iki mesele var. Ne dersiniz, çalayım mı bi’ on dakikanızı?

Öncelikle belirteyim ki, Agents of SHIELD’da güncelde olmayanlar, yani haftası haftasına izlemeyenler, yazının devamına bakmasın. Zira teorisel olarak yorumlarınızı beklediğim fikirler, spoiler minvalinde şeyler olacak. Sonra uyarmadı demeyin ha, baştan diyorum vallahi, ona göre. Eğer spoiler yemeye razı olanlar ya da vakti vaktine izleyenler kaldıysa biz devam edelim.

Konuşacağımız konu, dizi süresince nasıl devam ettirileceği üzerine minik tahminler üzerine: İkili teori kuşağımızın ikinci ve son teorisi de May’in bu LMD sezonunda yaşadıkları üzerine. Hazır mıyız?

May Olmak Ya Da Olmamak, İşte Bütün Mesele Bu!

1zpi6oy

Son bölümü pür dikkat izleyeniniz vardır umarım, çünkü birazdan bahsedeceklerim abartı gibi gelse de bir bakış üzerine. Aslında bu bakışı destekleyecek bir sürü arka plan ekstrası da var tabii, onlarsız tamamlanacak bir fikir de değil zaten.

Agents of SHIELD’ın son bölümünde Daisy’nin jüriler karşısında Inhuman ırkını savunması, Mack’in aslında hiç bilmediğimiz bir kızının ölü olduğunu öğrenmemiz, SHIELD’ın üzerine kara bir leke bulaşması ve asıl May’in bir simülasyonda olması derken oldukça çok şey yaşandı aslında. Bir oraya bir buraya odaklanalım derken kırk dakikanın su gibi aktığı bölümde, eski SHIELD havasının geri geliyor oluşuna dair minik ayak sesleri duyduk sanki. Şahsi olarak ben bir çıt daha yükselişte olduğu görüşündeyim en azından. Peki LMD sezonuna ismini veren “Life Model Decoy” kavramına dair neler yaşandı bu devamlılıkta?

YouTube kanalımızda her hafta Agents of SHIELD yorumlama ritüeline devam eden Türkdoğan ve Ömercan ikilimizin de söylediği üzere, bu sezonun devamında daha çok vurgulanacak bir fikir oluştu: Gördüğümüz herkes LMD olabilir. En son Radcliffe’in de bu LMD şenliğine katılması sonucunda, artık karşımıza çıkan her karaktere bir şüpheyle yaklaşma ihtiyacı hissedeceğiz gibi. Fitz’in durumu anlayıp LMD Radcliffe’i çat diye kafasından vurmasıyla ortaya çıkan bu gerçeğin, ilerleyen bölümlerde heyecanı daha da yukarı çekeceğini düşünüyorum.

MALLORY JANSEN

LMD’ler ortalıkta volta ata dursun, bizim asıl bildiğimiz sahte robota getirelim konuyu: May. Bildiğiniz üzere, Aida’nın gerçek May’i saklayarak yerine geçmesi için sahaya sürdüğü LMD May hakkında çok büyük gelişmeler yaşandı. Sırtındaki yarayı görmesiyle, kendinde bir problem olduğunu fark eden LMD, bunun hesabını sormak için Radcliffe’e gittiğinde acı gerçeği öğrenmişti: Asıl May olmadığını kimseye anlatamazdı. Radcliffe’in yazılımına eklediği birkaç ayar ile ne zarar verme ne de gerçeği söyleme gibi işlevlerini yerine getiremeyen LMD’mizin, tüm bunlara rağmen hala May benliğine sahip olduğunu biliyoruz. Onun anıları, onun düşünceleri vesaire… Zaten bu husus da, gelecek bölümlerdeki kurgusal gelişme üzerinde büyük rol oynayacak. Peki o gelişme ne mi? Sıkı durun: Philinda.

Radcliffe’in şantaj-vari bir tavırla öne sürdüğü May’in Coulson sevgisi, bu konuda kilit nokta. LMD May, kimseye gerçeği söyleyemeyecek, bu çok bariz. Yazılımının izin vermeyeceği konusunda net bir onay aldığımız için, farklı yöntemlerle bunu öğreneceğiz gibi. Nasıl mı? Şöyle ki, her ne kadar robot olsa da May, May’dir önermesiyle yola çıktığımızda, LMD’de yer alan tüm May-sel yapının bize anahtar olacağı kanısındayım. Sonuç olarak bu ekibin çok uzun süredir tanıdığı biri ve her ne kadar ser verip sır vermese de kendine has bir duruşu var. Değişmeyen çizgisi, mimikleri ve vahşiliği ile karakterini her daim yansıtan May’in bir anda tam tersi yönde davranmaya başladığını düşünsenize mesela, tepkiniz ne olurdu? May kendinde değil derdiniz herhalde, zor zamanlardan geçiyor da farklı bir bakış açısı olurdu.

shield-melinda-may

Son bölümün son sahnesinde gördüğümüz Coulson ve May konuşmasında fark edebileceğimiz bir detay da bu yola gidiyor zannımca. May’i, Coulson’a bariz bir şekilde yumuşak, içten ve sevgi dolu baktığını gördüğümüz an, gerçekten çok azdır tüm Agents of SHIELD sezonları boyunca. Ciddi anlamda bu tür duygusallıklardan uzak duran May için kendini belli edebileceği bir nokta bu. Dedim ya, LMD May’de hala asıl May’den kalan şeyler var. Bildiğimiz May de, bazı şeyleri açık açık söylemeden anlatma konusunda yeteri kadar zeki olduğu için bu durum LMD’sine de yansımıştır. Ee, o zaman gerçek olmadığını söylemenin bir yöntemini bulamayacak mıdır sizce? Bence hayli hayli bulur.

Hatta bunu, en iyi anlayacak kişi olan Coulson’a sezdirerek, gizli mesajlar vererek yapacak; en azından benim fikrim bu yönde. Madem kendisi gibi davranırken bariz bir şekilde hiçbir şeyi anlatamıyor, o zaman en iyisi, kendindeki bazı değişiklikleri insanlara hissettirerek yapacak işini.

Belki biraz zayıf bir teori ve sanırım yeteri kadar önemli gözükmüyor böyle anlatınca. Ama teorinin doğuş noktası olan davranış değişiklikleri sadece fitili ateşleyen şey olacak. Bundan sonra yaşanacak olan her şey, birilerinin LMD olabileceği yönündeki paranoyalar üzerinden ilerleyecek. Tabii bu sırada yan hikayelerle böyle bir konuyu nasıl güçlendirirler kestiremiyorum ama, Agents of SHIELD kesinlikle çuvallamayacaktır. Hatta öyle ki, empoze edildiği gibi olmasa da bir Philinda görme ihtimalimiz olduğunu düşünüyorum.

phil-coulson-melinda-may-image-phil-coulson-and-melinda-may-94771041

Bize senaryoda net olarak göstermeden Coulson ve May’in bu gerçeği bir şekilde birbirlerine aktarabildiği gerçeği, ikilinin uzun süre rol kesmesi sonrasında ortaya çıkacak gibime geliyor. Melinda’nın, Phil’e hafiften yürüyüşleri sonrasında, Phil’in de buna karşılık veriyor gibi gözüküp sonunda aralarında geçen her şeyin birer kandırmaca olacağı yönünde klişe tufanı düşüncelerim var. Bir de, Agents of SHIELD o kadar da klişeye girmez diye umuyorum ama ister misiniz Melinda bu gerçekler ortaya çıktığında “Aslında rol kesiyor gibi gözüküyorduk ama benim hislerim gerçekti ehe mehe.” tarzında bir acı gülüşle kapanışı yapmasın? Valla ben istemem ama yine de endişemi dile getireyim istedim, ne olur ne olmaz. Kanıt olarak burada kalsın en azından.

Bu küçük teori hakkındaki düşüncelerinizi, destekleyen ya da çürüten fikirlerinizi duymak için can atıyorum doğrusu. Küçük bir bakışla tüm bunların aklıma akın etmesi biraz tuhaf gelebilir ama istemsizce bu yola doğru yönlendirildim zalim aklım tarafından. Belki haksız kaldığım ya da haklı olduğum halde destekleyecek kanıtları az miktarda gördüğüm noktaları bulabildiğiniz her yerden yazın! Bakalım ortaya ne çıkacak. Hadi yorumlarınıza kuvvet!

Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.