Daredevil dün resmen başladı! E anında takip etmesek, hakkında iki kalem çevirmesek bize hakkaniyetle “Geekyapar” denir mi? Denmez elbette. Fakat on üç bölüm birden fırlattı üzerimize Netflix, bir anda neye uğradığımızı şaşırdık. E House of Cards, Orange is the New Black izlemeyen bir bünyeyiz neticede; bu işin raconunu da bilmiyoruz. Gün gün yaysak, artık çok geç olacak. Hepsini bir günde izlesek de biliyoruz, sonlara doğru artık bezeceğiz; o zaman da diziye ayıp olacak.

Biz dedik ki hazır hafta sonunun başında yayınlanmış; biz bunu iyice şu iki güne bir yayalım. On üç bölüme de ayrı ayrı incelemeler yazalım; hepsini karma yazılarda toplayalım. İsteyen ilk paragraflardan spoiler’dan arınmış bir izlenim edinsin, gitsin. İsteyen tek tek yazılara tıklasın; detayına insin; yakaladığımız easter egg’lere, yaptığımız yorumlara baksın. Bizim tercihimiz, bölümleri tek tek izledikten sonra yazılarını açmanız. Zira biz bunları öyle yazıyoruz. Yani birinci bölümü yazarken ikinciden, ikinciyi yazarken üçüncü bölümden haberimiz yok. O yüzden size de böyle okumanızı tavsiye ederiz.

Tamamsak, buyurun, Daredevil maratonunda bölümler #5-8, değerlendirmeleriyle, şu şekildeler!

 

5. Daredevil S01E05 – Anahtar Kelime, Kimya!

Daredevil S01E05 Vanessa

Dizi silme 13 bölüm birden yayınlanınca, biz de hepsine kombo çakma kararı alınca otomatikman bazı bölümlerin arasına uyku, yemek, güneş görmek, hijyen gibi doğal ihtiyaç aralarının gireceği kesindi. Dördüncü ve beşinci bölümler arasında da gayet sakin bir uykuya daldım ben. Uyandım, beşinci bölümü edindim,açtım… Ve inanın, sinematografinin ne kadar iyi olduğunu unutmuşum bu geçen sürede. Dizi gerçekten de bu sezon yayınlanan tüm televizyon dizileri arasında en güzel gözükenlerden biri; buna zerre şüphe yok. Ve işin ilginci, sırtını yasladığı tek mahareti de bu değil.

 

6. Daredevil S01E06 – Bu Hiçbir Adımı Yanlış Atılmayan Bir Orijin Hikayesi

Daredevil S01E06 Vladimir

Bu akrobatik bir Batman. Kafamda altıncı bölümü izlerken zerre bir şüphe kalmadı. Dedim ya daha önce, dizide çok fazla kült işten ödünç alınmış, tonla öge var. Bunlardan başlıcalarından biri de Nolan’ın The Dark Knight üçlemesi. Ama bunu alıp üzerine akrobasi koymuş Drew Goddard ve ekibi. Söyleyince çok basit duruyor işte, “akrobatik Batman”, çok temel bir şey değil mi? Ama aslında değil. Daredevil’ın daha çevik olması, aksiyon sahnelerini gazlıyor bir anda. Gazlanan aksiyon sahneleri ortaya daha dinamik bir hikaye akışı çıkartıyor. İzlediğiniz karatere bakışınız değişiyor; zira o çeviklik, yanında bir de acımasızlıkla geliyor.

 

7. Daredevil S01E07 – Sadece Netflix İle Mümkün

Daredevil S01E07 Young Matt

Daredevil yedinci bölümüne geldiğinde ise çok net bir cümleyi konuşturdu hepimize: “Sadece Netflix’te mümkün”. Netflix’in yaptığı gibi tüm bölümleri bir anda yayınlamayan bir kanalda gösteriliyor olsaydı eğer Korkusuz Adam’ın dizisi, yedinci bölüm gibi işleri görmemiz mümkün olmazdı. Çünkü bu bölümün ne elle tutulur bir başlangıcı, ne tatmin edici bir finali; ne de gözle görülür bir hikaye ilerlemesi vardı. Yedinci bölüm, sadece ve sadece bir ipucu yumağı ve bir karakter gözlemlemesinden ibaretti. Başka bir yayın organında, bir hafta içerisinde tek başına durması mümkün olamazdı yani…

 

8. Daredevil S01E08 – Ey Be D’Onofrio, Sen Nelere Kadirsin?

Daredevil S01E08 Bill Fisk

Marvel’ın diğer tüm işlerine bakıyorum. Captain America, Iron Man, Hulk, Guardians of the Galaxy, Agent Carter, Agents of SHIELD… Thor dışında kötü adamıyla tanımlanan tek bir iş bile yok burada. Hatta hepinize Hulk’ın kötü adamının kim olduğunu sorsam, belki hatırlayamazsınız bile. Diğerlerininkiler de çok zayıf. Ronan, Whiplash, Whitehall, Leviathan’daki psikolog abi… Belki bazıları etkileyici, Alexander Pierce gibi; bazıları da görsel olarak çok çekici, Red Skull gibi. Ama hiçbiri izlerken tüylerinizin ürperdiği, motivasyonlarını ve yapmak istediklerini gün kadar berrak bir şekilde anladığınız kahramanlar değiller. Ama Kingpin öyle. O yüzden, bu beyanım çok nettir; tartışmaya açık olduğuna dahi inanmıyorum. Kingpin, Marvel Cinematic Universe’in gördüğü gelmiş geçmiş en iyi kötü adam.

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

3 Yorum

  1. Dizi beklentimi (ki beklentim yüksekti trailerlar vs.) 10a katlamış durumda ve her bölüm de artarak devam ediyor. Bir de genel algı ve dizilerden beklentiler öyle olabilir ama haftalık yayınlanan bir dizi olsaydı da 7. bölüm benzeri diğer yapımlardan daha tatmin edici olurdu benim için 🙂

  2. Sevgili Yiğitcan Dardevil da bölümü izleyip hemen ardından burdan bölüm yorumunu okumak gerçekten keyifli ama üst üste gelmiş toplam 10 Daredevil haberi anasayfayı çirkin gösteriyor diziyi izlemeyenler için kalabalık bunları aynı linke olmasada anasayfada iki haber şeklinde (1-4 5-8) gözükecek hale getiremez misiniz?

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.