Daredevil dün resmen başladı! E anında takip etmesek, hakkında iki kalem çevirmesek bize hakkaniyetle “Geekyapar” denir mi? Denmez elbette. Fakat on üç bölüm birden fırlattı üzerimize Netflix, bir anda neye uğradığımızı şaşırdık. E House of Cards, Orange is the New Black izlemeyen bir bünyeyiz neticede; bu işin raconunu da bilmiyoruz. Gün gün yaysak, artık çok geç olacak. Hepsini bir günde izlesek de biliyoruz, sonlara doğru artık bezeceğiz; o zaman da diziye ayıp olacak.

Biz dedik ki hazır hafta sonunun başında yayınlanmış; biz bunu iyice şu iki güne bir yayalım. On üç bölüme de ayrı ayrı incelemeler yazalım; hepsini karma yazılarda toplayalım. İsteyen ilk paragraflardan spoiler’dan arınmış bir izlenim edinsin, gitsin. İsteyen tek tek yazılara tıklasın; detayına insin; yakaladığımız easter egg’lere, yaptığımız yorumlara baksın. Bizim tercihimiz, bölümleri tek tek izledikten sonra yazılarını açmanız. Zira biz bunları öyle yazıyoruz. Yani birinci bölümü yazarken ikinciden, ikinciyi yazarken üçüncü bölümden haberimiz yok. O yüzden size de böyle okumanızı tavsiye ederiz.

Tamamsak, buyurun, Daredevil maratonunda bölümler #9-11, değerlendirmeleriyle, şu şekildeler!

 

9. Daredevil S01E09 – Kılıçlar Çekildi, İlanlar Yapıldı, Savaş Başladı!

Daredevil S01E09 Church

Bir koza düşünün. Kenarları yavaş yavaş soyuluyor. Hiç acelesi yok. İçinde ne olduğuna dair çok ufak izlenimler edinebiliyorsunuz, çok tatlı ipuçları görebiliyorsunuz. Bunlar sizi daha da heyecanlandırıyor, ama koza işi ağırdan alıyor. Tek tek, hiçbir şeyi yırtmadan, parçalamadan döküyor sınırlarını. En sonunda, içinden güzeller güzeli bir kelebek çıkıyor. O kelebek güzel, çünkü onun o kozadan narince çıkışını izlediniz uzun süre. Bu kelebeği o bekleyiş güzel kıldı. Kozasını böyle ustaca silkmese üzerinden, belki de kanatları o kadar parlak olmazdı. Bayanlar baylar, Daredevil’ın dokuzuncu bölümü aynen böyle yaşandı işte. Koza bitti, o kısık ateşte yanan su kaynadı. Artık ana yemeğe geçme zamanı.

 

10. Daredevil S01E10 – Foggy ve Matt’in Yürek Burkan Maceraları

Daredevil S01E10 Matt Foggy

Koza açıldı dememizin hemen sonrasında dizinin Kingpin – Daredevil kavgasını tamamen arka planda bırakır gözükerek meseleyi Foggy ve Matt’in mazisi ile arkadaşlığına çevirmesi; llk aşamada biraz şüphe uyandırıcıydı kuşkusuz. Ama aslında geçen bölümde dediğimiz şey, S01E10 ile olumlandı. Dizi kabuklarını silkti, gerçek bir süper kahraman hikayesi oldu. Ve gerçek bir süper kahraman hikayesi gibi, daha önce Marvel Cinematic Universe’de hiç görmediğimiz şekilde bir “gizli kimlik” meselesi tartışıldı, kahramanın etrafındaki insanlarla ilişkisinin zorluğu irdelendi. Bir yandan da Kingpin meselesi rahat durmadı elbette. Ben ve Karen bir adım ileriye giderlerken, Kingpin tarafında da bir şok yaşandı.

 

11. Daredevil S01E11 – Yakıştı Mı Şimdi Bu Sana?

Daredevil S01E11 Wesley

Ama sonra, on birinci bölümde bocaladı dizi. Bu dizinin bir bölümü takriben altmış dakika sürüyor. Bir saat. Bu altmış dakikanın ellisinde Daredevil S01E11 boyunca “nasıl oldu bu?” diye sordum, “nasıl bu karakterleri böylesine umursar hâle geldim?”. Cevap basitti, on yazıdır da söyleyip duruyordum; dizi tüm adımlarını bilerek, kasten ve planlayarak atmıştı. Boşa salladığı bir yumruğu yoktu, hepsinin doğru yere oturduğundan milimetrik hesaplarla emin olmuştu. Sonra bir anda, bölümün finaline yakın şu dakikaya kadar tanıdığımız bir karakterin tanıdığımız tüm hâli ve tavrına zıt bir hareketi sadece hikayeyi ilerletmek için kullandı. Bu yabancı tabiriyle “anlaşma bozan” bir hareket değil elbette. Ama dizinin hanesine acemice bir hamle olarak yazıldı…

 

12. Daredevil S01E12 – Son Spiral, Son Hedef, Son Kurşun…

Daredevil S01E12 Kingpin

Geçen sefer yazdığım bu acemi hatanın da önemsiz olmadığını da bu bölüm kanıtladı. İşler birden tepeleme aşağıya çöktüler; her şey bir anda fazla karanlık ve fazla moral bozucu oldu. Bu iyi bir şey.  DeKnight ve ekibi elini korkak alıştırmıyor demek bu. Fakat bunun bir hedefi yoktu. Breaking Bad bunun tezini yazmıştı mesela, orada da sona doğru her şey boka sardığında bunun sebebinin Walter olduğunu biliyorduk, Walter’a yönelikti öfkemiz. Ama bu sefer, mesele Wesley’nin münferit ve karakter dışı ve ikna edicilikten uzak hatasıydı; tetiği çeken o oldu, ve biz kendimizi anlamlı bir yere doğrutulmamış bir spiralin içinde bulduk.

 

13. Daredevil S01E13 – Tebrikler Marvel, Tebrikler Netflix!

Daredevil S01E13 Costume

Ve finale geldi Daredevil en sonunda. Şimdiden söyleyeyim, çok sıkıntılı noktaları vardı. Tüm sezon yaptıklarının aksine bazı şeyleri çok hızlıca geçtiler, tökezlediler. Sonunda ulaştıkları yer o yüzden biraz daha anlamsızdı. Görsel olarak bazı noktalarda eskisi kadar etkili değillerdi. Çok vurucu olması gereken yerler o yüzden hafif kaldı. Oyunculuklar bile yer yer zayıftı bu bölümde. Ama en nihayetinde; bölümü kalbim hızlıca ata ata, tüylerim diken diken olmanın kıyısında, suratımda tatmin bir gülümsemeyle izledim. Evet, Daredevil ilk bölümlerinde verdiği izlenim gibi MCU’nun gelmiş geçmiş en iyi işi olamadı. Ama yine de, şu şüphe götürmez bir gerçek: Daredevil harika bir dizi…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

4 Yorum

 1. sonunda o fiyasko filmden sonra birileri daredevil’in hakkını verdi.
  sanki frank miller’in elinden çıkmış gibi dizi buram buram kalite
  kokuyor. özellikle hell’s kitchen’ın karanlık havası ve dövüş
  koreografileri harika olmuş. tabi bunların yanında son bölümde az da
  olsa gözüken kostüm dizinin cazibesini götürüyor. belki henüz geliştirme
  aşamasında daha da geliştirilecek ama sanki dizinin yaratıcısı
  çizgiromanları hiç okumamış gibi gitmiş deadpool cosplay’i yaratmış. o
  kızıl renkli sade ve üzerinde “dd” sembolü olan kostümü görmek için can
  atıyordum. sözün özü çok kaliteli bir yapım olmuş umarım kendisini civil
  war’da görürüz, daredevil’siz civil war olmaz. gelecek sezonda bullseye
  ile elektra’yı görmek dileğiyle.

 2. Dizinin en kötü yanı, en sonda ortaya çıkan kıyafeti. Dizinin en kötü bölümü de en son bölümü. İlginç 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.