Anladığım kadarıyla Netflix izleyici verileri konusunda oldukça tutucu bir kurum. Hangi diziyi kaç kişi izledi, ne kadar indirildi gibi bilgileri kesinlikle toplumla paylaşmıyorlar. O yüzden insanlar bu konuyu çözmek için daha yaratıcı yöntemler bulmak zorunda kalıyorlar, daha önceki Daredevil haberinde belirttiğim korsan indirme sayısını temel almak gibi.

Bu kez bir araştırma şirketi bu konuyu ele almış. Amerikan Luth Araştırma şirketinin 2500 Netflix üyesinin bilgisayardan, tabletten ve telefonlardan izleme bilgilerini ele alarak yaptığı araştırmaya göre Daredevil şu anda açık ara Netfix en çok izlenen özgün işi. Alınan verilere göre yayınlanmasından itibaren ilk 11 gün içerisinde Netflix üyelerinin %10,7’si en az bir Daredevil bölümü izlemişler. Netflix’in Amerika’da 41 milyona yakın üyesi olduğunu hesaba kadar ilk 11 günde kabaca yaklaşık 4,5 milyon kişinin Daredevil izlediğini söyleyebiliriz. Sadece ilk bölümü yayınlandığı gün izleyenler de hiç az değil, %2,3 oranıyla yaklaşık 940 bin kişiye denk geliyor.

netflix-ratings

Daredevil’in ne kadar başarılı olduğunu ortaya koymak için diğer Netflix dizilerine de bakmak lazım tabi. Netflix’in en fazla izlenen dizilerinden biri olan “House of Cards”ın 3. Sezonu yayınlandığı ilk ay ancak izleyicilerin %6,5 tarafından izlenmiş. Yeni komedi serisi “Unbreakable Kimmy Schmidt” ise %7,5 oranıyla Daredevil’e en yakın program olmuş. House of Cards sevenler hemen “Nasıl olur?” falan demesin üç sezonu da baz alındığında dizi hala Netflix’in en popüler işi ve üçüncü sezonu da en fazla binge-watch (Bir oturuşta izleyeyim mantığı olarak çevirebiliriz sanırım) yapılan Netflix özgün işi.

Netflix bu araştırmayla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Kendileri reklamlar değil de üyelik aidatları üzerinden hayatını sürdürdüğü için reklam verenleri etkilemek için bu tarz rakamları toplumla paylaşmaya ihtiyaçları da yok zaten.

Daredevil-Poster-Marvel

Evet, bu araştırmadan çıkan sonuçlar bize Netflix izlenme sayılarıyla kesin bilgiler vermiyor ama en azından sevdiğimiz işlerin popülerliğiyle ilgili kabaca bir fikir edinmemizi sağlıyor. Bakalım Marvel’in diğer Netflix işleri Daredevil’in iyice yükselttiği bu çıtayı geçmeyi başarabilecekler mi?

Yazar

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

3 Yorum

  1. Zaten IMDb MovieMeter listesinde Furious 7, Age of Ultron, Dawn of Justice, Star Wars ve Game of Thrones’ u devirip 2 hafta liderlik koltuğunda oturdu Daredevil. Ayrıca Netfix’in ilk liderlik koltuğuna oturan dizisi yine Daredevil.

  2. DAREDEVIL Netflix’te Rekor Kırmış! Şaşırdım mı? Hayır! Böyle kaliteli bir iş her türlü başarıyı yakalar! Marvelin diğer dizilerini de merakla bekliyorum.

  3. Engin Karakullukçu Cevap ver

    Spartacus’ün ekibinden çıkan bir dizi olduğundan pek şaşırtmadı. Daredevil ancak bu kadar iyi olabilirdi. Ah ulan Marvel her işini şöyle adam gibi yapsan ne güzel olacak… Neyse. 2. sezon için 2016’ya kadar beklemek burnumun direğini sızlatıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.