Çocukken çizgi filmlere fena coşarsınız, izlemek için sabahları saat kurup erken kalkar, okuldan koşa koşa eve gelirsiniz. Ama bir noktadan sonra çizgi film izlemenin makbul olmayı bıraktığı yaşlar döner gelir ufuktan. Pek çok genç de o yaşları ara dizilerle atlatır. Bir nesil için bu ara dizi Sabrina‘ydı, bir nesil için Drake & Josh, berisi için Hannah Montana. Diziler değişir, konsept değişmez.

Bu ara dizilerin de piri Disney Channel‘dır elbette. Adamlar yıllardır Amerikalıların “tween” dediği yaş grubuna kaymak gibi kapak atıyor. Artık mükemmelleştirilmiş, neredeyse fabrika intizamına oturtulmuş bir üretimleri var. Bu işi çok iyi bildikleri ve çok yüksek kâr marjlarıyla oynadıkları için risk almıyorlar. Az sonra paylaşacağımzı haber de bu sebepten önemli.

Şu sıralar Disney kanalında oynayan popi bir dizi var, adı Andi Mack. Terri Minsky tarafından yaratılan dizinın başrolünde diziyle aynı adı taşıyan karakteri canlandıran Peyton Elizabeth Lee var. Dizi hitap ettiği yaş kategorisinde reytingleri domine ediyor vaziyette, 2018 ortası gibi de dünyanın başka ülkelerinde yayına girecek. Ve o küresel, riskten uzak, fabrikasyon yayını dahilinde bir eşcinsellik hikayesi anlatacak.

Andi Mack Cyrus

Bu Cuma günü yayınlanacak bölümde 13 yaşındaki Cyrus Goodman karakterinin cinsel yönelimine dair yaşadığı içsel keşfi ele alan bir hikaye çizgisi başlayacak. Andi Mack‘in yaratıcıları bunu dizinin -ve dürüst olalım, Disney Channel’ın aşağı yukarı tüm işlerinin- genel teması olan “gençler kendilerini keşfediyorlar” düzleminde ele alacaklar ve bu konu, Disney Channel’ın 34 yıllık tarihinde bir ilk olacak. Belki tepki toplayacak, belki dedebeyler galeyana gelecek, muhakkak birileri bunun sırf dikkat çekmek için tasarlanmış olduğunu söyleyecek. Haklı da olacaklar, ama şu gerçek de değişmeyecek: Disney Channel gibi risk almama üzerine ticaret kuran bir kanal böyle bir topa giriyorsa, artık muhtemelen homofobinin son demlerindeyiz. Yavaş yavaş son manasız nefretleri ve dayanaksız ahlak argümanlarını alalım, herhalde dükkanı bir – iki nesle kapatır, daha sevecen ve anlayışlı ve şirinşak dünyalara koşarız…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.