Tehdit sahneleri, TV dizilerinin ve filmlerin balı, böreği aslında. O sahneler, senaristler tarafından genelde karakterin ne kadar korkutucu, ya da ne kadar huşuyla bakılması gerektiği konusunda bir çizgi olarak yaratılıyorlar. Belki de sizi şaşırtması için oradalar; çünkü bazen hiç beklemediğiniz karakterler bir anda korkunç tiradlara başlayabiliyorlar. Bizim de aklımızda tehdit konsepti dönüp dolanıyor sürekli. Nedendir bilinmez ama, biz belki yuhalamalar ve tokatlarla bir ilgisi vardır diye düşündük. O yüzden de bir “Başbakanı Yuhalarsan Tokadı Yersin” olmasa da, TV dizileri tarihinin unutulmaz 7 tehdit sahnesini şuraya iliştirdik.

 

7. Jean-Luc Picard, Star Trek: The Next Generation

“Eğer sebep hakkaniyetli ve şerefliyse, mürettebatım hayatlarını vermeye hazır. Sen bugün ölmeye hazır mısın, Tomalak?”

Bu tehditte acayip olan kısım, diğerlerinin aksine Patrick Stewart dinginliğinde telaffuz edilmiş olması. Bu da Picard’ın onurlu ve adil bir dava için ölmeye hazır olduğunu, bundan korkmadığını gösterir nitelikteydi elbette. Asıl korkutucu olan da bu dinginlikti. Ölümden korkmayan bir düşmanla mücadele etmek zordur zira.

 

6. Ross Geller, Friends

“Monica’nın abisi olarak bunu sana söylemek zorundayım. Eğer küçük kız kardeşimin canını yakarsan, eğer ona herhangi bir çeşit mutsuzluk yaşatırsan senin peşine düşer ve seni döverim.”

Bu tehdidi de buraya almak zorundaydık. Her ne kadar çok iyi niyetli, temiz kalpli bir tehdit olsa da, insan Ross cümlesini bitirdiğinde Chandler gibi gülmeden edemiyor. Ross’cuğum, sana tehdit etmek hiç yakışmıyor canım. Bırak başkaları yapıştırsın tehditleri.

 

5. Jayne Cobb, Firefly

“Emir-komuta zinciri nedir biliyor musun? Emir-komuta zinciri benim alıp, sen kimin komutada olduğunu öğretene kadar seni dövdüğüm zincire denir.”

Jayne’in bu tehdidindeki kelime oyununu çok takdir ettiğimizi söylemek gerek. Tabii bir de burada “reelpolitik” de var. Evet, emir-komuta zinciri diye bir şey kağıt üzerinde olabilir, ama Jayne’in hatırlattığı gibi, bazen gerçek zincirler daha işlevlilerdir.

 

4. Tyrion Lannister, Game of Thrones

“Senin canını yakacağım bunun için. Bir gün gelecek ve güvenli, mutlu olduğunu düşüneceksin ve keyfin ağzında küllere dönüşecek. O zaman borcun ödendiğini bileceksin.”

Tyrion’un bu tehdidi, geçen bölümki davada da yinelendi. Hakikaten çok baba bir tehditti, Tyrion’un reyizlik katsayısını sıfırdan, yüze iki saniyede çıkartabilecek cinsteydi. Tabii tehdidi yiyenin Cersei olması da ayrı bir haz.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.