Yaklaşık iki aydır devam eden ilk kadın Doktor yolculuğumuzun dinlenme tesisindeki molasına gelmiş bulunmaktayız arkadaşlar. Birçoğumuz bu yolda çok erken ayrıldı aramızdan, kimilerimiz de “Acı yok Rocky!” ruhunu benimseyerek sonuna kadar koşmaya devam etti. Öyle ya da böyle, bir şekilde herkesin ortaklaşa kararı varmışçasına çok genel bir düşünce doğdu nihayetinde.

On birinci sezonun ilk bölümünü yorumladığım yazıya şuradan ulaşmanız mümkün. Şu anda okuyor olduğunuz sezon finali incelemem ise muhtemelen ilk bölüm yazısını okuyanları çok şaşırtmayacak beyanlar içerecektir, bilginiz olsun. Neden diye soracak olursanız hemen cevaplayayım: Fikirlerim çok radikal boyutlarda değişim yaşamadı maalesef.

8092c604-fd43-46ca-b87c-e22edaa4ac55-16498051-high_res-doctor-who-series-11

Buna her iki yönden bakmanız da mümkün. Birinci bölümden onuncu bölüme kadar neredeyse çoğu haftayı acı çekerek, bir şeyleri sorgulayarak, Doctor Who‘nun ruhuna ters şeyler görmekten bıkarak geçirdik. Yeri geldi sevdiğimiz detaylar da oldu; ama sonuç olarak vasat bir sezon olmaktan kaçamadı her halükarda. Aslında ilk bölüm incelemesinde bahsettiğim “Durum kötü, ama umudum var” lafını şu son bölüm itibari ile tekrar kullanabilmekten ötürü mutluyum. Yani, hadi ama! Onca bölümdür alevler saçarak iş bitmiş diye baktığımız koskoca dizinin hala bir umut ışığı yakıyor oluşu bence mühim bir mesele.

Öncelikle şunu açıklığa kavuşturayım: Ara bölümler inişli çıkışlı olsa da başlangıç ve son için aynı durum söz konusu. Tam anlamıyla bir daire çizmişiz ve aslında tam da olduğumuz yerde kalmışız gibi bir mesele var ortada. Meh diyerek başladığımız sezonu meh diyerek bitirdik. Bir yere gidemedik, olduğumuz yerde dört döndük.

Hatırlatmakta fayda var, neredeyse tüm modern seri Doktor’larının ilk sezonları bir şekilde sıkıcı ya da zor ilerlenir olarak geçiyordu. Yazar kim olursa olsun, ilk denemelerinde sanki adapte olmaya çalışıyormuş hissi yaratırdı seyircide. Çünkü yeni bir sima, yeni bir öykü ve yeni yol arkadaşları görüyorduk her seferinde. Bu gayet normaldi, evet. Ancak bu ketelikleri kurtaran bir şey de oluyordu mutlaka: Doktor’u oynayan oyuncumuz.

p03908s2

Moffat’ın, özellikle 12. Doktor sezonlarındaki ağır düşüşlerine rağmen Heaven Sent ile Hell Bent kadar kalite akan bölümler yazmayı başarmış olduğunu hatırladıkça, o kadar bölümdür devam etmemizdeki tek unsurun Peter Capaldi olduğunu bir kez daha bilin isterim. 13. Doktor’da da durum neredeyse buna benzerdi doğrusu. Jodie Whittaker olmasa, çok da devam etmenin bir sebebi yoktu sanki.

On birinci sezonun en büyük problemi senaryodaydı. Burası su götürmeyen bir gerçek ve sonuna kadar da bunun için sizinle tartışabilirim. Yeri gelince bütçenin artmasıyla güzelleşen efektler; sinematografik anlamda cidden güzel gözüken sahneler ve elbette ki sağlam oyunculuklar (yazar burada Bradley Walsh isminin altını çizmektedir) gibi birkaç tebessüm ettiren detay ise sanırım her şeye rağmen bahsedilmesi gereken şeylerdi. Ancak daha fazlası değil. Hiçbir şey, ne kadar iyi gözükürse gözüksün, Deadpool’un filmlerinde çok kullandığı “tembel yazarlık” esprisine benzer bir durumu kapatmaya yetmez.

Chibnall’ın yazarlık yaptığı başka yapımları izlemedim, izlediysem bile onun yazdığından bir haberim. Doctor Who’da dinozorlu bölümün ona ait olduğunu bile arkadaşım söylediğinde hatırladım. Çünkü bu dizinin kilit noktalarından biri de ana yazar koltuğunda oturan kişinin performansı. Eğer Chibnall iyiyse, sezon iyi olacaktı; kötüyse de yerin yedi kat dibini boylayacaktı. Ortası pek mümkün gözükmüyordu.

0_Ub0H9NGlaGYt1kxJ

E zaten olan da oldu. Onca bölümdür “bu yazarın alametifarikası son bölümlerde ortaya çıkıyor” muhabbetine rağmen hiç tatmin etmeyen bölümler geçti. Yalnızca cadılı bölüm itibari ile yakaladığı ufak “vasat Doctor Who bölümleri” hava haricinde tüm sezon zar zor ilerledi. Sezon finali ise, tüm sezonun sürmesi gerektiği ortalama bir temponun ta kendisiydi üzücü bir şekilde. En başından beri dümdüz bir çizgide, sezon finali gibi bölümler izleyerek ilerlesek çok daha az üzülecektik diye tahmin ediyorum.

Yine de senaryonun en büyük günahı, hala çok boşluk barındırıyor olması. Az önce aşağı mahalledeyken bir saniye sonra yukarı mahalledeki evin bilmem neredeki odasında beliren karakterler hoş değil mesela. YouTube videolarında kullanılan “super-cut” tekniğine benzer bir teknik ile arada geçen zamanı gereksiz görüp kesmek gibi geliyor bu detay bana. Ux‘lar neymiş, bu Tim Shaw’un bıdı bıdısı nereye bağlanacakmış, TARDIS bunca zamandır niye yoktu da anca bir önem kazandı gibi sorularla oluşan boşluklar hala çok kafa kurcalıyor.

Demons-of-Punjab1

Öte yandan, özet olarak, ilk yazıdan beri bu yana taşıdığım düşünceleri tekrardan sıralamak isterim, ki gerçekten de hiçbir şeyin değişmediğini ve aslında başladığımız yere geri döndüğümüzü çok daha rahat anlayın: Whittaker olmasa kotarılmaz bir çöküş olurdu, Graham en müthiş karakterizasyona sahip olmasıyla gözdem haline geldi, Yaz’ın gereksizliği göz yoruyor ve Ryan ise Graham’ın promosyonu olarak ortalama bir idare ediş içerisinde. Doktor artık eskisi kadar, en basit şeyleri anlatırken bile bize beyin sarsıntısı yaşatmıyor; aksine en düz seyircinin bile tahmin edebileceği, düşünebileceği şeylerden çok geride kalıyor. Anlamsızca yol arkadaşları çok uzun süredir Doktor’dan çok daha fazla işe yaradı, bir bakıma Doktor ve yol arkadaşları konum değiştir gibi oldu. TARDIS’i zerre umursamamaları sinir bozdu, hala cevap bulamadığımız birçok soru gani gani aktı gitti. Gerçekten on bölümü de koca bir hiç için izlemiş olduk adeta.

Doctor Who S11_Pre TX_04

İlk bir-iki bölüm ile son iki-üç bölümü izleyip bu sezonu bitirdiğinizi varsaymanızda hiçbir sakınca görmüyorum. Bütün bir sezonu izlemeyenlerin ise tek kaybı Doktor ve yol arkadaşlarının muhabbeti olabilir, o kadar. Fazlası yok.

Son olarak da BBC’nin yaptığı açıklama ile yeni yıl özel bölümünü 1 Ocak’ta izleyeceğiz, yeni sezon ise 2020’ye kadar ekranlarda olmayacak. Whittaker ve Chibnall’ın bir sezon daha devam ettiğini zaten biliyorsunuz. Gereğinden daha fazla ara veriyor olmalarını da, hatalarından ders çıkarıp daha iyi bir senaryo ile karşımıza gelme istekleri olduğunu düşünmek istiyoruz. Çünkü her şeye rağmen, bu kötü yazılmış öykünün günah keçisinin “ilk kadın Doktor” pozisyonuna yüklenmesi kadar sığ bir şeye şahit olmak istemeyiz.

Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.