Dizinin 60. Yılını kutlamaya iki ay kala, Doctor Who 60. Yıl şerefine hazırlanan üç özel bölümden bir fragman yayınlandı.

Doctor Who’nun gelenekselleşen özel bölümleri hâlihazırda meşhurdu, bu sefer ise Russel T. Davies, 10. Doktor David Tennant ve suç ortağı Catherine Tate’in dönüşü ile özlediğimiz her şeyi yeniden bulmaya çok yakınız.

Doktor’un Donna’ya “Bu sefer seni kurtarabileceğimden emin değilim” dediğini duymak, içimizde kırılan bir parçayı hatırlamamız için tek başına yeterliydi fakat fragmanda Doctor Who külliyatı içerisinde kapladıkları önemli yerler ile aynı etkiyi yapabilecek daha fazla şey var. TARDIS Doktor’u bırakıp kaçıyor, 57 yıllık bir Doctor Who kötüsü Oyuncakçı, Neil Patrick Harris’in canlandırmasıyla yeniden gözüküyor ve kızının ismini Rose koyan bir Donna Noble, olan biten her şeyi hatırlıyor. Anlayacağınız, birçok şey, fazlasıyla ters gidiyor.

Önce fragmanı koyalım aşağıya, sonra konuşalım:

David Tennant ve Catherine Tate’i Doctor Who’da yeniden birlikte görmemize sebep olacak şey, ikilinin gelinlikli bir Donna’nın TARDIS’te belirmesi ile başlayan maceralarından sonraki ilk karşılaşması Partners in Crime‘a bayağı benzer olacak gibi gözüküyor ve bu, nostaljisiyle yanıp tutuşan bencileyin hayranlar için çok tatlı bir dokunuş. Bu sefer Donna’nın evinin yakınlarında bir başka uzay gemisi kazası vuku buluyor, o geminin içinde de tıpkı Adipose gibi Donna ile Doctor’un yollarının kesişmesine vesile olacak minik ve sevimli başka bir uzaylı var, Meep. Beep the Meep!

Durun! Gremlinleri hatırlayın, o gözlere aldanmayın!

Özel bölümlerdeki tek uzay gemisi kazası bu olmayacak tabii, Wrath’ları da görüyoruz. Onların da böceksi -ve sevgili Hilalyapar gibi değilseniz size itici gelebilecek- görüntülerine aldanmayın çünkü eğer Davies, değiştirmesini ümit içerisinde yalvararak beklediğimiz Zamansız Çocuk arkı yerine burada büyük bir değişiklik yapmadıysa, yine Adipose’da olduğu gibi kötü niyetlerin kaynağı beklediğimiz yerde çıkmayacak.

Tamam, biraz sevimli göründüklerini itiraf ediyorum.

Meep’i ilk gördüğümüz yerde peluş oyuncaklarla bir arada. Neil Patrick Harris’in canlandırdığı ve eskilerden dönen bir diğer Doctor Who karakteri Oyuncakçı’nın Meep ile bir bağlantısı olacak mı, henüz bilemiyoruz. Fakat ne olursa olsun Celestial Toymaker, kendine ait Toyroom isimli bir boyutu bulunan ve her zaman kazanacağından emin olarak oyunlar hazırlayıp, karşısına çıkanları kaybederlerse sonsuza kadar oyuncaklarından biri hâline getiren, gerçeği bükebilen, neredeyse tanrısal bir Doctor Who kötüsü.

Neil Patrick Harris HIMYM’dan sonra kendisini bulabildiği tüm eksantrik villian‘ların kılığına, daha da komikleşerek sokmasaydı, bu oyuncu seçiminden rahatsız olmayabilirdim ama ne yapalım.

TARDIS’in Doktor ile özel bir bağı olduğunu hep biliyorduk, Neil Gaiman imzalı The Doctor’s Wife bölümünde bu bağa derinden, her ikisinin sözleriyle de şâhit olmuştuk. Fakat fragmanda onun Doktor’u bırakıp kaçtığını, kaçarken bir duvarlara çarptığını görüyoruz hatta Doktor, belli ki fazlasıyla afili bir binaya karargah kurmuş olan UNIT’e giderken TARDIS’i uçağın arkasından bağlayarak getirmelerinden hareketle onu içeri almayı reddedecek kadar kendini kapatmış olduğunu düşünüyoruz. TARDIS’i bu kadar korkutması ya da belki onu ele geçirmesi, Rüya Lordu hikâyesindeki gibi bir hikâye yol açması, Oyuncakçı’nın yapabileceklerinin sınırları için endişelenmemize yeterli.

Donna. Hem Doctor Donna hem Rose hikâyesinin sonlanması hem de 10. Doktor’u rejenerasyona götüren tüm o hikâye hâlâ en az o zamanki kadar üzülmeme sebep oluyor. Donna eğer Doktor’u ve beraber yaşadıklarını hatırlarsa bunun dönüşü olmayacaktı ve maalesef ki bizim suç ortaklarını yeniden birlikte görmemiz demek, Donna’nın her şeyi hatırlaması demek. David Tennant’ı Doktor olarak görmenin uğruna, bu hikâyenin mutlu bitmeyeceğinin farkında olarak izleyeceğiz o üç bölümü. Daha üzücü olsun diye Donna’nın kızının ismini Rose koyduğunu söylediler bize ve Doktor’un ağzından “Seni bu sefer kurtarabileceğimden emin değilim” cümlesini döktürdüler. Bernard Cribbins‘e bir kere de bu özel bölümlerde veda edeceğiz, onu da unutmayalım.

Ncuti Gatwa mı geliyor yoksa bir başka Tennantl’ı özel bölüm gibi rejenerasyon döngüsünde mi sıkıştık?

Hâlâ bize bu kadar terslik gösterip, hak ettiğimiz mutlu sonu sunma ihtimalleri var elbette, umudumuz olmasın mı? Birçoğumuz Doctor Who’yu takip etmeyi bırakalı çok olmuştu, biliyorum fakat bir o kadarımız da özel bölümleri izleyeceğiz. Umarım onların ardından kalbimizi korumayı başarabiliriz!

Yazar

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.