Dizi dediğin öyküsünü uzun vadeye yayabilmesiyle anlamlı olan bir medya. Neticede onu sinemadan ayıran en önemli şey bu. Sinemada bir karakterle taş çatlasın üç saat boyunca haşır neşir olabiliyoruz. Hadi buna devam filmlerini de ekle, en fazla on iki, on beş saat olsun. Ama diziler öyle mi? Diziler yeri geldiğinde on sene sürüyorlar. On sene! İki yüz saat boyunca hikayesini anlatabilirsiniz karakterlerinizin, uzun uzun tanıtırsınız; ince ince işlersiniz; biz de afiyetle izleriz.

Ama bazen buna müsaade etmiyorlar işte. Reytingler iyi gitmiyor, dizi beklenen etkiyi yaratamıyor, dizinin yaratıcısıyla yayınlayan kanal kavgaya tutuşuyor ya da hiç akla gelmeyecek bir şeyler oluyor ve nihayetinde dizinin fişi çekiliyor. Hiçbir dizi “yarın iptal olabilirim” diye başlamaz yola. Hepsi geleceğe dair bazı ipuçları bırakmıştır, hikaye başlangıçları yapmıştır, ama yarım kalırlar, bizim de içimizde bir ukte kalır. İşte bugün, bu ukteyi bırakan dizileri onore edelim dedik. İlla ki ıskaladıklarımız vardır, onları da yorumlarda siz belirtirsiniz!

Buyurun efendim!

 

Firefly

Firefly

Listeyi direk içimizdeki uktelerin üstadıyla açalım dedik. Joss Whedon’un “ben uzaylısız uzay dizisi yapacağım” şiarıyla yola çıkıp yarattığı Firefly, 19. yüzyıl başı Amerika’sının o “frontier” havasını uzaya kovboyuyla, ıssız kasabasıyla, gizemli papazıyla, şerifiyle aynen aktarmıştı. Bu atmosferi o kadar başarılıydı ki sadece on üç bölüm yayınlanmasına rağmen izleyen herkesi kendine aşık etti; iptalinden sonra hayranlar galeyana geldi; Joss Whedon’ın pansuman niyetine çektiği “toparlayıcı film” Serenity bile fayda etmedi.

 

Pushing Daisies

pushing daisies

Listeyi yapma sebebimiz Pushing Daisies aslında. Turtacı Ned, ölülere dokunarak onları yeniden hayata -başka birinin hayatı pahasına- döndürebilmektedir, bu yeteneğini hayatının aşkı için kullanır, ama yeniden hayata döndürdüklerine bir daha dokunursa onlar geri öleceklerdir. Böylece Ned ve Chuck arasında dokunulmaz bir aşk başlar. Başlar da ne olur? Böyle bir konsept formül işlere aşina kanala fazla gelir ve iptal edilir tabii ki. Ama dedik ya, listeye almamızın özel bir sebebi var diye? Pushing Daisies’in geri dönmesiyle ilgili sağlam konuşmalar dönüyor etrafta. Haydi hayırlısı!

 

The 4400

The 4400

The 4400’ü şahsi uktem dolayısıyla koydum bu listeye. Aslında takriben 4 sezon sürdü USA Network’te yayınlanan bilim kurgu dizisi. Farklı zaman ve yerlerde bir anda kaybolan 4400 kişinin süper güçlerle birlikte aniden bir orman açıklığında geri belirmesini konu alıyordu. Muhtemelen bilmeyenlerinizin şu an düşündüğü gibi kulağa muhteşem gelen bu konsept, gerçekten de muhteşem bir şekilde işleniyordu. Tam arkasındaki sırları öğreniyoruz, 4400’ün neden gittiğini, neden döndüğünü anlıyoruz derken 2008 yazarlar grevi girdi araya, grev bittikten sonra da 4400 geri dönmedi o ara kaybolan pek çok dizi gibi…

 

Carnivale

Carnivale

 

Carnivale’ın yaratıcısı, diziyi altı sezon olarak planladığını açıklamıştı bir ara. Bu açıklamaya bakıp “yav he he” demek çok basit; sonuçta lafını etmek bunu yapmaktan çok daha kolay. Ama dizinin hayatta kaldığı iki kısa sezona bakınca lafa inanmamak elde değil. Carnivale çok geniş bir mitolojinin, gördüğümüz ufak bir kısmı gibiydi adeta. Bunu hissediyorduk yani. Arkada bizim sadece sezdiğimiz, ama asla tamamen açık edilmeyen bir ton şey vardı ve dizi maalesef bunlara oturaklı bir şekilde değinemeden kayboldu.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

23 Yorum

 1. Stargate: Universe’de mecbur bırakılan finali ile gerçekten stargate hayranlarının içinde ukte olarak kaldığını düşünüyorum.

 2. Futurama da kaç defa iptal edildi. En içimde yara olan iptallerden biri de Termintor: Sarah Connor Chronicles. Aslında Summer Glau’nun tüm dizileri iptal edilmiş baktığınızda.

  Ve Pushing Daisies’in bitmesine de şaşırmamak gerek. O konsept ne kadar uzayabilir ki? En fazla bir film filan olur, acayip hüzünleniriz. Ama dizi olarak uzatacak ne bulacaksın da çekeceksin her hafta.

 3. Pushing Daisies’in geri dönme söylentisi Esquire dergisinin yaptığı ankette birinci olmasından kaynaklanıyor. Finale Firefly ile kaldı hatta. Bir Joss Whedon takipçisi olup Firefly/Serenity’i çok sevsem de kendimi Pushing Daisies’i işaretlerken buldum ben de.

 4. Furkan Daloğlu Cevap ver

  Heroes iptalinde üzülmüştüm, ama dizi zaten çok saçmalamaya başlamıştı. Şimdi 13 bölümlük bir mini dizi olarak geliyor. Orijinal kadrodan ise sadece Jack Coleman var o.O

 5. Benim için bu listenin bir üyeside Surface’dir. Yayımlandığı dönemde çok feci bir bağlılığım olmuştu diziye… 🙁

 6. Burkan Yıldıran Cevap ver

  bu listenin konusunu görünce aklıma sadece ‘flash forward’ geldi..muhtesem bir sezon finali yaptilar ve devamini getirmeyerek cok buyuk hayalkirikligi oldu : ((

  • Bence FF finali harici çok iyi değildi. Ha finalde “ya ama olur mu böyle?” dedik hepimiz ama aklınızda sadece finali kalmasın. Diğer bölümlerini “şahsen” canım sıkılarak izlediğimi gayet iyi hatırlıyorum.

 7. Yine sırf Firefly’dan bahsedebilmek için yazı hazırladığını düşünmüştüm (için yanıyor, kabul et) ama bizim de söyleyeceğimiz çok şey olan bir liste olmuş. Geç geldiğim için aşağıdaki yorumlarda tüm aklımdakiler yazılmış ama Flash Forward çok çok üzüldüklerimdendir…
  Pushing Daisies’i açıkçası benden başka kimse izlemiyor sanıyordum, geri gelse ne bal olur!

 8. Yusuf Can Semerci Cevap ver

  Camelot vardı bir de. Çok pahalı diye iptal olmuştu. Özlerim zaman zaman…

  Bu arada Rome’u getirecez diye Carnivale’yi iptal eden HBO, utanmadan Rome’u da iptal ederek zamanında az küfür yememiştir benden.

 9. Murat Gençoğlu Cevap ver

  My Name Is Earl ne olacak? To Be Continued! diye gitti yağmurlu bir gece bu diyardan….

 10. Aaah aah… Firefly, zaten inanılmaz. Nasıl olur da böylesi bir konsept iptal edilir aklım hayalim almıyo. Rome, Spartacus’ler Game of Thrones’lar yokken Rome vardı. Entrikalara, aksiyona doyardık. Carnivale, böylesi oyuncular, böylesi karakterler, böylesi hikayeler. Bir sirkten iyi kötü hikayesini nasıl çıkartmışlar, hayretle izlerdik. Bi bu kadar da unuttuğumuz vardır, şimdi aklımıza gelmeyen ama görsek “Evet ya” diyeceğimiz.

  PS: Pushing Daisies o kadar iyi değildi yaw. Karakterleri falan eğlenceliydi ama bi yere kadardı. 4400 de fazla çakmaydı, o dönem tutan dizilerden ne bulmuşsa almış koymuştu, bi de çok yapmacık duruyodu.

 11. Terminator The Sarah Connor Chronicles’ın bir bilimkurgu yapımı olarak bu listede kesinlikle yer alması gerekiyor. Kişisel olarak benim için bir diğer hayal kırıklığı ise HBO’nun iptal ettiği Deadwood olmuştu.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.