Jericho

Jericho

 

Pek çok dizi bu iptal edilme acısını bir kere yaşar, yara açılır, bir süre sonra kapanır ve hayranlar içinde kalan yarımlıkla devam ederler hayatına. Bazı dizilere ise daha acımasız davranılır. Bundan yaklaşık dokuz sene önce CBS’de gala yapan Jericho’ya da böyle oldu. Amerika’ya karşı gerçekleştirilen 29 simültane nükleer saldırıdan sonra yaşamı konu alan dizi, birinci sezonundan sonra iptal oldu. Hayranlar örgütlendi, bayraklar çekildi, kampanyalar yapıldı ve CBS Jericho’yu geri getirme kararı aldı… Aldı ve yedi bölüm yayınladıktan sonra tekrar iptal etti. Yani acımasızlık değil de nedir?

 

Freaks & Geeks

Freaks & Geeks

 

Aslında Freaks & Geeks’in iptali, o zaman baktığınızda çok acıklıydı. Genç bir yapımcı (Judd Apatow), genç ve ümit vaat eden bir kadro (başlıcaları Jason Segel, James Franco, Seth Rogen, Linda Cardellini) ve sıradan bir konuya uydurulmuş çok hoş bir hikaye. Bitmesi üzücüydü. Fakat ne hikmetse Freaks & Geeks iptalinden sonra Amerikan komedi dünyasının takribi 20 senesine direkt damga vurdu. Dizinin yaratıcısı Apatow komedi filmleriyle gişeyi tarumar etti, peşinden de Segel, Franco, Rogen ve Cardellini’yi süperstarlar hâline getirdi. O yüzden, kendisi muhtemelen listemizdeki en acısız iptal!

 

Dollhouse

Dollhouse

Yine Joss Whedon, yine ilginç bir konsept, yine zamanından önce iptal edilen bir dizi. Aslında burada ilginç bir durum var. Firefly faciasından sonra tutup da Whedon bir daha Fox’la iş yapmaz, Fox eğer Whedon tekrar onlarla çalışmayı tercih ederse bir daha diziyi erken bir şekilde iptal etmez diye düşünürsünüz; ama bunlar Dollhouse için aynen tekrar vuku buldu. Tek fark, Fox gelecek tepkilerden korkup diziye bir ikinci sezon daha verdi ama bu acıyı ertelemekten başka bir şeye yaramadı. Neticede Fox bu ilginç dramayı yine de iptal etti ve Whedon o saatten sonra bir daha da televizyon işi yapmadı. (Şimdi durumu iyi, o ayrı).

 

Rome

102_Rome_Blu-ray_1920

Burada biraz farklı bir hikaye var. Rome aslında baktığınızda iki sezon içerisinde hikayesini anlamlı bir vaziyette sonlandırabilmiş bir şekilde gözüküyor. Özellikle de dizi finaline baktığınızda. Caesarion ve Vorenus ufka doğru yürüyorlar, Augustus hakimiyetini ilan ediyor ve Cleopatra ile Markus Antonyus o meşhur kaderlerine ulaşıyorlar. Ama yanlış bir şeyler var, değil mi? Öyle. HBO Rome’un yüksek bütçelerinden ötürü diziyi iptal etme kararı alıyor, fakat bunu yukarıdaki kanallar gibi yapmıyor. 2. sezon çekilmekteyken bunu yazarlara söyleyip, “abi bitirin bu sezon” diyorlar. Onlar da bir anda gaza basıyorlar. Normalde üç dört sezonda anlatmayı planladıkları hikayeleri ikinci sezonun yarısına aktarıyor ve finali öyle yapıyorlar. O yüzden, bu tam anlamıyla bir iptal değil. Ama neticesinde içimizi parçalıyor ve buradaki yerini de hak ediyor; zira Rome’u seyredenler bilir ki, o diziden çok daha fazlası da gelebilirdi…

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

23 Yorum

 1. Stargate: Universe’de mecbur bırakılan finali ile gerçekten stargate hayranlarının içinde ukte olarak kaldığını düşünüyorum.

 2. Futurama da kaç defa iptal edildi. En içimde yara olan iptallerden biri de Termintor: Sarah Connor Chronicles. Aslında Summer Glau’nun tüm dizileri iptal edilmiş baktığınızda.

  Ve Pushing Daisies’in bitmesine de şaşırmamak gerek. O konsept ne kadar uzayabilir ki? En fazla bir film filan olur, acayip hüzünleniriz. Ama dizi olarak uzatacak ne bulacaksın da çekeceksin her hafta.

 3. Pushing Daisies’in geri dönme söylentisi Esquire dergisinin yaptığı ankette birinci olmasından kaynaklanıyor. Finale Firefly ile kaldı hatta. Bir Joss Whedon takipçisi olup Firefly/Serenity’i çok sevsem de kendimi Pushing Daisies’i işaretlerken buldum ben de.

 4. Furkan Daloğlu Cevap ver

  Heroes iptalinde üzülmüştüm, ama dizi zaten çok saçmalamaya başlamıştı. Şimdi 13 bölümlük bir mini dizi olarak geliyor. Orijinal kadrodan ise sadece Jack Coleman var o.O

 5. Benim için bu listenin bir üyeside Surface’dir. Yayımlandığı dönemde çok feci bir bağlılığım olmuştu diziye… 🙁

 6. Burkan Yıldıran Cevap ver

  bu listenin konusunu görünce aklıma sadece ‘flash forward’ geldi..muhtesem bir sezon finali yaptilar ve devamini getirmeyerek cok buyuk hayalkirikligi oldu : ((

  • Bence FF finali harici çok iyi değildi. Ha finalde “ya ama olur mu böyle?” dedik hepimiz ama aklınızda sadece finali kalmasın. Diğer bölümlerini “şahsen” canım sıkılarak izlediğimi gayet iyi hatırlıyorum.

 7. Yine sırf Firefly’dan bahsedebilmek için yazı hazırladığını düşünmüştüm (için yanıyor, kabul et) ama bizim de söyleyeceğimiz çok şey olan bir liste olmuş. Geç geldiğim için aşağıdaki yorumlarda tüm aklımdakiler yazılmış ama Flash Forward çok çok üzüldüklerimdendir…
  Pushing Daisies’i açıkçası benden başka kimse izlemiyor sanıyordum, geri gelse ne bal olur!

 8. Yusuf Can Semerci Cevap ver

  Camelot vardı bir de. Çok pahalı diye iptal olmuştu. Özlerim zaman zaman…

  Bu arada Rome’u getirecez diye Carnivale’yi iptal eden HBO, utanmadan Rome’u da iptal ederek zamanında az küfür yememiştir benden.

 9. Murat Gençoğlu Cevap ver

  My Name Is Earl ne olacak? To Be Continued! diye gitti yağmurlu bir gece bu diyardan….

 10. Aaah aah… Firefly, zaten inanılmaz. Nasıl olur da böylesi bir konsept iptal edilir aklım hayalim almıyo. Rome, Spartacus’ler Game of Thrones’lar yokken Rome vardı. Entrikalara, aksiyona doyardık. Carnivale, böylesi oyuncular, böylesi karakterler, böylesi hikayeler. Bir sirkten iyi kötü hikayesini nasıl çıkartmışlar, hayretle izlerdik. Bi bu kadar da unuttuğumuz vardır, şimdi aklımıza gelmeyen ama görsek “Evet ya” diyeceğimiz.

  PS: Pushing Daisies o kadar iyi değildi yaw. Karakterleri falan eğlenceliydi ama bi yere kadardı. 4400 de fazla çakmaydı, o dönem tutan dizilerden ne bulmuşsa almış koymuştu, bi de çok yapmacık duruyodu.

 11. Terminator The Sarah Connor Chronicles’ın bir bilimkurgu yapımı olarak bu listede kesinlikle yer alması gerekiyor. Kişisel olarak benim için bir diğer hayal kırıklığı ise HBO’nun iptal ettiği Deadwood olmuştu.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.