Süper kahraman uyarlamalarının tarihine dönüp bakın bir. Hiçbir şey için değilse, “vay arkadaş” demek, “nereden nereye” diye iç geçirmek için bakın. Her şeyin oluğunda, 40’lardaki Captain America ve Superman seri filmlerini geçince çok net bir şekilde 1966 tarihli Batman dizisinin olduğunu göreceksiniz. Sadece süper kahramanların popüler kültürde kabul edilmelerini sağlamakla kalmamış, uzun bir vakit süren dizi aynı zamanda çizgi roman endüstrisini de çok derinden etkilemiştir.

Tabii ki şimdi dönüp bakınca, hele de diziyi orijinal hâliyle, çocukken izlemediyseniz her şey çok abes geliyor. Espriler çok bayat, ses efektleri ekranda “POW!” gibi görsellerle şenleniyor, diyaloglar çok ucuz, konu hep aynı, kahramanlar ve kötü adamlar silme karikatür, Joker’in çok iyi gizlenmeye çalışılan ama başarılı olunamadığı için inceden gözüken bir bıyığı var… Ama işte damarlarda nostalji dolaşıyorsa, insan her şeyi şirin ve etkileyici görmeye başlıyor. Batman ‘66’da bunun uzun süre ekmeğini yemeye hazırdı; ama bir türlü ulaşamıyordu.

Adam West and Burt Ward in Batman.

Zira dizinin hakları Warner Bros. DC’yi satın almadan önce Fox’a verildiğinden, ciddi bir yasal sürüncemedeydi. İki sene önce bu mesele halloldu ve Batman ‘66’nın sağda solda ürünlerini, çizgi romanlarını, DVD’lerini ve boxset’lerini görmeye başladık. Şimdi Warner vites arttırıyor. Mad Monster Con’da konuşan Adam West (Batman) ve Burt Ward (Robin) müjdeyi patlattılar. Batman ‘66’nın ellinci yıl dönümünde Warner duruma özel bir animasyon film hazırlayacak. West ve Ward da seslendirme görevlerini ifa edecekler!

Bu animasyon film muhtemelen Batman v. Superman: Dawn of Justice’e yakın bir zamanda vizyona girecek; ve sonrasında da bir devam filmi gelmesine kesin gözüyle bakılıyor. Eğer yirmi birinci yüzyıl seyircileri o masumane “campy” havayı kabul edip benimserlerse biz eminiz, çizgi dizisi de, oyunu da, devam filmleri de tepeleme gelmeye devam edecektir. Mesele o ilk filmin nasıl karşılandığında. Ben kendi payıma nostalji faktörü gidince ortada çok bir şey kalmayacağı kanaatindeyim, ama daha önce bu konuda yanıldığım çok oldu. Bakalım sahneye güzel bir şey çıkartabilecekler mi?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.