6. Lash Reyizin Vedası

Agents of SHIELD S03E20 (6)

O Quinjet’in kıçından çıktığı andan sonra, HIVE’ın parazitlerine “höt” dedi karşı koydu, sonra gitti Watchdogs’ları bertaraf etti ya, zaten oralarda kalbimizi geri kazanmıştı. İşlediği tüm cinayetleri unuttuk, Skye’ı kurtarınca iyice ihya olduk. Ama bütün bunların üzerine, ölümü bile güzeldi be adamın! Hellfire’ın zinciri ne kadar güzel girdi oradan… Vay arkadaş ya, elveda Lash, hakikaten güzeldi seni izlemek!

 

Sevmediklerimiz

1. “Nasıl ikna edeceksin?”

Agents of SHIELD S03E20 (7)

Bölümün bir yerinde Coulson bunu, “Başkan’ı aramalıyım” diyen Talbot’a söyledi. Bravo. Sekiz senelik MCU’da geldiğimiz nokta burası mı yani? New York’u uzaylılar işgal etti, sentetik Android’ler duvarların içinden geçiyor; gerçek Yapay Zeka yapıldı, ilk işi bir şehir kaldırmak oldu –Amerikan başkanı “Efenim bir parazit var, Inhuman’lara mind control atıyor” cümlesine mi OHA olacak. Sene oldu 2016, artık şöyle konu engelleri uydurmayalım götümüzden…

 

2. Tanıdık Büyük Plan

Agents of SHIELD S03E20 (8)

Tamam, sonda bir twist olması keyifli dedik. Ama keyif Lash’in ortaya çıkmasından kaynaklanıyordu, onu da kabul edelim. Yoksa yani, “Lincoln Daisy’ye sadık gibi gözüküyor, ama aslında bize sadık” mevzusunu da işlediler, “ihanet etmiş gibi gözüküyor, ama Coulson’ın dediğini yapıyor” mevzusunu da. Orijinal bir şey değildi, işin içinde Lash olmasaydı da tat kaçardı biraz. Ki, Lash demişken…

 

3. “Belki Osurmaya Programlanmıştır”

Agents of SHIELD S03E20 (9)

Bölümün sonunda herkesin kendi kendine “Lash aslında şuna programlı, aslında buna programlı” diye konuşması benim biraz sinirimi hoplattı açıkçası. Inhuman DNA akıllı kod, okey, anlıyorum. Ama buradaki akıllı kod “alın yazısı” anlamında değil. Lash belli ki fazlalık eritmek üzerine bir arkadaşımız. Buna sonda abesle iştigal anlamlar biçmenin ne anlamı var. Tamamım ben zaten Lash’in orada reyizlik yapmasına, bir de niye bıdı bıdı üstte konuşuyorsunuz? Hayır samimiyetsizce iki laftan birinde de Lash’in “aslında” neye programlı olduğu da değişiyor yani…

 

Easter Egg’ler ve Kısa Notlar

  • Watchdogs’ların dönüştüğü şey, Alpha Primitives olarak adlandırılıyor. Normalde Attilan’ın altında amelelik yapıyorlar üst toplum için. Morlock, ya da Cesur Yeni Dünya’nın Omega’ları gibi düşünün. Orijinleri de Attilan ile ilgili, hatta Maximus ile bağlantıları var. O yüzden burada kullanılmalarına çok şaşırdım.
  • Sanıyorum ilk defa, MCU’da Hellfire gördük. Karakter olanı demiyorum, hem James T. James’in, hem de Ghost Rider’ın zincirlerinde kullandıkları ateşten söz ediyorum. Cehennem ateşi, Marvel evreninde sadece maddeyi yakmaz, manevi olanı, yani ruhu da yakar. Watchdogs ekibinin çığırışları bana böyle bir izlenim verdi.
  • Agent Carter’ın ölümünü anlatan gazete küpürü abisine göndermede bulunuyor. Üstündeki makale de Sokovia Accords ile rahatsızlığı olan Meclis üyelerinin yapabileceği tek şeyin, biri bunu suistimal edince hukuki yola başvurmak olduğunu anlatıyor.
  • Yo-Yo’nun hacını Mack’e vermesi ölen kişinin Mack olacağına dair teorileri gazlıyor elbette. Ama açıkçası “ilk ölen siyahiler olur” klişesini bu dizi bir değil, iki kere uyarlarsa ben kazan kaldırırım; bunu söyleyeyim.
1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.