Söz konusu sevdiğimiz eserler olunca, bu eserlerin dizi ya da film uyarlamalarına büyük bir temkinle yaklaşıyoruz. Kitaplarını, çizgi romanlarını ya da oyunlarını tüketerek hayallerimizde canlandırdığımız karakter ve olayları kanlı canlı izleme ihtimalimiz kanımızı kaynatsa da bahsettiğimiz bu uyarlamanın kötü çıkma olasılığı bizi, inanılmaz korkutuyor. Nitekim oranlamaya vurduğumuzda, kötü uyarlamaların daha yaygın olması da endişelerimizi haklı çıkarıyor. Neden bu kadar gevezelik ettiğime gelecek olursak, hepinizin bildiği gibi Apple TV+, Isaac Asimov’un ünlü bilim kurgu serisi Vakıf’ı dizi olarak televizyona uyarlıyor ve biz de buna temkinli yaklaşıyoruz. Ama bir yandan da deli gibi heyecanlanıyoruz!

Vakıf serisi, bir film ya da diziye uyarlanması çok zor bir eser. Zira her ne kadar serinin içindeki olaylar bir bilim kurgu kitabı için oldukça lineer ilerlese de kitapta birbirini takip eden iki olay arasında çok uzun yıllar olması, kitabı uyarlamayı oldukça zor bir hale getiriyor. Biz de bu yüzden bir miktar korkuyoruz tabii.

Fakat yine de fragmanı izleyince inanılmaz bir coşkuya kapılıyoruz çünkü çok güzel gözüküyor her şey. Görüntü ve ses tasarımıyla parmak ısırtacak kadar güzel olan Foundation fragmanı sayesinde anlıyoruz ki Apple açmış kesenin ağzını, yummuş gözünü. Gezegen, uzay gemisi ve kostüm tasarımları gerçekten olağanüstü güzel gözüküyor. Bu kadar güzel bir tasarımın üzerine gerçekten bir de Vakıf serisinin oldukça karmaşık olan hikâyesinin altından kalkarlarsa keyfimize diyecek olmaz.

Peki, fragmanımız bize hikâye hakkında ne diyor? Daha önce yayınlanan fragmanlarda Hari Seldon’ın konuştuğu Salvor ismindeki kızın, kitaplardaki çok önemli bir karakter olan Salvor Hardin olduğunu öğrenmiştik. Bu fragmanda da kendisini ilk fragmandan fazla görerek, dizide de tıpkı kitapta olduğu gibi olayların merkezinde yer alacağını anlamış olduk. Fragmandaki bir diğer dikkat çekici karakter ise Lou Llobell‘in hayat verdiği Gaal Dornick karakteri. Vakıf kitaplarında Hari Seldon’ın ölümünden yüzlerce yıl sonra doğan ve Vakıf projesine dahil olan psikotarihçinin, Foundation dizisinde Hari Seldon ile aynı çağda yaşadığı dikkatimizi çekiyor.

Öte yandan Lea Peace’in canlandıracağı Brother Day karakteri bambaşka bir muamma olarak karşımıza çıkıyor. Karakterin isminin kitaplarda geçmemesi bir tarafa, kendisini klonlayarak imparatorluğu elinde tutan bir karakter de bulunmuyor. Fakat senaristlerin böyle bir karakter yaratma ihtiyacı, daha önce söylediğim gibi, Vakıf serisinin yüzyıllar süren hikâyesinin devamlılığı için düşünülmüş bir çözüm olabilir. Şimdiden karakterin R. Daneel Olivaw olacağı teorileri de dolaşmaya başlamışken bu çözümün işe yaradığını söyleyebiliriz sanırım. Bu gibi değişikliklerin ne tür etkileri olacağını dizide göreceğiz artık.

Diziye heyecanlanmaktan yine çenem açıldı ve asıl büyük haberi, dizinin yayınlanma tarihini söylemeyi unuttum. Foundation dizisinin ikinci fragmanıyla beraber dizinin, Apple TV+’a 24 Eylül tarihinde geleceğini öğrenmiş olduk. Tabii bu da coşkumuza coşku kattı. Biliyorum, temkinli yaklaşmam gerekiyordu ama Vakıf bu yahu! İnsan kendini bir yere kadar tutabiliyor.

Seri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz ilk fragmanı konuştuğumuz şu yazıya da göz atabilirsiniz. Siz göz atarken biz de biraz daha fragmanı izleyip coşarız. Tabii siz de yorumlarda Foundation dizisinin ikinci fragmanını nasıl bulduğunuzu konuşabilirsiniz!

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Yanlış yaptılar yanlış. Robot serisinden başlasalardı herşey hem daha anlaşılır hem de daha anlamlı olacaktı. Vakıf cidden anlatılması çok zor bir eser umarım altından kalkarlar.

  2. Gaal Dornick, Vakıf Serisinni ilk kitabında sadece Hari Seldon ile muhabbet ettiği için mahkemeye çıkartılmıyor muydu? Sanırım orada bir yanlışın olmuş:) Ama olsun Vakıf bu heyecan normal 😀

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.