Game of Thrones sezonlarının en önemli bölümüne geldik çattık. Bildiğiniz üzere dokuzuncu bölümler genelde ağzı beş karış açtırtan, “oha lan nasıl olur”ların havada uçuştuğu bölümler olmuştur hep. Ned Stark’ın vefatı, Red Wedding, Duvar’daki savaş… Hepsi dokuzuncu bölümlere denk geldi. Beşinci sezonun dokuzuncu bölümü bir Ned Stark’ın idamı, bir Kırmızı Düğün olmasa da yine da hakkını veriyor. Bunu söyleyelim önce.

Beşinci sezon fark ettiğiniz üzere yavaş ilerleyen temposuyla daha çok karakter gelişimini odaklayan hikayelere ev sahipliği yapıyor. Bu gelişmeler karakterlere olan duygularımızı değiştirmeye yönelik olabiliyor. Başlarda Bran’i kuleden atmasından mütevellit gayet tiksinilesi bir karakter olan Jaime Lannister’ın geçen sezonki Brienne muhabbetinden sonra, bu sefer de ünlü banyo tiradıyla sempatikliği artmıştı. Vaka-i Hayriye olan Joffrey’in ölümünden sonra, boş kalan, tüm nefretimizi odakladığımız karakter eksikliğini Ramsey ile doldurduğumuzu düşünüyordum fakat yetmemiş olacak ki bize en GoT tarihindeki en nefret edilesi adamı sundular. Stannis Baratheon.

cutmypic (2)

Prenses Shireen hiçbir zaman çok göz önünde bir karakter olmamasına rağmen, Stannis’in insanı yanını temsil etmesi konusunda önemliydi. Kralların savaşında kardeş katli vaciptir ayağına kardeşi Renly öldürülüdüğünden beri kendisinin çok bir hümanist yönünü görmemiştik açıkçası. Ancak bu sezon Shireen ile olan diyalogları kendisinin baba yönüne odaklanmış ve ailesine olan bağlılığıyla sempati kazanmıştı. Ancak durum öyle değilmiş meğerse. Stannis içindeki son insanlık parçasını ve dolayısıyla kendisini tek sevme nedenimizi demir bir taht uğruna bir ağaç parçasına bağlayıp yaktı. Yeni Joffrey’e selamlar olsun.

Ne yaparsa yapsın kimseyi memnun edemeyen Jon Snow ile kurduğum empati bu bölümde biraz daha güçlendi. Daha iyisini yapabilirdim diye kendini parçalamasının yanında ne yaparsa yapsın kimseye yaranamaması aslında beyaz yaka hayatının gerçeği. Sen sen ol Jon cehenneme giden yolun iyi niyetlerle döşendiğini unutma.

cutmypic (1)

Sons of Harpy’nin sezonun bir noktasına Daenerys’e saldıracağı belliydi. O da bu bölüme kısmet oldu. Friendzone’dan çıkmak için artık ne yapacağını şaşıran Jorah, sanki içine doğmuş gibi tam da Sons of harpy’nin saldıracağı zaman er meydanına çıkıyor ve kızımızı kurtarıyor. Oluşan haklı gururunun sonucunda Jorah Khalessinin elinden tutup çekiyor, fakat çevreleri sarılıyor ve günü kurtarmak babasının adıyla yaşayan hayırlı evlat Dragon’a düşüyor. Ana sevgisi işte.  Neyse velasım savaştan sıkılan Daenerys oğlunun sırtına binip, GoT tarihindeki en kötü görsel efektlerle beraber Meereen üzerinde süzüldü, bölüm de böyle bitti.

Buradaki mantıksızlıkları ve aptallıkların neresinden tutacağımı şaşırdım, elim titredi dilim dolandı. Öncelikle Jorah, sen hastasın, Grayscale’in var. Ne halt yemeye Daeneryse dokunuyorsun? Zaten ejderha kanından dolayı ona bişi olmayacağını, kabağın Missandei’nin başına patlayacağından neredeyse eminim. O da Shireen gibi harcanacak. Bir diğer konu da Daenerys’in denyoluğu. Kendisini  severim herkes gibi ama arkadaşlarının savaş meydanında bırakıp “oğlum geldi gideyim ben artık” demek nedir? Hayır arkada boş yer var, Missandei’yi al Tyrionu al. Dava arkadaşlarını bırakmak nedir?

Yazar

Midichlorian puanı tutmasına rağmen ailesi zamanında Coruscant'a yollamadığından mühendis olmuş bir nerd hero. Her türlü mecrada: @anicrg

38 Yorum

 1. Emir Sultan Erbaş Cevap ver

  Peki ya drogona mızrak atan elemanların lütfedip bir tane de Daenerys’e fırlatamamalarına ne demeli!!

 2. Zeynep Naz Günsal Cevap ver

  ya jorah’nın grayscale durumuyla ilgili yazılan beni de uyuz etmişti, biri bahsetsin bundan diye ıkınırken burada buna değinildiğini görmek iyi oldu

  • Ben de böyle düşünüyorum. Sanki inadına kitaptan ayırmak için seriyi mahvediyolar. Stannis benim favorilerimdendi, senaristler Shreen’le birlikte Stannis’i de öldürdü…

 3. Drogon a olan hayranlığımdan dolayı beni finalde sadece görsek efekt sinir etmişti ama böyle yüzüme çarpılınca ayıldım. Hakikaten ne sacmalamışlar yahu. Gri hastalık ilerlemeden bu kadar kolay yayılmıyor olabilir ama Jorah efendi sen tıbbiyeli misin de bileceksin. Ejderhalarin tek binici kabul ettiği biliniyor onu çok eleştiremem. Ancak Harpya’nın Çocukları Stormtrooperları kıskandıracak kadar isabet özürlüsü çıktı. Kitapta Drogon’un inişi çok daha mantıklı ve epikti doğrusu. Şimdi Khal Jhago meselesi var bir dahaki sezon. Kitapta da Danny’nin hikayesi o an bitiyor bakalım toparlayabilecekler mi

 4. Stannis Azor Ahai olduğuna inanıyor. Tüm insanlığın kaderinin kendisinin tahta oturması olduğuna bağlı olduğunu düşünüyor. Daha önce kral kanının yaptıklarına şahit oldu (joffrey ve robb stark’ın ölümü) . Yani oradaki düşüncesi, shireen’i kurban etmezse tüm insanlığın ak gezenler tarafından katledilecek olması. Doğrudur yanlıştır ama içi kan ağlayarak öldürüyor shireen’i.

 5. Koca beş sezonun en kötü dokuzuncu bölümüydü(gerçi sezon olarak da en kötüsü). Sanırım dokuzdan sekize çektiler efsane olacak bölümü. Stannis kesinlikle yapmaz diyordum. Hiç aklıma dahi gelmemişti yapacağı, bütün saygımı sevgimi aldı götürdü. R’hllor böyle bir şeyse demek ak gezenler yesin bunların hepsini.

 6. Ramsey değil Ramsay. Gri Leke o şekilde bulaşmıyor, lekeli dokunun sürtünmesi lazım. Geçen sezon-bu sezon ayrımında da karışıklık olmuş. 4 ve 5’ten bahsediliyor gibi. 3 ve 4’ten bahsetmesi lazım.

   • Yani? Ama oyuncağı oraya koyan Stannis’e bulaşmamıştı. Hastalıklı bölgenin sürtünmesi gerekiyor.

    • inorganik maddeyle transfer olması mantıklı ancak lekeli dokunun tahminen 10 cm aşağısından dokunarak geçmesi mantıksız bulmanızı saygıyla karşıyorum

     • Yanlış görmediysem lekesiz olan elini/kolunu neyse işte onu uzattı. Lekeli olan elini uzatmadı. Ama tekrar bir izlemek lazım.

  • Açıkçası ben de hastalığın bulaşması gerektiğini düşünmüştüm ama yorumunuzu okuduktan sonra hak veriyorum. Bütün vücudu kaplanmış taş adamlarla bileği baş parmak kadar hasta olmuş adamı aynı kefeye koymamak lazım. O yüzden senaryoda sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.

  • çekimle öyle bir gözümüze soktular ki el ele dokunmaları bana hastalık yayıldı gibi geldi. senaryoyu yazanların, çekenlerin bu teorilerle ince ince uğraştığını sanmıyorum zira.

   sonuçta dany kurtulur ama melissandei’den umudum yok.

 7. Onur Ayanoğlu Cevap ver

  Görsel efektler gerçekten felaketti film olarak başarısız olsada görsel anlamda efsane düzeyde olan Hobbit filmindeki Smaug sonrası insanın gözüne gözüne battı gerçekten ama önceki bölümde white walker sahneleri için muhtemelen bütçe tüketildi bu bölümdede böyle vasat birşey ortaya çıktı. Stanis senin amk.

 8. seni kral yaptırmıycaz staniss, seni pislik!! diye yükseldiğim bir bölümdü, sir davos geri dönünce kesin kızıli öldürecek,, bu sezon çok fazla çocuk istismarı yaptılar, kitapdan bağımsız olucam diye iyice tecavüz, pedofoli senaryoları eklendi, senaristlerin ruh halini anlamıyorum..

 9. Stannisin karakterini öldürdüler sırf danny sevdiricez diye ne kadar küfür etmez az gerci fikir GRRM’nin ancak kitapta stannisin böyle bir şey yapmayacağını biliyoruz kızından binlerce kilometre uzakta + dizideki gibi din yobazı değil aksine rahibeyi ve dini kendi amacaı için kullanıyor hala stannisi destekliyorum ancak bu akrakterine yapılmış bir suikast kanımca

 10. Benim asıl takıldığım nokta; ejderha daha 10-15 kişiyi öldürür öldürmez 3-5 mızrak saldırısıyla neye uğradığını şaşırdı. Yüzbinlerce insanın savaştığı savaşlarda ejderhaların o kadar büyük bir rol oynadığını düşünmemeye başladım. Üç kuruşluk maskeli köleler takır tukur lekesiz öldürüyor, üstüne ejderhaya meydan okuyor. Hepsini geçtim madem bu halk özgür kaldığında bu kadını sevmişti, şimdi halkın büyük bölümü neden kraliçeye karşı ayaklanıyor? Lütfen birisi cevap yazsın bunlar konuşulmalı.

  • bildiğim şeylerde cevap veriyim hemen, drogon şuanda 4 yaşında ve aslında daha çok ufak. Yanlış bilmiyorsamki şuan üşendim bakmaya ama Targaryen ailesinin gelmiş geçmiş en büyük ejderhası Balerion’du. O da 200 yaşındaydı ve tasvir edile şekline göre bir fili yada mamuttu tam hatırlamıyorum tek hamlede yutabilecek bir büyüklükteydi. Bizim Drogon daha bir insanın yarısını anca ısırabiliyor. Balerion ve Drogon arasındaki bağlantı ikisininde aynı türden geliyor olması. Hatta Dany bir yerden Drogon için “Balerion’un yeniden doğmuş hali” olarak bahseder. Bu tür ejderhaların en büyük özelliği herhangi bir büyüme sınırlarının olmayışı. Tüm ejderhaların salındığı savaşta, sadece Balerion’un 4k kişiyi alevi ile öldürdüğü biliniyor.

   Ejderha konusundaki soru işaretini inşallah giderebilmişimdir.

   • Evet teşekkür ediyorum gerçekten tüm mızrak olaylarını açıklar bu durum. Ben ejderhaları biraz çabuk büyüttüm alışık olmayınca böyle oluyor demekki 😀

  • ejderhalar gırtlaklarında bulunan 2 kanaldan ateş çıkarırlar ve bu ateşi püskürtme süreleri yaşları büyüdükçe uzar, aynı zamanda yaşlandıkça derileri kalınlaşır ve yavruyken kolayca saplanan mızrak vs. türü şeyler derilerine nüfuz edemez. dany rhaegal ve viserion’u zincire vurmakla ne kadar yanlış yaptığının farkına vardı ama geç oldu. yani drogon aslında iyi savaştı diyebiliriz, daha küçük çünkü 4 bilemedin 5 yaşında, ne yazık ki eğitimli değiller, “kara ölüm” lakaplı balerion 200 seneye yakın yaşamıştı, targaryen’ler yüzyıllar boyunca ejderhaları eğitmişler fakat dany bu konuda deneyimsiz ,drogon’u kontrol etmeyi bilmiyor bu yüzden istediği yere yönlendirmesi de mümkün olmayacak, bindi gitti ama bakalım geri dönebilecek mi,,

   • Teşekkürler ejderha konusunda çok güzel bilgiler geldi ama yazdığım diğer şeyler hala kafamda bir soru işareti. Kraliçe konusunda haklısınız ben üstüne binebilmesini bile çok takdir ediyorum gerçekten eğitim konusunda çok sıkıntı çekiyor…

    • aa evet ayaklanma mevzusunu yazmayı unutmuşum, o da şöyle; Kraliçeye ayaklananlar özgür halk değil, altın maske takan ” Sons of Harpy” isimli, Mereen de bulunan ve soyluların oluşturduğu bir topluluk, bu topluluk dany nin halkı özgür kılması, köle ticaretini kaldırması, “kill the masters” devrimi üzerine onun kurallarına karşı gelen bir yeraltı örgütü, köleliğin yeniden gelmesini istiyorlar yani, bu örgüt dany’i ve ona yardımcı olan herkesi yok edip eski düzeni getirmek istiyor. harp bir kadının vucuduna ve başına sahip aynı zamanda bir kuşun kanatlarına, kuyruğuna ve bacaklarına sahip mitolojik bir simgedir, dany, bu simgeyi devirmişti şehri fehtettiğinde, o yüzden maske olarak kendilerine harp’i seçmişlerdir.

     • Peki neden saldıranlar sürekli onlar? Neden lekesizler bir gece ansızın eskiden köle olmayan herkesi öldürmüyor? Bu insanlar az-çok diğerlerinden ayırt edilebilir diye düşünüyorum. Ve lekesizlerin daha güçlü olmasını beklerdim bence kraliçeyi zor duruma düşürmek için biraz overpowered olmuşlar 🙂 Sıkıntı büyük, Tyrion’ın yönetme konusunda büyük yardımı gerekiyor. Tekrar teşekkürler bilgi için 🙂

     • kübra d.

      khaleesi ilk ortaya çıkan sons of harpy’i cezalandırmak üzere konseyi topluyor ve adamı öldürmenin diğerleri için iyi bir mesaj olacağını düşünüyor fakat ser barristan adamla konuşmasının daha doğru olduğunu savunuyor. bir de çılgın kralın deliridği ve herkesi yakıp öldürdüğü zamanı anlatarak, aslında babasının, düşmanlarının hakettiği cezanın ölüm olduğunu düşündüğünü, söylemesi de khaleesiyi adil yargılanma fikrine daha da itiyor, aynı kanı taşıyo sonuçda ona benzememe düşüncesi de var. (aynı LotR deki aragonun kaderinden kaçması gibi diyebiliriz=))) eski kölelerden biri adil yargılanmayı beklemeden o katili öldürüyor ve khaleesi de benim emrime karşı geldin diyerek o eski köleyi öldürüyor, bunun üzerine özgür halktan da tepki alıyor aslında, tüm sorunları çözmek ve mereen halkıyla barış yapmak için soylulardan biriyle evleniyor, dövüş çukurlarını yeniden açıyor tüm sorunlar çözüldü sanırken saldırıya uğruyor. 5×2 ve 5×1 i tekrar izlersen daha net anlayacaksın aslında=)

     • O çocuğu öldürmekle çok yanlış yaptı zaten. Bence orada bir entrika çevirip çocuğu hapse atmalı, daha sonra da bişeyler sallayıp çıkartmalıydı. Dediğiniz tüm sahneleri hatırlıyorum ama bu yinede üç kuruşluk köle tüccarlarının çatır çutur lekesiz öldürmesini açıklamıyor. Lekesizlerin saldırı yapmamasını bir nebze anladım ama yinede başarısız bir yönetim şekli. Kraliçe eninde sonunda kan dökmek zorunda kalacak. (Daha çok kan dökmek) (çok dökmek)

     • kübra d.

      khaleesi adeletli ve merhametli bir kraliçe, o yüzden etrafında bu kadar adam var ve tahta görmek istiyorlar onu, bence ilerleyen bölümlerde khaleesi iki arada kalacak, tahta oturmak ve merhametli olmak konusunda, istemediği ama mecbur olduğu cinayetler işlemek zorunda olabilir,çocuğu öldürme konusunda bence haklıydı, kural kuraldır, istisna gösterilmemeli kim olursa, ne olursa olsun.

     • kübra d.

      tyrıon zeki adam yaa yardımı dokunur=) ama hatun bıraktı gitti herkesi ,atladı drogona bastı gitti, bakalım geri dönebilecek mi,

 11. Yanlışınız var hocam. Hastalık sadece mikroplu yere 😀 yani taş cilde dokunursa geçer.

 12. Bu arada 5. defa izlediğimde fark ettim. Oyunlar başladığında uzun beyaz elbisesi ile oturan Dany, Drogon’un sırtındayken kot pantalonla falan takılıyor 😀

 13. ben bi’ koşu viserion ve raeghal’ı alır gelir diye düşündüm; ama daha ilk defa bindi ejderhaya. şimdi birden ejderhayı yönetmeye başlarsa “hadi len” derim yani. ejderha yönetmek o kadar kolay mı?!

  (bizim ejderhalarımız var oradan biliyorum.)

 14. Görsel efektlerin hepsini 8. bölüme harcamışlar sanırım o neydi yau dragon ridercılık 😀

 15. Ejderhaların şu an yetişkin bir ejderhaya göre oldukça “minik” ve deyim yerindeyse ergen olduklarını göz önünde bulundurursak Drogon’un Sons of Harpy mızraklarından zarar görmesinin nedenini anlayabiliriz. Daenerys de büyük ihtimal “ulan şimdi ben bunun sırtına binsem nolur” merakını takip eden “dur bi bineyim ya” deyip Drogon’un sırtına çıkması tamamen bodoslama oldu bence. Kadın da uçabileceğini düşünmedi gibi geldi bana. Büyük ihtimal o heyecanla diğerlerini kurtarmak aklına gelmedi. Açıkça söyleyeyim, benim de gelmezdi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.