Victarion Greyjoy

Matt_Olson_V_Greyjoy

Greyjoy’lar bu sezon gümbür gümbür geliyor. En azından öyle umuyoruz. Ama Victarion için hala bir açıklama yapılmadı. Yani bu adamın macerası zaten bir sezona yeter. Kendisi Demir Kaptan. Yani Greyjoy hanedanının amirali. Diziye uyarlanacak olan abisi Euron ortalıkta yokken ve Theon esirken Demir Adalar’ın meşru varisiydi. Önce abisine karşı Demir Adalar’ın iktidarı için mücadele etti. Şimdi de abisinden aldığı görevle elinde Ejder Borusu’yla Meeren’e gidiyor. Niye? Dany ile evlenmek ve bir ejderhanın sahibi olmak için. Hadi bakalım. Bunu açıklayın. Nasıl oluyor da böyle bir karakter es geçiliyor? Bu ayıp değil de ne?

 

Coldhands/Soğukel

coldhands_by_evamariatoker-d6l2wm1

Dizi izleyicileri, siz Ötekiler’in kendine hizmetkar yaptığı o ölüleri iradesiz sanıyorsunuz değil mi? Öyle değil işte. Bu adam bir istisna. Ölümünden önceki kimliği bilinmeyen –Benjen Stark olduğuna dair güçlü bir teori var- bu adam aynı o zombi hizmetkarlar gibi buz kesmiş durumda. Ama sürdüğü geyik ile Duvar’ın kuzeyinde uyarlanmaması çok ayıp olan işler yapıyor. Mesela Samwell’in dizide Ötekiler’den o tesadüfi kurtuluşunu hatırlıyor musunuz? Tesadüf değil o. Coldhands. Hani Bran de nasıl oluyorsa sondaki iskelet saldırısı dışında tüm kuzeyi kazasız belasız geçiyor. İşte o da “nasıl oluyorsa” değil. Coldhands. Üstelik bu karakter “Jon akgezen olacak“çıların da en büyük dayanağı. Ama yook. Olur mu hiç? Bu karakter diziye uyarlanır mı? Zaten bir kere ölmüş, bir daha öldüremeyiz diye uyarlamıyorlar herhalde. Ayıp…

 

Brotherhood Without Banners/Sancaksız Kardeşlik

BWB_Sir_Heartsalot

Teknik olarak bu kardeşlik diziye uyarlandı. Ama çok ayıp şekilde. Beric Dondarrion ve Myr’li Thoros dışında kardeşlikten kimsenin karakteri dikkate alınmadan bir mağaraya birkaç adam tıkıp çekmişler sahnelerini. Aslında Sancaksız Kardeşlik, Westeros’un bir nevi casus ekibi. Zamanında zulümlerinden sıkılıp kaçtıkları hanedanlar diyarı yerle bir ediyor. Bu adamlarda bin bir kılığa girip istihbarat topluyor ve o hanedanların askerlerini avlıyorlar. Liderliklerini Leydi Taşyürek üstlenince konumları çok daha stratejik oldu kitaplarda. Spin-off’a bile konu olabilecek bu ekibe büyük ayıp ettiler.

 

Quentyn Martell

7344062ac7916422e43a3dbe489b6550

Dizi ne yazık ki Dorne’a pek fırsat ayıramadı. Daenrys’in hikayesini de son olaya  kadar çok ilgi çekici tutamadı. Quentyn’in konumu da bu iki vasatlığın arasındaydı tam olarak. Dorne’da şövalyelik eğitimini yeni tamamlayan Quentyn babasının emriyle 30 yıl öncesinin anlaşmasına dayanarak Dany’e talip olmaya gidiyor taa Meeren’e. Uzun yolculuğu da aslında tam bir gurbet hikayesi sunuyor bize. Essos’u tanıyor, Westeros’u özlüyoruz. Yoldaşı Gerris Drinkwater sayesinde de epey eğleniyoruz. Ama en büyük kayıbı bu keyiflik anlar için vermiyoruz. Kitapta ejderhalar büyük bir arzu uyandırıyor tüm evrende. Gücü temsil ediyorlar. Yenilmezliği… Aynı Victarion gibi Quentyn’in asıl amacı beyaz saçlı güzel hatuna talip olmak değil tabii ki. Martell’lerin kanında var olduğuna inanılan ejder kanı sayesinde ejderhalardan birine sahip olmak. Karakter hakkında büyük bir spoiler vereceğim. Karakterin hikayesini asıl çekici yapan nokta, Quentyn ejderler tarafından öldürülüyor. Bu da kitap nezdinde ejderhalar sürücülerini kendi seçer mitini güçlendiriyor.

 

1 2
Yazar

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.