Malumunuz, çağımızın en büyük kültürel fenomeni Game of Thrones seneye son bulacak. Bu da diziyi yayınlayan HBO’nun ofislerinde “Lan şimdi n’apıcaz?” sorusunun takriben bir yıl önce sorulmaya başladığı anlamına geliyor. Şükür ki baya hızlı cevaplar da buldular her şeye. İşin “hit bilim-kurgu/fantezi dizisi” kısmını Westworld ile halloldu. Westeros kısmı Game of Thrones’u takip edecek 5 spin-off dizinin geleceğini duyurarak kapanacak. Geriye bir tek dizinin baş yapımcıları Benioff ve Weiss’ın istihdamı kalmıştı, onu da bugün çözdüler.

George R. R. Martin’in eserini büyük bir başarıyla televizyona uyarlayan Benioff ve Weiss ikilisi, yine en baba dizilerin kanalı HBO ile birlikte yeni bir dizi yapacak. Bu sefer fantastik diyarlarda değiliz, ama çok da gerçekçi bir sahada top oynamıyoruz. Konumuz alternatif tarih, ismimiz ise Confederate. Benioff ve Weiss’ın yeni dizisi, 1865 Amerikan İç Savaşı’nın Güney eyaletlerinin başarıyla Birleşik Devletler’den kopabildiği bir dünyada geçiyor. Güney’de kölelik serbest kalmış, hatta epey köklü bir kuruma dönüşmüş.

Game of Thrones Benioff Weiss

Peki biz nerede giriyoruz bu resme? Yazarların “Third American Civil War” dediği bir şey yaklaşıyor, ufukta. Mason-Dixon Demilitarized Zone isimli bir bölgemiz var, Kuzey ve Güney arasındaki bir tampon geçiş bölgesi. Bu bölgede gerillalar var, özgürlük mücadelesi veren köleler var, politikacılar, köle tüccarları, gazeteciler… Rengarenk karakterler yani. Biz de bu karakterlerin hikayesini takip edeceğiz. Çok belli ki Westeros’un entrika soslu politikaları burada da bir şekilde çıkacak karşımıza. Bizim de hiç itirazımız yok elbette!

Benioff ve Weiss bu fikri uzun süredir kafalarında çevirdiklerinden bahsediyorlar resmi duyuruda. Dediklerine göre bunu ilk olarak bir film olarak düşünmüşler, ama sonra böylesine bir hikaye için en münasip evin HBO olduğuna karar vermişler. Biz de katılmadan edemiyoruz. Amerika’da ırk politikaları hâlâ şiddetini ve güncelliğini korurken, Donald Trump başkanken ve ileri faz kapitalizmin gedikleri giderek yükselen bir volümde konuşulmaya başlamışken bu konuda doğru lafları eden bir dizi gerçekten de zülfü yâre dokunabilir. Siz ne dersiniz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.