Game of Thrones çağımızın en büyük fenomenlerinden biri. Bunu kimsenin inkar edecek hâli yok. Kitabı ve dizisi paralel bir şekilde büyüyorlar. Gelin görün ki Benioff ve Weiss özellikle 4.sezon itibariyle iyice kitaplardan koptular, bunu kabul ediyoruz. Coldhands ve Lady Stoneheart karakterlerinin tamamen çıkarılması ile de bu böyle gidecek gibi görünüyor. Bütün bunlara rağmen, hala dizide kitapla paralel giden şeyler vardı ve kitabı okuyanlar bu durumdan memnunlardı.

Bugün yayınlanan yeni Game of Thrones posteri, artık bu durumun da söz konusu olmadığını gözler önüne seriyor. Dizi, yapısından dolayı kitaptan daha hızlı bir şekilde hikayeyi adapte edecek, burasını anladık fakat bu posterin gösterdiği şey daha farklı bir noktada. Şimdiden söyleyelim, afişten sonrası ağır spoiler; o yüzden kitapları okumadıysanız kendinizi kurtarın. Dönüşü olmayan yol burası. Tamam mıyız? Spoiler geliyor!

download

Kitaplarda Tyrion, henüz Dany ile tanışmadı fakat diziden gelen görüntülerde yanyana olduklarını görüyoruz. Bu poster de bunu onaylıyor. Tyrion bu sezon Dany ile ortak olacak gibi gözüküyor, üstelik bu kitaplarda henüz gerçekleşmedi, Tyrion kitaplarda Mereen’in dışındaki savaş alanında. Aynı zamanda posterde Drogon’u da görüyoruz. Daenerys milleti öldürmesinler diye ejderhalarını kapattırmıştı fakat Drogon ortalıkta yoktu. Drogon normalde A Dance With Dragons kitabında dönüyor, fakat afişten bunun daha önce olduğunu görüyoruz Yani dizi 5.yılında sonunda bize bol ejderhalı sahneler gösterecek gibi. Hatta belki beklediğimizden daha erken göreceğiz.

Ben dizinin kitaptan daha farklı bir format izliyor oluşunu yararlı buluyorum. Adaptasyon farkları hikayeyi televizyona çok daha iyi yedirebilmek için var ve bu genelde güzel işlenmiş oluyor Game of Thrones söz konusu olduğunda. Eğer kitaba göre adapte etmeye çalışsalardı, ciddi anlamda 10. sezonu falan beklememiz gerekiyordu bazı şeyleri görebilmek için, çünkü A Song of Ice and Fire, olayları kısık ateşte tutup büyük gelişmeleri lezzetli bir yemek gibi sunan bir hikayeye sahip, tabii dizide hem reyting derdi hem de başka prodüksiyon sorunları yüzünden bunu yapmak epey zorlaşıyor.

Bakalım bu poster gerçekten düşündüğümüz şeylerin habercisi mi olacak, bekleyip göreceğiz.

Yazar

14 Yaşından beri oyunlarla ilgili yazıyor, Trgamer, Oyungezer, Merlin'in Kazanı ve daha pek çok platformda yazdı. Arada dizi yazar, şu anda bir kitap yazıyor, insanlık onurunun depresif müziği yeneceği günü bekliyor.

4 Yorum

  1. belki de sadece tıpkı afişteki gibi şöyle bir görüp geçecektir ejderhayı? “aha kıllı ortama giriyoruz hazırlan tyrion” hesabı. ejderha artık westeros’ta değil essos’ta olduğunun, babasının değil daenerys’in diyarında olduğunun bir sembolü. ben sadece sembolik bir anlatım görüm afişte, aynen böyle sembolik bir sahne de yer alabilir dizide. hemen “aha tyrion ile dany birleşip ortalığı dağıtacak” anlamı çıkaracak bir şey yok bence.

  2. kitapları okuyan biri olarak bayaa ikileme düştüm.
    dizi ile kitap arasındaki fark giderek büyüyor. george martin diziden etkilencek mi acaba?
    kitapları okurken pek spoiler olmuyor. sir barristan da olduğu gibi kitap güzel şaşırtıyor. şimdi izleyip sonra okuyunca spoilerları bilmek ya da bambaşka birşey okumak pek dogru gelmiyor.

  3. Onur Ayanoğlu Cevap ver

    İşin aslı dizinin en az 8 sezon olması bekleniyor yani her halukarda dizi 10 sezona dayanacak. Bunu dışında Kitabın ilerine geçmesi bencede iyi olacak Ekşide kafayı yedirmişti kitap okuyanla çünkü. Zaten diziyede R.R. Martin abimizden ciddi senaryo desteği geliyor diye biliyorum öyle kafadan uydurma işler söz konusuda değil yani kitabın kendisi R.R Martin sonuçta.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.