Şimdi spoiler vermeden bunu nasıl anlatırız, ne yaparız tam bilemiyorum. O yüzden Facebook’ta ön izlemede çıkacak ilk paragrafı olabildiğince geçiştirmek niyetindeyim. Game of Thrones’un kitaplarını okuyanlar, iç rahatlığıyla yazıya tıklayabilirler. Okumamış olanlar ise ne yapsın bilemedim, zira ortada çok büyük bir spoiler var; kitap okuyucuları aslında bunun bu sezon olmasını dahi bekliyordu; ama olmayacak gibi gözüküyor. O yüzden spoiler mıdır, değil midir, nedir bu yani şimdi? Bilemedim. Ama durum şu şekilde, ben yine hiçbir şey bilmek istemiyorum diyenler KESİNLİKLE okumasın.

Catelyn-Stark-game-of-thrones-19737989-1280-720

Kitap okurları A Storm of Swords, yani Kılıçların Fırtınası’nda Lady Catelyn Stark ile ilgili büyük bir olay olduğunu hatırlarlar. Herkesin bildiği gibi dizinin üçüncü sezonunun sonunda, üçüncü kitabın ise çok kritik bir noktasında Catelyn Stark oğluyla birlikte bir Frey – Bolton – Lannister ortak komplosu ile öldürülür. Dizide anlatılmayan ise şudur; Catelyn’in cesedi, Tully cenaze ritüelleriyle dalga geçmek adına nehre atılır. Fakat birkaç gün sonra Cat’in cesedi bir kadim kurt tarafından nehirden kurtarılır. Bu kuvvetle muhtemel Arya’nın kayıp kurdu Nymeria’dır zira Arya aynı gece rüyasında annesinin cesedini nehirden çıkardığını görür.

Cesedi bulan ise Brotherhood Without Banners’dan tanıdığımız Beric Dondarrion olur. Dondarrion, kendi hayatını feda ederek Catelyn’i diriltir. Tamamen intikam duygularıyla dolmuş olan bu yeni oluşum, Lady Stoneheart adını alır ve Brotherhood’un başına geçer.

Şimdi, olan biten bu. Kitap okurları bunun bu sezon finalinde olmasını bekliyordu, fakat beklentiler boş çıktı. Anladığımız kadarıyla, böyle bir şey de hiçbir zaman olmayacak, zira Cat’i oynayan Michelle Fairley bu muhtemel geri dönüşle ilgili şöyle bir beyanda bulundu:

“Karakter ölü. Öldü o. Yazarların kararına saygı duymak zorundasınız. Hikayenin gidişatını biliyordum ve benim için bu kadar. Kitaplara yüzde yüz bağlı kalamazsınız. Bu imkansız, ellerinde sezon başı sadece 10 saat var. Diziyi dramatik ve heyecan verici tutmak zorundalar ve bu sırada olan ikincil olaylar da bazen muhteşem bir dizinin kalitesini belirli bir seviyede tutmak uğruna kaybolabiliyorlar.”

Yani şimdi… Bilemedim sevgili Fairley. Lady Stoneheart sonradan çok ilginç hikaye örgülerine tek başına yol açan bir karakterdi, “ikincil olay” biraz ağır olmamış mı? Her halükarda, ben hâlâ ters köşe yapabilmek için yalan söylüyor olma ihtimalini bir kenarda tutuyorum. Lady Stoneheart eğer dizide hiç görünmezse, bence Belwas’ı falan da bertaraf eder, dizide hiç görünmemiş kitap karakterleri listesinde bir numaraya oturur…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.