Şimdi evveliyatla geleneksel uyarıyı yazmak gerek. Aşağıda göreceğiniz spoiler ibaresi ve takiben gelen görsel/video kombinasyonuna kadar bölümde olan olaylarla ilgili net bir detay verilmeyecektir. Bu önceki Game of Thrones bölümlerini de kapsamaz, ama zaten kuvvetle muhtemel bu yazıya tıkladıysanız, en azından geçen bir iki bölümü kaçırmamışsınızdır. Tamamız değil mi? Sorun yok?

Öncelikle lafa bölümün genel yayılışından girmek gerek. Benioff ve Weiss, Joffrey’nin ölümünden önce ve sonra geçen bölümleri çok dağıtmışlardı. Genelde bugüne kadar coğrafi olarak çok dağınık ilerleyen dizi, özellikle bir bölümde bir yere yoğunlaşır, oranın hikayesini derinleştirirdi. Fakat S04E01 ve S04E03 kelimenin tam anlamıyla dünyanın dört bir köşesini elli dakikada turlamış ve çok sündürmüştü hikayesini. Game of Thrones S04E04 vaktini bu şekilde harcamamış. Hikayenin ağırlığı iki noktadaydı: King’s Landing ve The Wall. Artık Ramsay Snow ve onun psikopatları şeklinde ilerleyeceği belli Kuzey’i, Arya ve Tazı’nın yol maceralarını ve Stannis’in konuşlandığı Ejderkayası’nı komple es geçtiler. Sansa ve Baelish ile Daenerys’in özgürlük getirme cihadı kısa geçildi.

Bu ana iki mevzunun yeterince derin işlenmesine yol açtı. Bu mevzuların detayına spoiler’dan sonra gireceğiz zaten, ama bir tanesi var ki, hakikaten geçen bölüm yaşanan skandalın da ışığında çok, ama çok garipti.

Game of Thrones S04E04 Jaime

Bildiğiniz gibi geçen bölüm Jaime’nin Cersei’ye tecavüz ettiği sahneyi Game of Thrones’un sıklıkla yaptığı karakter ters köşelerinden biri olarak yorumlamıştık. Ne de olsa Benioff ve Weiss ikilisi sevdiğimiz karakterleri kıl, kıl karakterleri sevecen yaparak ekmek kazandılar üç sezon boyunca. Jaime’nin de sevecenlik turu bitti, iğrençlik moduna geri dönmesi gerekti sandık. Ne var ki, sonrasında gelişen olaylar, yapılan yorumlar o sahnenin kast edilen şekilde ekrana yansımadığı yönünde gelince kafalar karıştı.

Kitapları okuyanlar aşinadır, Jaime ve Cersei’nin sevişme sahnesi kitaplarda karşılıklı rıza çerçevesinde gelişir. Dizide ise bunu değiştirmiş gözüküyorlardı. Fakat dizinin montajlanmamış görüntülerini izleyenler, yani yönetmen, kurgucu ve genel ekip, asıl sahnenin sonunda Cersei’nin de rıza göstermeye başladığına dair bir hareketinin olduğunu söylediler. Yazarlar da asıl niyetlerinin Jaime’yi bir tecavüzcü olarak göstermek değil, ilişkilerinin sapkın yanını vurgulamak olduğunu söylediler.

Eğer bunlar söylendiğinde şöyle bir kaşınızı kaldırıp inanmaz gözlerle baktıysanız, Game of Thrones S04E04 size aksini ispatlamaya geldi. Jaime-Cersei ilişkisinde normal seyrinin dışında giden bir yıpranma olmadığı gibi, Jaime’nin de karakteri akıl almaz derecede sempatik durumlarda resmedildi. Özetle, gerçekten de yazarların Jaime ile ilgili “Şimdi de biraz nefret etsinler” gibi bir niyetlerinin olmadığı anlaşıldı. Yani anlayacağınız, dizi Jaime’nin hareketini hiçbir zaman tecavüz olarak resmetme niyetinde olmadı, bu yüzden bir sonraki bölüm de karakter yapısı olarak herhangi bir mahkeme düzenlemedi, ceza kesmedi.

Şimdi, asıl spoiler kısma geliyoruz, o yüzden resim ve videodan sonrasına girişmeyin, tamam? Üç diyince SPOILER geliyor. Bir… İki… Üç…

Game of Thrones S04E04 Daenerys

http://www.youtube.com/watch?v=jXrfqhc5pQQ

King’s Landing’de vuku bulan Jaime-Brienne vedası, muhtemelen dizinin dehasını kanıtlayan anlardan biriydi. Dizinin ve tabii ki GRR Martin’in. Martin, Jaime’den bir anti-kahraman yaratmayı, karakterin özünü bozmadan başarabildiği gibi, bunu kitaptaki en zıt karakterlerden biriyle yarı-romantik bir ilişki içine sokarak gerçekleştirdi. Sırf bu yüzden bile hayran olunası bir adam zaten, ama Benioff ve Weiss da o iki karakteri bize çok iyi sundular. Özellikle Gwendoline Christie ve Nikolaj Coster-Waldau’nun kimyası da bu konuda çok iyi tuttu. Uzun zamandır mutlu sona yakın bir şeye sahip olmayan dizi, en sonunda Jaime-Brienne hikayesine ulaşabileceği en mutlu finali sundu.

Game of Thrones S04E04 Oathkeeper

Onun dışında her şey bildiğimiz gibiydi. Joffrey öldüğü andan itibaren dillendirilmeye başlayan, 9GAG’e kadar düşen, meşhur “Kolye meselesinin arkasında Tyrell’ler var” teorisi hemen hemen tamamen doğrulandı. Littlefinger’ın yeni “müttefikleri” konusunda kasten bir merak yaratıldı, ama dizide o kadar fazla şeyi merak ediyoruz ki, dürüst olmak gerekirse yazının şu noktasına gelene kadar bu aklımda bile kalmamıştı. King’s Landing entrikaları biraz yormaya başladı yani açıkçası, zira Doğu’da Daenerys yüz yıllık ordu kurup, her hafta başka bir kuşatma kıvamında ilerler, Kuzey’de de White Walker’lar yürürken “Tyrell nine de iyi sevişirmiş, yoksa o mu ayarttı Littlefinger’ı” meselesi gözüme gittikçe önemsiz gelmeye başladı, her ne kadar Margaery de, babaanne Tyrell de oyunculuk olarak her bölüm kendilerini aşsalar da.

Evet, White Walker’lar da geri döndü tabii. Hikayenin King’s Landing’de geçmeyen kısmı, ağırlıkla Duvar ve etrafında vuku buldu. Joffrey öldükten sonra boşalan iğrenç insan koltuğuna kim oturacak diye merakla bekliyorduysanız sizi daha fazla telaşa sokmayalım: Mormont’un katili Karl alenen Joffrey’den de iğrenç bir adam haline geldi, hem de sadece bir bölümle. Sağ olsun dizinin yapımcıları bir insanın işleyebileceği tüm günahları aynı anda işlettiler ite. Adam tek bir sahnede Mormont’un kafatasından şarap içti, bir kadın dövdü, adamlarını tecavüze teşvik etti, astını ölümüne aşağıladı ve yeni doğmuş bir bebeği önce öldürmeye niyetlendi, sonra da soğuğa terk etme kararı aldı.

Game of Thrones S04E04 Karl

Fakat en nihayetinde bir hayrı dokundu adamın. Sayesinde White Walker’ların Cruster’ın bebeklerini niye aldığı ortaya çıktı. Şimdi bunun peşi sıra sorulması gereken tonla soru var: Onu sadece bebeklere mi yapabiliyorlar? Tek üreme şekilleri bu mu? Cruster’ın bebeklerinin bir özelliği mi var? White Walker ordusunun yüzde yirmisi direk Cruster’ın soyu mu? Bunları bir süre daha bilemeyeceğiz gibi gözüküyor. Şimdilik net olan tek bir şey var, önce Jon Sow Cruster’ın evini basıp, Karl’ın kellesini alana kadar, insanların beddua edeceği yeni bir hedef var. O ölsün, White Walker’larla sonra ilgileniriz.

Ezcümleyi es geçmeyelim: Game of Thrones S04E04, diziye çok merakla beklediğimiz White Walker’ları geri getirdi ve olaya uzun süredir olmayan bir “Şimdi ne olacak?!” aciliyeti kazandırdı. Sezonun başından beri diyordum, iyice kanıtlandı. Bu sezon olaylar, diğer tüm sezonlardan daha fazla, Kuzey’de kopacak. King’s Landing’in entrikaları King’s Landing’de kalsın. Bizim gözümüz Jon Snow’da. İyice liderlik yönünü de vurgulamaya başladılar zaten… Yürü Jon Snow, tahta yürü!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.