Çıkış ve düşüşleriyle, Game of Thrones’un 4. sezonunu dün resmen “The Children” bölümüyle geride bıraktık. Kitaplardan belki de en farklı bir istikamet tercih eden sezonlardan birisiydi Game of Thrones’un 4. sezonu. Başta Tyrion ve Bran’in hikayeleri olmak üzere, pek çok konu örgüsünde zaman atlamaları yaşandı, kilit anlar değiştirildi ve geçmiş sezonlarda yapılan bazı ufak değişiklikler yuvarlana yuvarlana çığ oldular, bambaşka bir yöne çekildiler. Her şeyi üst üste koyup düşündüğünüzde, aslında bir yandan baya sağlam bir sezondu; bir yandan ise dizinin zayıf karnını en çok gördüğümüz de senesi oldu.

Fakat bizce, şu aşağıdaki 10 sahne bize Game of Thrones’u niye sevdiğimizi tekrar tekrar hatırlattı. 4. sezonun bu sene yayınlanan 10 bölümü içerisinde, S04E01’in yayınlandığı 6 Nisan’dan dünkü “Babalar Günü Özel” bölümüne kadar, dizinin en hayranlık uyandıran sahneleri bize sorarsanız şu aşağıdakilerdi. Verimli bir seneydi yani bu, aşağıdaki sahnelerin bazıları internet fenomeni oldu, bazıları gönlümüze çok dokundu, bazılarının ise hikayedeki yerleri itibariyle unutulmaları imkansızdı.

Buyurun, Game of Thrones 4. sezonun en unutulmaz 10 sahnesi karşınızda. Uyaralım, tüm sezon için spoiler’lar var!

 

10. “I’m sorry Lord Baelish. I have to tell the truth.”

Game of Thrones Sansa Littlefinger Sahnesi

Bölüm: S04E08 – The Mountain and the Viper

Sansa’nın Eyrie konseyi tarafından çağırılıp, Lysa’nın ölümü ile ilgili soruşturma kapsamında sorgulandığı sahne; belki vuruculuk bakımından sezonun geri kalanıyla kıyaslandığında öyle ahım şahım bir konumda değildi. Ama yıllardır başına gelen her şeye pasif kalan ve ağlamaktan başka bir tepki veremeyen Sansa’nın, ilk defa inisiyatif alışını; kontrolü eline geçirişini göstermesi yüzünden bizim aklımızda kaldı. Bu sahne, Sansa Stark’ın ergenlikten çıkıp, tam manasıyla bir “kadın” olduğu anı tasvir ediyordu ve o yüzden de sezonun en akılda kalan dakikalarından biriydi.

 

9. “Karl Tanner from Gin Alley, drinking wine from the skull of Jeor fucking Mormont.”

Game of Thrones Karl Kurukafa Sahnesi

Bölüm: S04E04 – The Oathkeeper

Game of Thrones’un en güçlü olduğu taraflarından biri, sahip olduğu bazı “canavar” karakterlere olan nefretimizi başarıyla körüklemesi ve bunu devamlı başka karakterler için de yapabilmesi şüphesiz. Jaime, The Hound, Joffrey, Cersei, The Mountain… Tonlarca bakıp iğrendiğimiz karakterler gelip geçti Game of Thrones’dan. Bunlardan bazıları uzun ömürlüydü, bazıları ise izleyicinin nezdinde reforme oldu. Kısa süre göz önünde kalanlardan ise en unutulmazı kuşkusuz Karl’dı. İki saniye sürdü Karl Tanner’dan ölesiye nefret etmemiz. O iki saniye sayesinde Jon Snow Karl’ı öldürdüğünde, tatminimiz iki katına çıktı.

 

8. “Grenn came from a farm.”

Game of Thrones Mance Rayder Jon Snow Sahnesi

Bölüm: S04E10 – The Children

Henüz üzerinden çok toz kalkmadı, fakat Game of Thrones’un 4. sezon finalinin açılış sahneleri, bölüm incelememizde de belirttiğimiz gibi kaliteli diyaloglar ve usta oyunculuklar sayesinde seyretmesi inanılmaz keyifli anlardan biriydi. Ciaran Hinds ve Kit Harrington karşılıklı, temkin içerisinde sohbet ederlerken; konu savaşta kaybettikleri kişilere geldi. Bir tarafta Mag vardı, devlerin soyu yüz yıllar öncesine dayanan son kralı. Diğer taraftaki ise Grenn’di. Grenn bir çiftlikten gelmişti. Bu iki adamın Grenn ve Mag için bir kadeh kaldırmaları, iki karaktere de yaraşır bir andı.

 

7. The Purple Wedding

Game of Thrones Joffrey Ölüm Sahnesi

Bölüm: S04E02 – The Lion and the Rose

Evet, belki de daha yukarıda olması gerekiyordu; biliyorum. Ama neden 7. sırada olduğuna gelmeden önce, sahnenin en büyük önemini arz etmem gerekiyor: Biz bunu dört senedir bekliyorduk. Joffrey’nin nalları dikmesini görmek, bu nasıl olursa olsun unutulmayacağı garanti anlardan biriydi. Ama sorun şu ki, insan daha vahşi, daha vurucu bir ölüm şekli bekliyordu. Joffrey’nin dört senedir çektirdiklerine binaen tatmin edemedi bizi bu ölme biçimi; zaten Arya da birkaç bölüm sonra hislerimize tercüman oldu. Biliyorum, kitaplarda da böyle gidiyor Joffrey, ama en azından dizide şöyle üzerine bir piyano falan düşemez miydi?

 

6. “I am the watcher on the wall.”

Game of Thrones Grenn Dev Sahnesi

Bölüm: S04E09 – The Watchers on the Wall

Meşhur Castle Black savaşı kitap okuyucularının beklediği gibi gitmemiş olabilir, ama genel olarak baktığımızda; basması gereken notalara kudretle basan bir bölümdü; burası da tartışılmaz. En ağır girdiği sahne ise, Grenn ve ekibinin kapıyı koruma mücadeleleriydi. Jon’dan aldığı emirle, kendini umursamadan aşağıya inen ve bunu kendisinden başka bir şeyi umursamayan zengin şişmanların arasında yapan Grenn’in fedası, dizinin en şerefli ölümlerinden biriyle sonlandı. Grenn belki yaşamında pek hatırlanan bir karakter değildi, ama ölümünde unutulmazlaştı.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.