Talk show’ları tüketmek, benim için bir tutku. Sadece günümüzde yayınlananları da değil üstelik. Genç Letterman’ın çılgın Madonna röportajından, Jay Leno’nun ilk programlarına; efsane Johnny Carson’dan eski BBC şovlarına kadar; talk show’lar çok başka bir noktada keyif veriyorlar bana. Geek’liğe en hitap eden şeylerden biri gibi geliyor bana talk show formatı: Eser sahipleri gelip, yaptıkları iş hakkında çene çalıyorlar, arada da şakalar dönüyor.

Fakat buradaki problem şu: Mevcut talk show iklimi gerçekten de kurumuş kabak gibi. Jimmy Fallon’ın planlı ve kesif samimiyetsizliği gerçekten, çok keyifli birkaç skeç haricinde izlenilmiyor. Fallon’ın sohbet kabiliyeti sıfırın da altında. Kimmel arada dahiyane video fikirleri çıkartabiliyor, ama o da çoğu konuğa karşı mesafeli. James Corden Carpool Karaoke’si haricinde genelde fazla hiperaktif; Seth Meyers ise hâlâ ritmini bulmaya çalışıyor.

O yüzden biz de kaliteli talk show ihtiyacımızı, okyanusun öteki yakasında gideriyoruz, ve müptela gibi The Graham Norton Show izliyoruz. Çünkü şu objektif bir gerçek: Graham Norton Show an itibariyle TV’lerde yayınlanan açık ara en iyi talk show. Zira bir talk show’dan beklediğiniz her şeyi karşılıyor. Norton’ın konuklarıyla sohbet edebilme yeteneği gerçekten muazzam. Prova edilmiş hikayelerle, organik sohbeti müthiş harmanlıyor, aralarında hiçbir açıklık olmadığını hissediyorsunuz.

Dahası, Fallon-vari küçük skeçleri de sohbetin içerisinden çıkartıyor. Aşağıya koyduğumuz video mesela, Graham Norton Show’un kendi YouTube kanalından, programın en iyi anlarını derleyen bir video. Aşağıdaki anların pek çoğu, organik; organik olmayanlar da Norton tarafından ustalıkla organik muhabbete dahil edilmiş. Elbette Mark Ruffalo ve James McAvoy’un tek tekerli bisikletlerle kendi etraflarında tur atmaları planlanmış bir şey; ama Norton bunu müthiş bir çerçeveye koyup sunuyor izleyiciye. Siz de ayıla bayıla izliyorsunuz. Bize inanmıyorsanız, bir videoya göz atın, siz kendiniz görün. Gerçekten!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.