Bu çok telaffuz edilen bir teoriydi. Yanılmıyorsam kaynağı (internette pek çok şeyde olduğu gibi) Reddit‘ti. İlk olarak da 8. sezondaki Time Travelers bölümünden sonra ortaya çıkmıştı. Orada en sonunda Ted’in gidip Anne’ye “Seninle 45 dakika daha istiyorum” başlıklı konuşması, pek çok kişiye “Neden?” diye sordurtmuştu. Neden 45 dakika daha? Basit bir romantik jest mi bu? Yoksa o 45 dakikayı artık bulamayacağı için söylenen bir laf mı?

Öyle, çünkü artık benim gözümde kesin, How I Met Your Mother’ın sonunda anne ölü çıkacak.

vlcsnap-2014-03-04-14h45m22s34

Bugün yayınlanan Vesuvius bölümü, uzun zamandır bahsi geçen bu teoriyi artık kesinleştirdi. Bölüm, Ted ve Anne’nin baş başa yemek yemelerini konu alıyor. Ted, Anne’ye eski hikayelerini anlatıyor, Anne de hepsini bildiğini söylüyor. Buraya kadar normal bir How I Met Your Mother bölümünden farksız. Ama arada bazı dokunuşlar var. Anne’nin Ted’e “Geçmiş anılarla yaşayamazsın” deyişi gibi mesela. Ya da en sonunda, Robin’in annesi geldiğinde yaşanan diyalog. “İşte hikaye bu, sürpriz sonuyla beraber” diyor Ted. Anne de “Çok da sürpriz değil, hangi anne kızının düğününü kaçırır ki?” diye cevap veriyor ve Ted o an ağlamaya başlıyor.

Anne, Luke ve Penny’nin (Ted’in çocukları) düğününü kaçıracak, çünkü 2030’da, yani Ted çocuklarına anneleriyle nasıl tanıştığını anlatırken Anne ölmüş durumda olacak. Ted bu yüzden çocuklarına hikayeyi anlatıyor. Bu yüzden dokuz senedir anlatılan hikaye (gerçek hayatta 9 sene sürmedi tabii ki ama) sürerken hiçbir şekilde Anne arkadan bir yerden çıkmıyor. Bu yüzden dizi boyunca yapılan hiçbir flashforward’da anneyi görmedik. 2030 civarına yapılan flashforward’lar da dahil.

Coming Back

45 dakika konuşması, bugünkü diyaloglar, yukarıda söylediğim şeyler dışında başka kanıtlar da var. Örneğin istisnasız herkesin, senaristlerden oyunculara kadar final bölümünün tam bir ağlama festivali olduğunu söylemesi var elimizde. Carter Bays ve Craig Thomas, başından beri planlarını değiştirmediklerini söylüyorlar, hatta çocuklar büyüyecekleri için final sahnesi çok önceden çekilmiş bildiğiniz gibi. Bu baştan beri, hayatının aşkıyla tanışma hikayesini çocuklarına anlatarak o kadını anan bir adamın hikayesi. Bu bağlamda, How Your Mother Met Me‘deki “ölen sevgili” konsepti de buna çekilmiş bir paralel olarak görülebilir.

Dürüst olmak gerekirse, dizinin 9 senesine anlam kazandırabilecek bir cümle sarf edildi bugün. “Anılarla yaşamamalısın” dedi Anne. Evet ama Ted’in başka şansı yok. 9 senedir alakalı alakasız, Anne’ye giden yolda olan her şeyi anlatıyor, çünkü geleceğe bakmak için bir sebebi yok. Kalabildiği kadar anılarında kalmak istiyor. Anne’yle istediği o ekstra 45 dakikayı o anılarda buluyor. Böylece otomatikman dizinin kalitesinin düştüğüne dair bir düşüncenin (haklı olarak) oluşmasına sebep olan “E hadi uzatma da tanıştır Anne’yle!” durumu, biraz da olsa, yumuşamış oluyor.

Sevin ya da sevmeyin, How I Met Your Mother’ın 1 Nisan’daki final bölümünü peçetesiz izlemeyi ihmal etmeyin. Sonlara doğru çok bozdu, espriler falan çok cıvıdı evet ama, 9 senelik bir yolculuğa baya iç parçalayarak veda edeceğiz gibi gözüküyor.

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.