Büyük ikilemdeyim, bunu söylemekle bir tutam cinsiyetçilik mi ediyorum bilmiyorum ama sanki kadınlara ajanlık çok yakışmıyor mu? Yo yo, Schopenhauer-vari bir tutumla “Doğal hâlleri yalan söylemektir de ondan” gibi bir rezalete imza atacak değilim, gerçekten. Benim kafamda bu yakıştırma daha ziyade zarafetle ilgili. Bir kadını çok ince hareketlerle süper gizli bir üssü penetre ederken, gizli istihbarat paylaşımı yaparken, rakip bir ajanı baştan çıkartırken çok daha net hayal edebiliyorum.

Belli ki bunda yalnız da değilim. Hem sinemada, hem de video oyunlarında tonlarca kadın ajan resmedildi bu dakikaya kadar. Ama bizim gönlümüzde özellikle yer edenler, dizilerde karşımıza çıkanları oldu. Listeyi biraz dar tutalım, az olanı öz övelim istedik. İlla ki alamadıklarımız olmuştur, onları da yorumlarda siz belirtin, beraber kallavi bir külliyat oluşturalım. Hazır mısınız? O hâlde başlayalım!

 

Carrie Mathison

In this image released by Showtime, Claire Danes portrays Carrie Mathison in a scene from the Showtime original series, " Homeland." Danes was nominated Thursday, Dec. 13, 2012 for a Golden Globe for best actress in a drama series for her role in “ Homeland .“  The 70th annual Golden Globe Awards will be held on Jan. 13. (AP Photo/Showtime, Kent Smith)

Listeye önce baya ciddi bir ajanla başlayalım. Aşağıdaki adaylarımızın çoğu, ya komedi-ajanlık dizilerinde oynuyorlar, ya da biraz abartılmış görevlere çıkıyorlar. Carrie öyle değil. Carrie baya az buçuk haber izleyen herkesin aşina olacağı sularda yüzüyor. Yeri geliyor bir terörist örgütün Amerikalı bir askeri çifte ajan olarak ülkeye sokup sokmadığını kontrol ediyor, yeri geliyor İran ABD ilişkilerini kolaçan ediyor. Ve bunların hepsini baya hayranlık uyandırıcı bir biçimde yapıyor. O yüzden de –alfabetik!– listemizin ilk sırasında.

 

Emma Peel

Emma Peel

Marvel’ın tüm süper kahramanlarını bir araya getirip gişede parsayı topadığı muhteşem filminin adı neden Birleşik Krallık’ta “Avengers Assemble” biliyor musunuz? Çünkü İngiltere’de “Avengers” dediğinizde, 2012 öncesinde insanların akıllarına 60’larda yayınlanan casusluk dizisi geliyordu. Sonraları filme de çevrilen bu dizideki baş karakterlerden biri de Emma Peel’dı. Peel’ı oynayan aktrisi ise gözünüz bir yerden ısırıyor mu? Hm? Olenna Tyrell desek? Yaa!

 

Lana Kane

Lana Kane

Archer aslında standart Amerikan animasyon dizilerinden pek çok açıdan farklı olsa da, özünde aynı temel prensibe sahip: Ortalığı dağıtan gerizekalı ve sorumsuz bir erkek ve onun arkasını toplayan, mantığın sesi kabiliyetli bir kadın. Bir Peter-Lois, bir Homer-Marge, bir Fred-Wilma kadar olmasa da, Lana ve Sterling arasında da öyle bir ilişki var. Tek fark, Lana Kane aynı zamanda işinde harika bir süper ajan. Bu noktada şapkayı Lana’yı seslendiren Aisha Tyler‘a da çıkartmamız gerekiyor. Acayip yakışıyor role.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.