Ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın kardeşi Jonathan Nolan, HBO için Asimov’un Vakıf serisini diziye uyarlayacakmış. Bilimkurgu klasiklerinden biri olan Vakıf’la ilgili bu haberi şimdiye kadar İngilizce sayfalarda falan okuyan olmuştur ama memlekette pek bahsedilmediğini görünce bilim kurgu severleri oldukça heyecanlandıracak bu haberi tekrar hatırlatayım dedim. Şahsen ben bir an önce dizi başlasa da izlesek diyorum.

Jonathan Nolan’ın bu konuda elini taşın altına koyması da umut verici. Kendisi The Prestige, The Dark Night Rises ve Interstellar gibi filmlerin senaryolarının yazarlarından biri. Ayrıca hatırlayan da çıkacaktır Memento filminin temelini oluşturan Memento Mori isimli hikaye de onun kaleminden çıkmıştı.

1

Indiewire’ın yaptığı bir söyleşide Nolan seriye dair bağlılığını da şu sözlerle dile getirmiş:

Açıkçası Isaac Asimov’un “Vakıf” serisini deliler gibi seviyorum, çok bilinen bir seri değil belki ama herkesin okuyarak faydalanabileceği bir seri. Hem de öyle bir seri ki sahip olduğu etki muazzam; bir sürü kopyası ve seriden esinlenmiş kitap var. Geri dönüp seriyi okuyun, içinde öyle fikirler var ki heyecana kapılmamak elde değil.

Unutmadan sene başında HBO, Margaret Atwood’un distopik serisi MaddAddam’ı da diziye uyarlama planları olduğundan bahsetmişti. Umalım da Game of Thrones’un başarısı kanalı daha fazla fantastik kurgu ve bilim kurgu uyarlaması yapmaya cesaretlendiriyor olsun.

Ayrıca habere görsel ararken Vakıf’ın o kadar güzel kapaklarıyla karşılaştım ki sizlerle paylaşmadan edemeyeceğim.

collage1

collage2

 

Yazar

Wu Wei: the Action of Non-Action / Eşikte Bir Kişi. Mimar, Animanga manyağı, Mütemadi öğrenci @mrvcy

1 Yorum

  1. alp demirkabız Cevap ver

    HBO+J.Nolan+Asimov kalp krizi sebebi direk. işte yıllardır bu yüzden sigara alkol kullanmayıp düzenli spor yapıyordum. bu an için

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.