Bunu aslında Smallville’de denemişlerdi önce. Ufaktan kadroya Aquaman, Green Arrow gibi karakterleri katmış, ufaktan çetrefillenmeye başlayan Superman mitosunun üzerine bir de genç ve alternatif bir Justice League konsepti oturtmaya çalışmışlardı. Bu Smallville ile ilgilenen son insanın ilgisini yitirmesinden takriben bir üç sene sonra gerçekleştiği için, çok ses getirmedi.  Ama The CW ümidini yitirmedi, birkaç sene sonra aynı şeyi Arrow’da denedi.

GalleryChar_1920x1080_NSS4_cover_R1_54b9c435bfd156.85552032_54cc03947f0573.46973828

Bu sefer tuttu işte plan. Arrow önce ağırlıklı olarak Batman mitosundan beslendi. Bir şehre Gotham demedikleri kalmıştı adeta, onun dışında benim diyen herkes Batman sayfalarından geliyordu. Hatta serinin en önemli karakterlerinden biri, Batman’in gedikli düşmanı Ra’s Al Ghul idi. Sonra başka karakterler girmeye başladı resmen. En sonunda da elimize nurtopu gibi üç dizi doğdu; Arrow, Flash ve Legends of Tomorrow.

Fakat tanıtılan bunca karakter arasında bir tanesi hep Arrow hayranlarının damaklarınad yarım bir tat bıraktı, Harley Quinn. İkinci sezonda bir bölüm içerisinde çifte at kuyruklu, ARGUS hapishane kostümü içerisinde sarışın bir kadını görmüştük sırtı bize dönük vaziyette. İnternet yıkılmıştı, Harley Quinn’in Arrow’a geleceği kesin gibiydi. Sonradan ise bu meseleye hiç dokunulmadı, ses seda da çıkmadı. Meğerse arkasında, çok net bir karar varmış.

harley-quinn-arrow-133423

Tahmin edebileceğiniz gibi, Berlanti ve Guggenheim diziye gerçekten de Harley Quinn’i sokmayı istemişler. Paul Dini’nin yarattığı karakter Arrow’da konuk oyunculuğa kadar gelmiş, ileride de gözükecekmiş, fakat sonradan DC merkez Suicide Squad’ı yapıp, çekirdeğine de Harley Quinn’i oturtmaya karar verince, baya emir yüksek yerden gelmiş. Filmde gözükeceği için, Harley Quinn’i TV departmanına yasaklamışlar. Sanırım insanların TV ve film evrenleri birleşik değil diye şikayet etmesinin sebeplerinden biri bu, değil mi? Şahsen Arrow izlemiyorum, Harley diziye ne kadar yakışırdı bilmiyorum. Ama iki ayrı evren yürütmenin de ciddi can sıkıntılarına yol açabileceğine de sanırım şu an ikna oldum…

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

6 Yorum

  1. Mehmetcan Yapar Cevap ver

    İşte DC’nin beni en dumur eden özelliği. Ya bu adamlar Marvel gibi “karakterleri kullanamama” sıkıntısına takılmamak için kurmadı mı bu 2. evreni? Şimdi “Ben önemli karakterleri vermem.” deyince ne değişti?

  2. Arrow’un Suicide Squad bölümlerini baya beğeniyordum. Son Squad’lı bölümde Deadshot’ı çok iyi işlediler, ama en sonunda canına kıydılar ve sinema evreninin bir Deadshot’ı olduğu için geri geleceğini sanmıyorum. Flash’ı ne yapacaklar çok merak ediyorum.

  3. Arrow’a sokmadıkları iyi olmuş, Ra’s’dan sonra Joker’e kadar yolu olurmuş dizinin.

  4. DC bu konuda çok ağır saçmalamakta. Deadshot, Deathstroke,Katana,Captain Bumerang gibi öenmli karakterler sırf film evreninde varlar diye direk elenip harcandılar dizide. Hepsi bir şekilde pasifize edilip çıkarıldılar. Fakat gel gör ki Legend of Tomorrow un villianı Vandal Svage için aynı zamanda Wonder Woman’ın da villianı olacağı söyleniyor. Ya da direkt olarak Flash gibi karakter var iki evrende de var olan. Yani kesin bir çizgi ile film ve dizi evrenlerini isteselerde ayıramıyorlar artık. Ya adam gibi birleştirin evrenleri ya da karışmayın şu dizi evrenine yok filmde var yok şu yok bu diye dakka başı müdahale etmeyin. Marvel bu konuda çok iyi ilerliyor adamlar iki evreni bir tutarak dizi ayağını çok sağlamlaştırdılar şimdi dizi evreninden beslenmeye hazırlanıyorlar. Daisy,Daradevil ve diğer Defenders üyeleri büyük ihtimal İnfinity War’da rol alacaklar. DC de buna benzer bir şey yapmalıydı. Dizi evrenini sadece karakter tanıtılan boş diziler ile firmanın reklamının yapılacağı bir yer haline getirmemeli.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.