Daha önce Amerikan TV mantığının nasıl çalıştığını size detaylarıyla anlatmıştık, ama her seferinde kısa bir özet geçme ihtiyacı hissediyorum; zira dünyanın muhtemelen en saçma TV sistemlerinden birine sahipler. Olay şöyle işliyor, dizi yaratıcıları kafalarındaki fikirle stüdyolara gidiyorlar. Stüdyolar, fikri beğenirse haklarını satın alıyor. Ondan sonra bunları kanallara satmaya çalışıyorlar. Kanal ikna olursa bir bölüm çekilmesi için bütçesini sağlıyor. Sonra ortaya çıkan bölüme bakıyor, beğenirse genelde yarım sezonluk bir sipariş veriyor. Sonra reytinglere bakarak, bunu uzatıp uzatmamaya karar veriyor.

Bu süreç genelde çok düz işliyor, fakat bazen, bazı dizilerde gerçekten çok garip şeyler oluyor. Yazımıza konu alan Emerald City için ortada böyle acayip bir hikaye var örneğin. Oz Büyücüsü evreninde geçen bir dizi olan Emerald City, Universal Studios tarafından geliştirilen bir proje. NBC ve Universal Studios’un da organik bir bağı olduğu için, hâliyle o kanala gidiyorlar. NBC pilot bölüm bile istemeden fikri çok beğendiği için “direkt on bölüm çekin bana yayınlayacağım” diyor. Bu 2014’ün Ocak ayında vuku bulan bir şey.

Emerald City 1

“E peki biz bu diziyi niye görmedik o hâlde” diyeceksiniz. Haklısınız da. Zira dizi hiç yayınlanmadı. Ocak ayında bu sipariş verildikten sonra Ağustos’ta dizi yapımcıları Matthew Arnold ve Josh Friedman ile NBC arasındaki bir anlaşmazlık yüzünden iptal edildi. Elinde sağlam olduğuna inandıkları bir fikirle kalan Universal Studios ise fikri başka bir yere satmayı düşündü. Yeni sezonun pilot dönemi yaklaştığından, bu çabalarını arttırdılar ve diziye yeni bir ev buldular. Kim olduğunu tahmin edebilir misiniz? Evet, NBC. Kanal geçen sene görmeden iptal ettiği diziye, tekrar on bölümlük bir sipariş verdi.

Dizinin Game of Thrones vari bir atmosfere sahip olacağı ve L. Frank Baum’un Oz Büyücüsü haricinde o evrende geçen diğer 12 romanından da besleneceği söyleniyor, biz de merakla bekliyoruz ama… Yahu kafanız mı karışık sizin, nedir bunun izahı? Eğer yapımcılarla olmayacak diye düşündüyseniz, bir senede ne değişti? Yok hayır derdiniz şahsi idiyse ve arada özür falan dilendiği için mevzu kapandıysa, rahatsız mısınız arkadaşım koskoca kanalı kişisel kavgalarla mı yönetiyorsunuz? Yani hakikaten severek izliyoruz Amerikan dizilerini de, çok garip süreçler yaşanıyor arkasında yahu… Hoş, bizim memleket daha mı iyi, değil…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.