Ben buna müsaadenizle “Avengers sendromu” demek istiyorum. Eskisi gibi yavaş yavaş bir külliyatı ekrana aktarmak, dizinin ya da film serisinin kötülerini birer ikişer büyütüp sonunda geniş bir “Rogues Gallery” kıvamına getirmek artık pek mümkün değil gibi gözüküyor. Film ve dizi yapımcıları buna pek yanaşmıyorlar en azından. Onlar Avengers’da gördükleri “herkes bir arada” modeline hemen ulaşmak istiyorlar, zira onların kafasında rekabet edilecek tek kurum Marvel Cinematic Universe an itibariyle. Yapımcılar herhalde herkesin her çizgi roman uyarlamasını zihninde Avengers’la kıyasladığını düşünüyorlar. Sonra ne oluyor? İşte The Amazing Spider-Man gibi, Batman v. Superman gibi; Gotham da bir anda aklına gelen herkesi senaryoya doluşturuyor!

Mert de muhteşem Gotham eleştirisinde değinmişti, bütün Batman kötülerinin James Gordon etrafında şekillenmesine gerek yok. Yani Penguin’in Gordon tarafından canı bağışlanan bir psikopat olması, Enigma’nın Gordon’ın departmanında çalışan bir adli tıp uzmanı olması, Joker’in Gordon’ın sık sık ziyaret ettiği bir mafya anasının kulübünde çıkan bir komedyen; Catwoman’ın da o civarlarda dolaşan evsiz bir kız oluşu… Bunlar biraz fazla hissettirmişti bize. Yani uzun lafın kısası, bir diziye bu kadar kötü adamın ağır gelebileceğinden korkmuştuk.

fate3-1

Az korkmuşuz. Bruno Heller’ın başını çektiği Gotham’ın kadrosuna bir kötü adam daha katılıyor. Harvey “Two-Face” Dent. Kendisini en son Masters of Sex’te Lizzy Caplan’a umutsuz bir şekilde aşık olan genç doktor Ethan Haas rolünde izlediğimiz Nicholas D’Agosto canlandıracak. Haliyle Dent diziye normal, suratı düzgün bir insan evladı olarak katılacak, fakat Slashfilm’de gördüğümüz resmi basın açıklaması bize kendisinin çok geçmeden tanıdığımız, sevdiğimiz o psikopata dönüşeceğini gösteriyor. Muhtemelen Gotham Dent’in orijin hikayesini ya bu sezon, ya da gelecek sezon anlatacak. O orijin hikayesi de Nolan’ın Joker’le yazdığı olmayacak büyük ihtimalle, hazır Sal Maroni karakteri de mevcutken, herhalde o şeklini kabul ederler.

D’Agosto’ya bir itirazımız yok, Harvey Dent’i de sever ederiz de… Gerçekten yeterli sayıda kötü adam dolaşıyordu zaten etrafta. Eğer Dent gelip şimdiki bölümlerde gördüğümüz Nygma gibi arka planda kalırsa amenna, fakat sezon hızlı bir şekilde onun orijin hikayesine de yer verecek şekilde ilerlerse biraz kafalar ağırlaşabilir. Neyse, bizim Heller’a güvenimiz tam. Siz ne diyorsunuz? Var mı oluru, iyi mi oldu, Dent olmazsa olmaz mıydı?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.