Bakın, Amerikan televizyon sektörünü burada çok övüyoruz. Özellikle de son yıllarda yaşanan gelişmelerini. Hepimiz bayılarak Netflix’ten, HBO’dan, AMC’den, FX’den çıkan işleri övüyoruz. Hatta bazen, The Blacklist, Agents of SHIELD gibi bazı karasal yayın dizilerini de katıyoruz işin içerisine. Genel olarak son on yıldır müthiş bir atılım yaşıyor Amerikan TV dünyası. Ve biz bu atılımdan çok memnunuz izleyiciler olarak.

Ancak gelin görün ki, bazen gerçekten akla hayale sığması, gözü izanı olan herhangi biri tarafından anlaşılması zor bazı kararlar da çıkıyor. Şu haberimizde olduğu gibi. 90’ların tartışmasız kralı olan, son yıllarda ise bir türlü sağlam bir dikiş tutturamayan NBC, geçtiğimiz günlerde Oliver Twist’in modern bir uyarlamasını yapacağını açıkladı. Kulağa fena gelmiyor değil mi? Oliver Twist klasik bir hikaye. Modern hâlini görmek de keyifli olabilir diyor insan kendi kendine… Değil mi?

Oliver-Twist-2005-1920x1080

Değil. Çünkü NBC, bu dizimizi alıp, bir polisiyeye çevirmeye karar vermiş. Amerikan televizyonlarında bini bir bulunan, “bu hafta da şu suçu çözüyoruz” tipi bir dizi yani. Bu versiyonda Oliver Twist bir kadın, 20’li yaşlarında ve resmi bültene göre, “en sonunda yetenekli bir dışlanmışlar grubunu ailesi olarak kabul ediyor ve hep beraber eşsiz yeteneklerini kullanarak zengin suçluları yakalamaya başlıyorlar.” Ha bir de, diziyi Chad Damiani ve J.P Lavin yazıyorlar. Kendileri aynı zamanda Fruit Ninja’nın da yazarları.

Yani ne diyeyim, gerçekten bilmiyorum. Amerikan TV’sinin, bir yanda muhteşem işler gerçekten muhteşem paralar kaldırırken hâlâ “ya en güvenli betimiz haftalık polisiye herhalde” mantığıyla hareket etmeleri anlaşılabilir bir durum değil. Tutup gerçekten alakasız bir markayı buraya yedirmeye çalışmak da izah edilebilir değil. Projenin her yeri buram buram “lan ne alaka, manyak mısınız” falan kokuyor yani, ne diyelim, ne yapalım sevgili okur, sen söyle. Nasıl bir tepki verilmeli bu projeye?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.