Yaz Kızım: Karakter Gelişimi En Mühim Şeydir!

FOX's "Brooklyn Nine-Nine" - Season One

Bu her dizi için geçerli bir unsur bana kalırsa. Karakter, eğer durduğu yerde saymaya devam ediyorsa o yapımı çöpe atmamanız için hiçbir neden yok. Ha, gelişme dediğimiz olay aynı zamanda karakterin ana yapısına ters de düşmemeli. Sitcomlarda bunu sağlamak genelde zor olur; zira New Girl izleyenlerin ve yazılarımızı takip edenlerin bileceği üzere en başta tanıdığımız tiplemeye ters gidebilecek ya da hiç uymayan türde ilerlemeler, bizim için bir karakter gelişimi değil ne yazık ki. Fakat Brooklyn Nine Nine bunu o kadar şahane başarıyor ki, ağzınız açık kalır gerçekten de. Rosa Diaz’ın en başta o stereotipik sert motorcu kadın karakterine rağmen son sezonda gelinen nokta o kadar uçurum gibi ki… Spoiler vermemek adına daha ötesine gitmeyelim diyoruz ama Charles Boyle’un bile ilk sezondaki platonik sevdasının beşinci sezonda inanılmaz bir baba figürüne evrilmesi, üstelik bu figürün de inanılmaz bir güldürme yeteneğine sahip olması gerçekten inanılmaz.

 

Polisiye + Komedi = Ultra Akıcı Keyif

204B99_scn11_268_f_hires2

Her polisiye dizisi herkese uygun olmayabilir. Kimi çok sıkıcıdır, kimi de çok sürükleyici. Bazısında bunca polis işi, dizinin ilerlemesine ket vurabiliyorken, bazılarında da komedi unsuruyla birleştiği için geçen sürenin farkına varmanızı sıfıra indiriyor tamamen. Sadece polisiye ya da sadece komedi tek başına sizi açmıyorsa bir de polisiye ve komedi ikilisini deneyin, inanın pişman olmayacaksınız! Polisiye demek koşuşturmaca demek, aksiyon demek, dur durak bilememek demek! Ay her gün yeni bir dava mı, biz varız!

 

Dedektifler Sayesinde Baştan Savma Kurguya Son!

773b7dd2-e7e8-454c-a101-93907290d615

Bu konuda diyebileceğim tek şey bir dedektifin düşünme tarzını hayal etmeniz olacaktır. Çok ince detaylar, çok alakasız görünmesine rağmen zincirleme fikirlerle inanılmaz bir sonuca sebebiyet veren olaylar… Bunların hepsi bir dedektif için çocuk oyuncağı olabilir. Sonuçta Sherlock Holmes ve onun akıl yapısını az çok bilen bir güruhuz, değil mi? En ufak milimlik açının bile çok büyük önemi olan şu hayatta attığınız yumruktan, bir azılı suçlunun içtiği sigaranın düştüğü yere göre getirdiğiniz yorumlamaya kadar her şey çok zekice kurgulanmış olmalı bu tür dizilerde. E haliyle de her bir dedektifimizin bu zeki kurguda pay hakkı varken, özellikle de Jake’in inanılmaz yeteneklerini göz ardı etmemiz büyük bir saygısızlıkken biz daha ne diyelim şaşırdık.

Mesela Jake’in, amirleri Raymond Holt’un asla kısaltma kullanmayacak kadar disiplin sahibi biri olduğunu bilmesi ve “I shouldnt’ve” (I+should+not+have – yapmamalıydım gibi bir anlamı var) diyerek kullandığı kalıpla birlikte bir şeylerin ters gittiğini anlamasını keşfetmesi, izlediğiniz sırada kendinizden geçmenizi sağlıyor. Senaristler işini çok iyi yapıyor be!

 

Sektörde İmkansızı Başarmış, Kadroca Takdir Kazanmış!

150311-news-brooklyn-nine-nine

Brooklyn Nine Nine’ı neden kainatın en iyi sitcomu olarak saymamız gerektiğini çok net açıklamasa da, bu inanılmaz oyuncu kadrosuna bir övgü yazmadan içeriğimizi sonlandırmak istemiyoruz.

Normal şartlarda birden fazla sayıda farklı etnik kökenlere, cinsel yönelimlere ya da ırklara sahip karakterlerin bir dizinin ana hikayesine dahil olması alışılageldik bir durum değil. Fakat Brooklyn Nine Nine’ın iki Latin oyuncusu bu konuda kendilerini kadroya alanlar konusunda çokça saygı dolu sözcükler sarf ediyorlar. Amy Santiago ve Rosa Diaz karakterlerini canlandıran aktrislerin her ikisinin de Latin kökenli kişilikler olması, bu hususta en önemli sebepleri. Çünkü bir hanım oyuncumuz, kendisinden önce diğer Latin oyuncunun seçildiğini öğrenince kadroya girmenin artık onun için bir yalan olduğunu düşünürmüş ilk zamanlar. Fakat sonrasında kendisinin de dahil olduğunu öğrenmesiyle beraber bir Hollywood dizisinde iki Latin kökenli insanın olmasının ne kadar inanılmaz ve sıradışı olduğunu açıklamışlar. Dolayısıyla bu da her bir oyuncunun ne kadar değerli, başarılı, saygıdeğer ve inanılmaz yetenekli olduğunun yegane kanıtı oluyor. Üstelik başrol Andy Samberg hariç diğerleri de öyle daha önceden çok ama çok göz önünde olan tipler bile değilken, bu diziyle müthiş parlama yapmayı başarmış isimler haline gelmişler.

1 2
Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.