CBS’nin yepisyeni hukuk ve psikoloji dayanaklı drama dizisi Bull’u oturduk bir inceledik. Şöyle hafifçe çalkaladık, kokladık, bir yudum alıp ağzımızda gargara yaptık. Bakalım sonuç ne oldu. Dizilerin tadımcısı İlk Bölüm Canavarı yazdı!

UFBULL_PRES_CLEARED_C429_HR01_ProRes422_P_885059_640x360

İlk Bölüm Canavarı Ozan Cem Yılmaztürk’ün kalemiyle incelemelerine devam ediyor. İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Özet Geç!

Psikolog Dr. Bull farklı alanlarda profesyonellikleri olan ekibiyle beraber ceza davalarında ABD yargı sisteminin ayaklarından biri olan jürileri inceleyerek avukat ve müvekkillere jüriler hakkında davayı yönlendirecek stratejik tüyolar vermektedir. Jürilerin her birini tanır, zayıf noktalarını tespit eder, müvekkil ve avukatı jüriyi ikna edecek psikolojiye sokarlar.

Ne Kadar Uzun?

Bölümler ortalama 43 dakika. İlk sezonu yayınlanıyor. Henüz 3 bölümü yayınlandı.

Neyi Seven Bunu Da Sever?

NCIS, Lie To Me…

Ne Beklemeyin?

Suits

Ortadaki adamdan bir House yaratmaya çalışmışlar
Ortadaki adamdan bir House yaratmaya çalışmışlar

Biraz Daha Detay ve Yorum?

Bull ile ilgili başlıca sorun, dizinin temelini oluşturan jüri sisteminin bize çok yabancı oluşu. Dizinin belli ki global ses getirme gibi bir çabası olmadığından jüri sisteminin seyirciye tanıtılma ihtiyacı duyulmaması durumu daha da sıkıcı hale getiriyor. Elbette diziyi yorumlayan bir ABD vatandaşı olsa bunu bir eksi olarak saymazdı ancak bizim buradaki amacımız dizinin izlenebilirliğini yorumlamak olduğundan durumu eksi olarak saymamız kaçınılmaz.

Jüri sistemini bildiğimizi varsayalım -ki diziler sağ olsun az çok tanıyoruz- yine de dizinin jüriler üzerine kurduğu düğüm-çözüm sistemi diziye yeterince yedirilememiş. Dr. Bull önderliğindeki bir ekibin zor davalarda, davanın jürilerini analiz edip müvekkili yönlendirerek danışmanlık yapması fikir olarak güzel ve hatta hukuk temalı işlere ilgisi olanlar için çok çekici gibi gözükse de bu danışmanlık daha ilk bölümden hisle bağdaştırıldığında mesele kolayca sarpa sarıyor. Biz daha ekibin çalışma stiline alışmadan ekibin çalışma stilinin dışında olduğu söylenen bir davanın çözümünü izliyoruz ve diyaloglar bunun üzerine anlamını kaybediyor. Dizinin ilk bölümde aceleci davrandığı nokta sadece bu da değil: İlk bölümden dizi anlamı olmayan aksiyonlara doyuyor. Geleceği belli olan ve geleceğini belli eden sahneler dışında dizinin ilerleyişiyle bağdaşmayan bazı “çarpıcı” olayların yaşanması diziyi ilgi çekmek için çırpınıyor gibi gösteriyor.

Dizinin sabit kadrosu Bull ve ekibinden ibaret olduğundan bölüme meze olacak davanın karakterleri için oyuncu seçimleri ana kadroya kıyasla kasten vasat yapılıyor. Bu normal şartlarda iddiası çok büyük olmayan episodik diziler için alışıldık bir durum. Ancak dizinin ana kadrosu halihazırda vasat bir performansa sahip olduğundan kıyas sonucu bölümlük oyuncular vasat altı kalıyor ve dizi oyunculuğa dair tamamen değersiz bir işten ibaret oluyor.

Episodik dizilerin sonraki bölüme heyecan uyandırmak için yaşananların arkasında yürüttüğü orijin hikayeleri ya da daha büyük olayların yavaştan gelişmesi hikayesi oluşturma alışkanlığını biliyoruz. Bu bana kalırsa güzel bir huy. Ancak Bull’un örnek olduğu gibi bu hikayeler hiç ilgi çekilmeyecek şekilde başlangıcını yaptığında durum kendi ayağına çelme takmak gibi oluyor. Bir House, Patrick Jane gibi tanıtılmak istenen Dr. Bull’un bunu için yeterli karizmaya sahip olamasa da “arkadaki hikaye” karakterin geçmişinin gizemi üzerinden yürütülmek isteniyor. Ancak gizem, bölüm boyu mihenk taşıymış gibi bahsedilen ama neden öyle olduğu açıklanmayan, alışıp empati kurmadığımız bir karakterin sözleri üzerinden yaratılmaya çalışılınca “arkadaki hikaye” formülü Bull için sadece bir tabut çivisi oluyor.

Devamı Nasıl Olur?

Sezon boyu yine farklı davaların çözümünü izleriz. Dizi her bölüm ilginç bir şey yaptığın zannedip yapmamaya devam eder. Final de arka hikayenin ana hikaye haline gelimiyle biter. Çok formül bir iş.

Ve Sonuç! İzler Miyim?

Bahsettiğim problemler giderilse dahi dizinin konusu 5 ya da 6 bölümden sonra kabak tadı verecek bir konu. E problemlerin de ortada olduğu ilk bölümü sıkıntı içinde bitirdiğimi düşünürsek:

ilkbolumcanavari_izlemem

Bazı Diğer “İlk Bölüm Canavarı” Yazıları İçin:

Halt and Catch Fire – Nasıl Dizi?
Crazy Ex-Girlfriend – Nasıl Dizi?

Casual – Nasıl Dizi?


Yazar

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.