NBC’nin Kristen Bell ve Ted Danson’lı komedi dizisi The Good Place sevilerek izleniyor. Peki İlk Bölüm Canavarı’nın damak tadı çoğunluğa uyacak mı? İBC sizin için yazdı:

THE GOOD PLACE -- "Everything Is Fine" Episode 101-- Pictured: Kristen Bell as Eleanor -- (Photo by: Justin Lubin/NBC)

İlk Bölüm Canavarı Ozan Cem Yılmaztürk’ün kalemiyle incelemelerine devam ediyor. İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Özet Geç!

Eleanor öldükten sonra hatayla sadece en iyi insanların alındığı İyi Yer’e alınır. Hakkında iki ağızlı ayıların insanlara saldırmasından başka bir şey bilmediği Kötü Yer’e gitmek istemeyen Eleanor, iyi biri olmak için çabalamaya başlar.

Ne Kadar Uzun?

İlk bölüm 40 dakikayken kalan bölümler ortalama 20 dakika. 25 bölümü yayınlanmış. Eylülde üçüncü sezonuna başlayacak.

Neyi Seven Bunu Da Sever?

Unbreakable Kimmy Schmidt, New Girl, Crazy Ex-Girlfriend

Ne Beklemeyin?

Yaratıcısına bakıp da Brooklyn Nine-Nine, Parks and Recreation, The Office

Yaşlandıkça güzelleşenlerde bugün
Yaşlandıkça güzelleşenlerde bugün

Biraz Daha Detay ve Yorum?

The Office ve Parks and Recreation’a dev katkıları olan, Brooklyn Nine-Nine’ın yaratıcılarından Mike Schur’un ellerinden çıkma The Good Place oldukça eğlenceli bir fikirle yola çıkıyor: Tasvirinde tüm dinlerin en fazla %5’lik doğruluk payı olan bir ölüm sonrası yaşam sisteminde sadece en en iyi niyetli insanlar cennete benzer İyi Yer’e gidebiliyorlar. Ve isim karışıklığı nedeniyle asıl hayatında tam bir pislik olan Eleanor da kendini burada buluyor.

Adından da anlaşılacağı gibi dizinin en önemli dinamiklerinden biri İyi Yer’in kendisi. İlk bölüm itibariyle bu absürt cennet ilgi çekici ve komik gözükmeyi başarmış. Fakat sezon sonuna ya da ikinci sezona kadar İyi Yer ve Kötü Yer hakkında daha fazlasını alacağımızı sanmıyorum. İlk bölümde bize verilen malzeme neyse o kullanılacaktır. İyi Yer’in sakinleri olan yan karakterlerse şimdilik kendilerini gösterecek vakti bulamadılarsa da kahkaha vaat eden birkaç tanesini gözüme kestirdim. En önemlisiyse başroller Kristen Bell ve Ted Danson çokça tatmin edici performanslar sergilemişler. Bell’i daha önce Couples Retreat dışında komedi oynarken izlememiştim ve yapabileceğinden şüpheliydim. Üstün bir performanstan bahsetmesem de şüphemi ortadan kaldıracak kadarını aldım.

İlk bölüm biterken hayal kırıklığına uğradığım tek bir şey vardı ki bu konu hakkında yazının başında sizi uyardım. Dizinin başında Schur olunca ister istemez Brooklyn 9-9 gibi samimi bir sit-com izleyeceğinizi düşünüyorsunuz ama -bu kötü bir şey değil- The Good Place’in çoğu Amerikan sit-comu gibi plato yapımı olduğu 500 metre mesafeden anlaşılabiliyor. Neyse ki bu hava, dizinin kendi içindeki dünyasının da yapmacık olması sayesinde rahatsızlık vermiyor, doğal hissediliyor.

Devamı Nasıl Olur?

Birkaç bölüm daha Eleanor’un ait olmadığı yerle mücadelesini izler, sonrasında her sit-comun başına geldiği gibi büyük meseleyi geri plana iter, karakterlerin başına gelen küçük meselelerden devam ederiz. Nasıl yani derseniz, New Girl bahsettiğim duruma müthiş bir örnek derim.

Ve Sonuç! İzler Miyim?

İzlemem gereken tonla dizi olsa da bunlardan hiçbiri sit-com değil. Bu yüzden hayatımın sevdiğim sit-comları tekrar izlemek için ayırdığım kısmına bir yenilik katmak isterim. Schur güvenilir, Danson sempatik, komedi ihtiyaç, Kristen Bell yetenekli ve güzel. Hem bizim Berna da çılgıncasına tavsiye ediyor. Yani:

ilkbolumcanavari_izliyor

Bazı Diğer “İlk Bölüm Canavarı” Yazıları İçin:

Powerless- Nasıl Dizi?
Casual – Nasıl Dizi?
Atlanta – Nasıl Dizi?

Yazar

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.