Steve Carell’in yapımcılığını üstlendiği, Netflix’in en yeni ve beklenen dizilerinden Space Force nasıl olmuş, Steve Carell için izlemeye değer mi yoksa hiç bulaşmasam mı dediğinizi duyar gibiyiz. İlk Bölüm Canavarı bu ve benzeri sorularınızı cevaplamaya hazır.

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya karar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Özet Geç!

20 Aralık 2019’da Hava Kuvvetleri’nin altında bulunan Uzay Komutanlığı, Trump’ın “şanlı Amerikan ordusunu uzaya taşıyacağız” söylemiyle Hava Kuvvetleri’nden ayrılıp Uzay Kuvvetleri’ne dönüştü, Amerikan ordusu’nun bağımsız bir kolu oldu. Space Force da diziyi tam bu noktadan başlatıyor. Yepyeni bir oluşum olan Uzay Kuvvetleri ne iş yapar, nasıl yönetilir gibi akla gelecek soruları esprili bir dille yorumladıkları bir dizi olmuş.

Ne Kadar Uzun?

Her bölümü yarım saatten oluşan toplam on bölüm. Birkaç güne yayılır, yemekle birlikte iyi gider. 

Neyi Seven Bunu Da Sever? 

Her ne kadar “mockumentary” yani alaycı belgesel stilinde olmasa da Parks & Recreations dizisine pek bir benzettim; farklı felsefi bakış açılarına sahip iki kişi tarafından yönetilen, hükümete bağlı pek de ciddiye alınmayan bir departmanın şovu. Üstelik iki dizide de Ben Schwartz var.  Ayrıca Veep gibi politik komedi sevenler de Space Force’a bir bakabilirler. 

Neyi Beklemeyin 

Klasik sitcom’lar gibi hızlı ve seri bir güldürü beklemeyin. Espriler daha politik ve sade, karın ağrıtan bir komedisi yok. İleriki sezonlarda coşar umarım.

Biraz Daha Detay ve Yorum? 

Politik dizilerin hızı aldı başını gitti. Amerika’nın Uzay Kuvvetleri’ni resmi olarak açıklamasının üzerinden altı ay geçtikten sonra bütçesi gayet yerinde, senaryosu iyi yazılmış ve kadrosu sağlam bir dizi çıkabiliyor. Helal!

Ne var ki Space Force’ta dikkatimi çeken ilk şey, Uzay Kuvvetleri’ni tiye almak ile desteklemek arasında sıkça gidip gelmesiydi. Dizinin durduğu noktayı tam kestirememek ile birlikte bu hoşuma gitmedi diyemem. Hani bir yandan böyle bir kuruluşa ne gerek var diyorsunuz, öte yandan da düşmanlar harbiden uzayda Amerika’ya saldırıyor. Böylece dizi bir yerde kendini sağlama almış; politik ve eleştirel olalım derken Uzay Kuvvetleri’ni çok gereksiz gösterselerdi IT Crowd ve The Office’in düştüğü inanılırlık boşluğuna düşerlerdi. Özetle “2024’te Ay’a postal basmak gerçekçi olmayabilir ama Uzay Kuvvetleri’ni kurmak da gereksiz değil, canım!” denmiş. 

Dizinin konusundan ziyade kadro bence daha ilgi çekici. Steve Carell’in olduğu her saniye zaten mükemmel. Canlandırdığı karakter Mark Naird, Michael Scott’u andırmıyor değil. Her ikisi de işinde iyi olduğu sorgulanan ama işin insan kısmını çözmüş patronlar. Mark Naird tam asker, emir komuta zincirine ve orduya saygısı sonsuz, generallikte başarılı biri. Michael Scott ise şirketteki en iyi satışçılardan. İkisi de dünyanın en iyi patronları değil, ama işin içindeki insan faktörünü iyi çözmüşler. Bir de Mark Naird’e haksızlık etmeyelim, kendisi yıllardır orduda servis eden bir asker. Uzay Kuvvetleri’ni de şimdilik iyi çekip çeviriyor. 

John Malkovich adeta küçük bir ASMR şov. Mark Naird karakterine zıt olarak dizide canlandırdığı Dr. Mallory’nin dinginliği, o egosu yüksek entelektüel bilim adamı tiplemesi çok iyi oturmuş. Tek itirazım  ilk bölümde karakteri biraz sönük kalmış. Biraz Mark Naird için Dr. Mallory’i harcadılar gibime geldi, umarım diğer bölümlerde denge sağlanır. Lisa Kudrow ve Ben Schwartz’ın karakterlerini ilk bölümde çok az gördük, bu beni biraz üzdü. Umarız ilerleyen bölümlerde bu üç karakteri de daha sık ve daha olgun olarak görürüz.

Amerikan politikasını az biraz takip edenler belki yakalamışlardır, daha ilk bölümden birçok gönderme yapılmış. Zaten mâlum Başkan’ın Twitter düşkünlüğü ve yazım yanlışları ile dizi açılıyor. Kongre Heyeti’ndeki Schungler, Pitosi ve  Anabela Ysidro-Campos karakterleri de Senatör Schumer, Senatör Pelosi ve kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez, nam-ı diyar AOC’den esinlenilmiş. Özellikle Pelosi ve AOC ses ve tavırları ile de meşhur olmuş politikacılar, dizide onları daha sık görmek isteriz. 

Devamı Nasıl Olur?

Space Force’un potansiyeli çok yüksek. Uzay Kuvvetleri’nin Amerikan hükümeti ile ilişkilerine ve halk tarafından nasıl karşılandığına girilir. Umarım iş daha politik bir yere varır, çokça gönderme yapılır. Dizinin çok güncel bir konudan oynaması sebebiyle gündemde kalma potansiyeli yüksek, umarım bunu iyi kullanırlar. 

Ve Sonuç! İzler Miyim?

Açıkçası ilk bölümün daha da komik olmasını, yaptıkları göndermelerin daha da gediğine oturmasını bekliyordum, hevesim az buçuk kursağımda kaldı. Uzay Kuvvetleri’ne ait başarısız sonuçlanan bir testin dört ortaokul kadar masraf çıkarması şakasını zaten fragmandan biliyoruz, umarım buna benzer şakaların sayısı artar. İlk sezonlarda ayarı tutturamayan komedilerin sonraki sezonlarda nasıl coştuğunu The Office ve Parks & Rec gibi dizilerden gördük. Bu sebeple ben umudu kesmiyorum.

Yazar

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

3 Yorum

  1. Seyretmek için ölmüyorsun Steve Carell’e rağmen, ama açılabilirliği var sanki.

    Bu arada askerler servis etmez, orduya hizmet eder.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.