X-Men’in film ve dizi haklarını elinde bulunduran Fox; Marvel ve DC’nin koşuya erken başladığı süper kahraman dizisi maratonuna Legion ile katılmış, beğenileri toplamıştı. Şimdi de sokak seviyesi mutant macerası ve bir kaçış öyküsü olacak The Gifted ile ikinci atışını yapıyor. Bakalım isabetli bir atış olacak mı. İlk Bölüm Canavarı sizin için merminin önüne atladı ve ne hissettiğini yazdı:

DF2-cJhUAAAxh9u [www.imagesplitter.net]

İlk Bölüm Canavarı Ozan Cem Yılmaztürk’ün kalemiyle incelemelerine devam ediyor. İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere küçük spoilerlar olabilir.

Özet Geç!

X-Men ve Brotherhood’un ortadan kaybolduğu, mutantların yasaların desteğiyle dışlandığı bir dönemde Strucker ailesinin iki çocuğunun da güçlü mutantlar olduğu ortaya çıkar. Sentinellerin hedefindeki aile, yer altında yapılanan bir mutant direnişinden yardım ister.

Ne Kadar Uzun?

Bölümler ortalama 40 dakika. İlk bölüm taptaze çıktı, sezon 10 bölüm sürecek.

Neyi Seven Bunu Da Sever?

X-Men, Agents of S.H.I.E.L.D., Heroes

Ne Beklemeyin?

Legion’ın eşsiz tarzı, Legend of Tomorrow’un dandik havası

Strucker ailesinin pazar eğlencesi Sentinel ajanlarından kaçmak
Strucker ailesinin pazar eğlencesi Sentinel ajanlarından kaçmak

Biraz Daha Detay ve Yorum?

Peşin peşin söylüyorum, Fox bu işi kaptı arkadaşlar. Deadpool ve Logan’ın beyaz perdedeki başarısı ve Legion’ın yaptığı inanılmaz şeylere rağmen halâ The Gifted’a şüpheyle yaklaşıyor, ergen bir dizi gelecek sanıyordum. Yanılmışım. The Gifted halâ mükemmel bir dizi değil: Yapısal sıkıntıları mevcut ve de Legion gibi eşsiz bir hikaye anlatmıyor. Fakat özlediğimiz bir hikaye anlatıyor. X-Men filmlerinin çok önce boşverdiği mutant dertlerini konu alıyor.

X-Men, dünya çapında sevilen bir çizgi roman serisi olurken okurlarının kalbine dışlanmışlığı anlatarak dokunuyordu. Marvel evreninde mutant olmak çok üzün bir süre, bizim evrenimizde dışlanan azınlık olmak demekti. Amerika’da siyahi olmak, Çek Cumhuriyeti’nde müslüman olmak, İran’da eşcinsel olmak demekti. X-Men ve Brotherhood bu dışlanmışlıkla baş etmenin iki ekstrem yolunu tartışıyor; pençeler fikir için çıkıyor, metallar meram için bükülüyordu. Ancak X-Men’in yakaladığı bu değerli dava beyaz perdede görülemedi. The Gifted kendi küçük mahkemelerinde bile olsa bu davayı görecek gibi. İlk bölüm bile onca filmden daha niyetli gözüküyordu buna.

Elbette kitlesel dışlanma gibi sosyolojik tasalar dizinin arka planında kendine yer bulurken ön planda daha öznel bir hikaye var. Reed Strucker mutantlarla mücadelenin bir parçasıyken trajik bir kaza sonucu iki çocuğunun birden mutant olduğunu öğreniyor. İki kardeşten küçük olanı Andy’nin son derece yıkıcı gözüken gücü ilk kez kontrolsüzce açığa çıktığında mutantlarla mücadelenin en üst mercisi Sentineller, Strucker kardeşlerin peşine düşüyor. Reed çocukları ve eşini alıp çaresiz bir kaçışa başladığında yolunun yer altında yapılanan mutant dirilişiyle kesişmesi kaçınılmaz oluyor. Bu kesişmenin bir tarafında duran Strucker ailesinin karakter dinamikleri şimdilik iyi işleniyor. Kesişmenin diğer tarafındaki direniş ekibi ise şimdilik stereotip karakterlerden ibaret. Fakat karakterlerin içinde bulundukları durum ilginç hikayelere gebe olduğundan karakterlerin zamanla derinleşme ihtimali var.

Mutant dizisi için en büyük sorun olabilecek özel efektler ise Agents of S.H.I.E.L.D.’dan alınan dersle çözülmüş; küçük bütçelerin altından kalkamayacağı özellikler yazılmamış. İlk bölümde gördüğümüz altı mutanttan beşinin güçleri izlemesi keyifli güçler. Kontrolsüz mutant Andy ise her kontrolsüz mutant gibi ıkınarak dünyaları yıkıyor ki buna dizinin tatsız parçalarından diyebiliriz. Tatsızlıklara sıra gelmişken, dizinin en tatsız hatta tadı kötü olan yanı oyunculuklar. Her bir oyuncunun performansı en iyi tabiriyle kötü. Öyle ki Can Türkdoğan içinden çıkması zor bir cringe krizine girdi yanı başımda. Eğer The Gifted’ı izleme listemizden çıkaracaksak buna sebep olan oyunculuklar olacak gibi. Fakat ben ümitvarlık yapıp şunu da eklemek istiyorum: Bu bir pilot bölümdü, sezonun kalanından önce çekilmişti. Bu yüzden oyuncular henüz doğru notaları bulamamış olabilirler, sonrasında bu durum değişebilir. İkinci bölümle beraber oyunculuk meselesi netleşecektir.

Devamı Nasıl Olur?

Ailesinden ayrı düşen Reed Strucker onlara uzaktan yardım etmenin bir yolunu bulacaktır. Onun bakış açısıyla mutant sorununun bürokratik yanlarına göz atacak gibiyiz. Andy ıkınma gücünün sınırlarını keşfedecek, Lauren direnişe katılacak, direnişçiler de Lorna’yı kurtarıp gerilla propagandalarına devam edeceklerdir. Doğrusu benim ilgimi en çok son kısım çekiyor. Umarım bu direniş zamanla dizinin merkezine çekilir.

Ve Sonuç! İzler Miyim?

Sırf başta bahsettiğim mutant davası için bile birkaç bölüm daha izleyeceğim kesin. Fakat oyunculuk başta olmak üzere birtakım yapısal sıkıntıların giderilmesi lazım. Yoksa heyecan verici arka plan hikayeleri ilgimi diri tutmaya yetmez. Eğer sıkıntılarına çare bulunursa The Gifted potansiyeli yüksek bir dizi. İlk Bölüm Canavarı diyor ki:

ilkbolumcanavari_gider

Bazı Diğer “İlk Bölüm Canavarı” Yazıları İçin:

Defenders – Nasıl Dizi?
Glow – Nasıl Dizi?
Atlanta – Nasıl Dizi?

Yazar

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.