Amazon’un yeni bir şeyler deneyelim serisinden gelen, aslında 30 yıllık bir fikir olan süper kahraman parodisi. Kaynak tanıdık, fikir döneme uygun. Peki kendini sevdirebilecek mi? İlk Bölüm Canavarı yazdı.
The-Tick-1-590x393

Zamanında başka bir İlk Bölüm Canavarımız vardı. Çok güzel incelemelerinin ardından emekliye ayrıldı. Sağ olsun okuyucuyu mahrum bırakmamak için titrini bana devretti. Ben Ozan bu arada!. Evet, yeni İlk Bölüm Canavarı’ından selamlar! İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Özet Geç!

The Tick aynı adlı 94 yapımı, bir neslin efsanesi olmuş çizgi filmden uyarlanmaktadır. (Çizgi film de 88 yapımı çizgi romandan uyarlanmıştır.) Bilinen en güçlü süper kahraman Superion tarafından öldürüldüğü düşünülen The Terror, küçükken Terror’la karşılaşan ve o zamandan beri takıntılara sahip olan Arthur’a göre hala hayattadır. Terror’ün hayatta oluşuna kanıt ararken kimsenin tanımadığı süper kahraman The Tick’le karşılaşır ve onun gazıyla bir süper kahraman olmaya karar verir.

Ne Kadar Uzun?

Bölümler ortalama 30 dakika. Amazon şu ara diziyi deniyor. Başarı gösterirse devamı gelecek.

Neyi Seven Bunu Da Sever?

Ana materyal olan çizgi film, One Punch Man, Kick-Ass, Super, Arrow

Ne Beklemeyin?

Ciddi süper kahraman dizisi.

Spoon!
Spoon!

Biraz Daha Detay ve Yorum?

Dizinin dünyası süper kahramanların şafağında. Aslına bakarsanız bizim dünyamızın da eğlence sektörü tam olarak bu durumda. Yani dizi derdini en baştan anlatıyor. The Tick süper kahraman işleriyle bol bol dalga geçecek. Aynı uyarlandığı çizgi film gibi. Çizgi filmle bağlantısı elbette bu kadar değil. Arthur’un şapşallığı, Kene’nin o hem güzel hem absürt motivasyon konuşması, The Terror… Bu çizgi filmin tadını dizide arayacaklar için harika bir şey. Yalnız Kene’yi bu diziyle tanıyacaklar için bazı şeyler biraz bayat gelebilir. Sonuçta bu dizinin asıl derdi süper kahraman parodisi olmak ve çevremizde sayısız şekilde süper kahraman parodisi yapılıyor zaten. The Tick bunlardan orijinalliğiyle ayrılabiliyor mu derseniz, dürüst olup hayır demek zorunda kalırım.

Parodi, parodi dedik. Peki nelerle dalga geçiyor The Tick. Örneğin Superian karakteri bir Superman parodisi. Uzaydan bir uzay gemisiyle inen, gezegenin umudu olan, jöleli saçlı kahraman. Bu karakteri çizgi filmden hatırlamıyorum. Hatam varsa düzeltin lütfen. Flag Five var mesela açıkça Justice League, Avengers tarzı süper kahraman gruplarının parodisi. Bunlar ilk örnekler. Sonraki bölümlerde Big Shot ve Fish Boy gibi –Punisher ve Aquaman– parodi karakterlerin de gözükmesini umuyorum

Tüm bu parodisi silsilesinin yanında Kene’nin yadımcısı olacak Arthur hikaye örgüsünün görüş karakteri olarak belirlenmiş. Hatta sürükleyici denebilecek bir orijin de yazılmış kendisine. Kene diziye ismini verse de ilk bölümde Arthur’dan sonraki karakter olarak kalmış. Bu iyi bir şey çünkü Kene çizgi filmde de kendini yavaşça keşfeden bir karakterdi. Dizinin odak noktasını ilk bölümlerden Kene olarak belirlemesi diziyi sadece hevesli bir parodi dizisi olarak gösterebilirdi.

Bu arada göze çok çarpan bir sıkıntı var. The Tick’i oynayan Pete Serafinowicz giydiği kostümün içinde çok rahatız duruyor. Batman Begins’teki Bale gibi boynunu kıpırdatmadan rol kesiyor. Ya da bu Serafinowicz’in karaktere bir yorumuysa daha fena. Tüm dizi boyunca penguen gibi yürüyen bir ana karakterimiz olacak demek bu. Yalnız belirtmeden geçmeyeyim, Kene’nin sesi tam hayallerimdeki gibi yani çizgi filmindeki gibi olmuş.

Devamı Nasıl Olur?

Kene’nin hayali karakter olması gibi çetrefilli bir yola girmezlerse, Arthur ve Kene’nin kendini tanıtmasını, bir ekip kurmasını ve Terror’ü alt edişlerini eğlenerek izleyecek gibiyiz.

Ve Sonuç! İzler Miyim?

Eğer yan karakterler eklenirse çok daha keyif duyacağım. Sırf bu olacak mı diye bile izlenir. Yalnız Serafinowicz kostümün içinde biraz daha kıvranırsa açar çizgi filmi izlerim. En azından biliyorum beni neyin beklediğini.

ilkbolumcanavari_gider

Bazı Diğer “İlk Bölüm Canavarı” Yazıları İçin:

Quantico – Nasıl Dizi?
Crazy Ex-Girlfriend – Nasıl Dizi?

Casual – Nasıl Dizi?


Yazar

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.