Üç yıl önce kaybettiğimiz Terry Pratchett, fani dünyayı terkederken arkasında devasa bir edebiyat mirası bırakmıştı. The Abominable Snowman, Dragons of Crumbling Castle gibi komik fantazyaların ve Good Omens, The Long Earth gibi düetlerin süslediği mirasın büyük çoğunluğunu İngiliz edebiyatının en geniş fantazyası Discworld serisi ve yan serileri oluşturuyor. Bırakılan miras neredeyse zapt edilemez boyutlarda olduğundan Pratchett imzalı kitapların dizilere ve filmlere uyarlanmaya başlanması beklenen bir şeydi. Usta yazarın ölümünün ardından Neil Gaiman, daha önce Pratchett’tan aldığı onayla muhteşem düetleri Kıyamet Gösterisi’nin Amazon tarafından diziye uyarlanacağını ve uyarlamanın 2018 içinde yayınlanacağını söylemişti. Mirasın paylaşılmaya başlandığını gören Pratchett hayranları, bir kamplumbağa ve dört filin sırtlarında yükselen Diskdünya’nın kim tarafından sahiplenileceğini gergin halde bekliyorlardı. Gergin bekleyiş an itibari ile son bulabilir. Çünkü Deadline‘dan aldığımız habere göre; İngiliz kültürünün siyah ekranlardaki gardiyanı BBC, 6 bölümlük bir Discworld uyarlaması için kolları sıvadı.

1603nndoendiscworld

Projenin senaristliğini daha önce BBC ile The Musketeers dizisinde çalışmış ve şu aralar, 1981 yapımı Das Boot filmine devam nitetliğinde bir mini-dizi yazan Simon Allen üstlenmiş. Discworld oldukça geniş ve çeşitli dokulara sahip olduğundan dizinin, aynı Game of Thrones gibi, farklı uluslararası lokasyonlarda ve uluslararası destekle gerçekleştirilmesi planlanıyor. Duyumlara göre, eğer bu altı bölümlük mini-dizi ilgiyle karşılanırsa BBC daha fazla Discworld hikayesi anlatmaya niyetli ve şimdiden bazı yol haritaları mevcut. Mevzubahis kitap serisinin yüzlerce karaktere ve onlarca hikayeye sahip olduğunu düşünürsek BBC’nin daha fazlasını planlaması hiç de şaşırtıcı değil.

6 bölümlük ilk dizinin özneline inecek olursak, dizi The Watch kod adıyla hazırlıklarını sürdürüyor. Kod adı duyan Discworld okurları için dizinin neyi konu alacağı bir sürpriz değil artık ama anlamayanlar için açıklayalım: Discworld’ün başlıca mekanı devasa şehir Ankh-Morpork‘tur. Bu şehirde geçen hikayeler arasında en meşhuru ise Sam Vimes önderliğinde şehri koruyan ve zamanla bölgenin en güçlü birliği haline gelen gözcü birliğinin üçlemesi The City Watch‘dur. “Guards! Guards!”, “Men at Arms” ve “Feet of Clay” kitaplarından oluşan üçlemeyi meşhur eden şeylerden biri de karakterlerin kimlikleri ve ilişkileri üzerinde yükselen gerilimler olduğundan detay verip tadınızı kaçırmak istemem fakat kaplumbağa ve fillerin sırtında taşınan bir dünya için şehir gözcülüğünü çok düz bulduysanız birliğin içinde cüceler, zombiler, kurt adamlar ve soylular da olduğunu ve bu gözcülerin daha ilk kitapta ejderhalarla mücadele ettiğini belirtmek isterim.

Daha her şey hazırlık aşamasında olduğundan dizinin 2019’dan önce ekranlarda gözükmeyeceği belli. Bu, yukarıda bahsedilenleri heyecanla karşılayanlar için kötü bir haber gibi gelebilir ama aynı zamanda daha önce hiç Pratchett okumayanlar için en azından bir kitap seçip okumak için fırsat demek. Üçlemenin tamamı henüz arşivlerinde olmasa -büyük ihtimalle- diziye konu olacak “Guards! Guards!” kitabının çevirisini Delidolu “Muhafızlar! Muhafızlar!” adıyla geçtiğimiz yıllarda bastı. Sadece The City Watch’u değil bütün DiskDünya’yı okumak isteyenler içinse yine Delidolu’nun bastığı Büyünün Rengi‘ni başlangıç için tavsiye edebilirim.

O hâlde yorum sizde geekler. Ne diyorsunuz bu habere? Coşuyor muyuz?

Yazar

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.