Supergirl ve Jessica Jones, benzer dönemlerde çıktıkları için kıyaslanmak gibi bir pozisyona girdiler. Ancak iki dizinin ilk sezonlarını karşımıza koyup incelediğimizde Jessica Jones’un, Supergirl’e göre çok daha feminen bir portre çizdiğini görmek mümkündü. Kadın kahramanın gücünün sadece yumruklarına değil kişiliğine de yansıması, kötü karakterinin kadınların gündelik hayatta -ne yazık ki- sık sık karşılaştığı sapık stalker tipine sahip olmasının yanı sıra baskın erkek modelini de barındırıyor olması, Trish Walker ve Jeri Hogarth karakterlerinin sahip olduğu konum, işlenen kadına şiddet ve tecavüz meseleleri gibi dokunuşlarla da dizinin feminen duruşu pekiştirilmişti. Biz de dahil dizi hakkında yorum yapan hemen her platformda bu duruş dizinin olumlu yanlarından sayılmıştı.

Jessica Jones duruşunun verebileceği ilhamın ve televizyon sektöründeki eşsize yakın yerinin farkında olacak ki yeni sezonuyla ilgili aldığı kararla feminen duruşunu en temelden sağlamlaştırmaya karar vermiş gözüküyor. Jessica Jones’un yayın koordinatörü  Melissa Rosenberg, Transform Hollywood sempozyumunda yaptığı açıklamada dizinin ikinci sezonunun tamamen kadın yönetmenler tarafından yönetileceğini belirtti. Bu şaşırtıcı bir karar değil çünkü Wonder Woman gibi kendi şirketlerinin ilk kadın süper kahraman filmi olacak işler de yönetmenlerini kadın seçmiş ve takdir toplamışlardı.

landscape-1448910843-gettyimages-467434700
Ancak Wonder Woman ve minvalleri sadece tek yönetmene ihtiyaç duyan işler. Jessica Jones gibi 13 bölümlük bir dizi ise ABD televizyonunun bir yönetmene maksimum iki bölüm alışkanlığı nedeniyle minimum 7 yönetmene ihtiyaç duyuyor. Örneğin dizinin ilk sezonu 9 yönetmene ev sahipliği yapmıştı ve bunlardan ancak üçü kadın yönetmendi. Yapılan açıklamayla beraber anlıyoruz ki Jessica Jones minimum 7 kadın yönetmene ev sahipliği yapacak ve bu kendi duruşunun yanında sektördeki kadın yönetmenlerin duruşuna da ufak da olsa bir katkı sağlayacak.

Kararı takdir ve tebrik ediyor olsak da elbette bizi yönetmenin cinsiyetinden çok yeteneği ve başarısı enterese ediyor. Jessica Jones’un ikinci sezonu The Defenders’dan sonra çekileceği için kararın sonucunda seçilecek yönetmenleri öğrenmemize ve yeteneklerini sorgulamamıza daha zaman var. Biz o zamana kadar Jessica Jones’un attığı bu yerinde adımı tebrik ededuralım. Sizlerden de kararla ilgili yorumlar alalım.

Yazar

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.