Jessica Jones’u biz büyük beklentilerle karşılamış aynı derecede büyük hayal kırıklıklarıyla uğurlamıştık. Ancak bizden farklı düşünen bir çok medya mecrası da vardı. Dizi bazı kişilerce pek sevilmiş, en listelerine girmişti. Dizilerin eninden bahsedince akla gelen en büyük otorite Emmy’nin “yaratıcılık” ayağı Emmy Creative Arts da Jessica Jones’u bir en olarak seçti. Emmy’e göre Jessica Jones, 2016 yılında yayınlanan dizi sezonları arasında en iyi orijinal tema müziğine sahip dizi seçildi.

Dizi hakkında şikayetimiz bol olsa da Jessica Jones’a gelen bu büyük övgü ve ödülle ilgili bir şikayetimiz yok. Dizi zaten ilk yayınladığı fragmanın müziğinden end-credits müziğine kadar iyi bir müzik zevkine sahipti. Ancak aldığı ödül iyi bir soundtrackten daha önemli bir ödül. Emmy direkt olarak Jessica Jones’un özgün tema müziğini takdir etmiş. Dizinin Netflix dizisi olduğundan tüm bölümleriyle aynı anda yayınlanmasıyla bir çoğumuz diziyi aralıksız izledik ve intro müziğini es geçtik belki de. Ancak Jessica Jones hakikaten takdir edilesi bir giriş müziğiyle başlatıyordu her bir bölümünü.

Müzik ilk yarım dakikasında hikayesini izleyeceğimiz karakterin bir özel dedektif olduğunu yansıtabiliyordu. Bir özel dedektif hikayesinde yer alması muhtemel gizemleri notalarıyla izleyicisine önceden veriyordu. Giriş müziğinin fonunda beliren pencereden gözetleme görüntüleri de müziği tamamlıyor, New York gibi bir metropolde insanları en iyi doğrudan hayatlarına bakarak inceleyebileceğinizi gösteriyordu. Gel gelelim dizi introsunun ilk yarısının başarabildiği kadar bir dedektifilik işi olmayı başaramamıştı.

İntro ikinci yarısında daha tempolu, bir süper kahraman hikayesine yaraşacak epiklikte bir hale geliyordu. Gitar solosuyla ve hızlı ritim davuluyla intro bitince karşımıza çıkacak kadının az çetin ceviz olmadığını haber veriyordu. Fondaki görüntüler Jessica Jones karakterine daha fazla yer veriyor ana kötü Killgrave’in silüetini de karşımıza çıkarıyordu. Bütün haliyle dizinin git gide tempo kazanacağını düşündürüyordu Jessica Jones’un özgün müziği. Emmy ödülü kazanmayı da sonuna kadar hak ediyordu. Ancak dizi ne yazık ki kendi müziği kadar başarılı olamadı işte. Hayat!

Yazar

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.